Studentchef

Wed Apr 03 2024 at 06:00 pm

Tallinna Teeninduskool - Teko | Tallinn

TalTech Kultuuriklubi
Publisher/HostTalTech Kultuuriklubi
Studentchef
Advertisement
Eng below↓
Käes on aeg, et kuulutada välja TalTechi oma Jamie Oliverid. Nimelt ootame Teid 03.04 Tallinna Teeninduskooli köögis, et panna proovile teie kulinaarsed võimed.?
Selleks, et tuua enda üliõpilaskogule või organisatsioonile Studentchefi tiitel koju, tuleb salapärastest koostisosadest valmistada kaks rooga - üks magus ja üks soolane.??Võistlusel antakse 15 minutit, et otsida vajalikud retseptid ning seejärel on aega üks tund, et need valmis teha.?‍??‍?
Teada tuntud tõde on ju see, et õige tipikas ei jää kunagi nälga. Pange kokku 4-liikmelised tiimid ja kohtume juba 3. aprillil.?
NB!
Registreerimine avaneb 12.03 kell 12.00. Ootame tiime erinevatest TalTechi üliõpilaskogudest ja organisatsioonidest. Osalustasu tiimi peale on 10€.
Registreerimine: https://docs.google.com/forms/d/1o9CasC77x2MrRN4Kvgwga31Lz7sWuijwwWeWDCfpUv4/edit
Näeme varsti!?

It's time to announce TalTech's very own Jamie Olivers. Namely, we are waiting for you on 03.04 in the kitchen of the Tallinn School of Service to test your culinary skills.?
In order to bring home the title of Studentchef to your student body or organization, you have to prepare two dishes from the mysterious ingredients - one sweet and one savory.?? In the competition, you are given 15 minutes to search for the necessary recipes and then you have one hour to prepare them.?‍??‍?
It is a well-known truth that the right college student will never go hungry. Put together teams of 4 and we will meet already on April 3rd.?
NB!
Registration opens on 12.03 at 12:00. We welcome teams from various TalTech student bodies and organizations. The participation fee per team is 10€.
Registration: https://docs.google.com/forms/d/1o9CasC77x2MrRN4Kvgwga31Lz7sWuijwwWeWDCfpUv4/edit
See you soon!?
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Tallinna Teeninduskool - Teko, Tallinn, Estonia

Discover more events by tags:

Food-drinks in Tallinn

Sharing is Caring: