Advertisement
Palangos stinta – šventė, sujungianti žvejybą, kulinariją ir kultūrą. Tai populiari žiemos atrakcija, pritraukianti tūkstančius svečių iš Lietuvos ir užsienio. Dalia (Alytus) tel.: +370 687 21623 el paštu: [email protected]
Registracija internetu:
https://www.alvaturas.lt/keliones/stintu-svente-palangoje-ir-klaipedos-svyturio-daryklos-degustacija-2025-02-08d-is-alytaus-prienu-kauno-kryzkalnio/
Kelionės data 2025.02.08 d (Šeštadienis)
Kaina nuo 55 € /1 asm
Išvykimo vietos
07.00 val. - Alytus, Jotvingių g. 3 aikštelė (prieš Policiją, šalia viešbučio Šolena)
07.30 val. – Prienai, Viada degalinės aikštelė (prie pagrindinio kelio ant žiedo, Kaunas-Alytus)
08.15 val. iš Kauno, PC Mega, prie parduotuvės Rimi
09.15 val. - Kryžkalnis, Didžioji Orlen degalinė
Palanga vasario pradžioje pakvips šviežia stinta – žuvimi, be kurios pajūrio gyventojai neįsivaizduoja žiemos švenčių stalo. „Stintų valgymo sezonas prasideda“‚ – sako ne tik Palangos žvejai, bet ir šventei „Palangos stinta“ besirengiantys Stintų ordino nariai.
Susiplanuokite savo laisvalaikį ir jau vasario 8 dieną, keliamės į vyksiančią šventę „Palangos stinta“. Organizatoriai žada – tikrai nenusivilsite, nes čia bus linksma, įdomu, o svarbiausia – labai skanu. Dalyvausime nuostabioje šventėje, kuri vyksta tik kartą metuose. Pakeliui sužinosite, kas iš tiesų garsina Palangą: apie grafų Tiškevičių rūmus ir botanikos sodą, legendomis apipintą Birutės kalną, apie legendinį Kurhauzą, Anapilį ir tikrąjį Palangos architektūrinį paveldą – XVIII – XIX a. vilas. Tik atrodo, jog tai visiems mums iki skausmo pažįstamas kurortas, tačiau jis turi savo seną ir turtingą istoriją: miestas jau šventė 750 metų jubiliejų.
Viskas apie STINTĄ
KAŽKADA ANTRARŪŠĖS STINTOS TAPO GEIDŽIAMOS
Šiandien stintos pajūrio regione yra itin vertinamos žuvys. Tačiau ne visais laikais stintos buvo laikomos vertingomis.
Istoriniai šaltiniai liudija, kad būta periodų, kai šiandien mėgstamos stintos buvo laikomos antrarūšėmis žuvimis, niekas jų nepirkdavo ir žvejai jas gyvuliams sušerdavo.
Šiandien lietuviai apie stintas kalba kitaip nei jų protėviai. Teigiama, kad šios žuvys yra vienos švariausių ir ekologiškiausių, lengvai išdaromos ir greitai iškepamos, labai skanios ir maistingos.
STINTŲ MAISTINĖ VERTĖ
Stintos pasižymi ne tik išskirtiniu skoniu, bet ir maistine verte. Tai sveikųjų baltymų šaltinis, aprūpinantis organizmą aminorūgštimis. Kvapniosios žuvys taip pat turtingos mikroelementais: jose gausu geležies, kalio, kalcio, magnio, natrio, fosforo, chloro, fluoro ir molibdeno. Be to, stinta pasižymi vitaminų B ir D gausa. Stintas nesunku ruošti: jos lengvai valomos, o gamybos procesas reikalauja minimalių pastangų. Šias žuvis ypač rekomenduojama valgyti vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms, nes jos yra lengvai virškinamos.
IŠ KUR KILO LIETUVIŠKAS STINTOS PAVADINIMAS
Manoma, kad lietuviškas stintos pavadinimas kilo iš vokiečių kalbos Stintfisch ar Stint (liet. „smirdžuvė”).
KITŲ ŠALIŲ STINTŲ ŠVENTĖS
Pietų Korėjos Indžės mieste kasmet vyksta trijų dienų festivalis, kurio metu žvejojamos ir čia pat valgomos Sojangho ežere gyvenančios stintos. Korėjiečiai šias žuvis valgo žalias ar skrudintas aliejuje.
1956 metais Jungtinių Amerikos Valstijų Kelso miestas pasiskelbė pasaulio stintų sostine ir reguliariai organizuoja stintų šventes.
Luistono mieste prie Niagaros upės žemupio kasmet vyksta šventė, kurios metu iškepama ir nemokamai dalijama apie 200 kg stintų. Šventės dalyviai raginami aukoti projektams, kuriais saugomi ir atkuriami Niagaros upės žuvų ištekliai.
Paltamo provincijoje gyvenantys suomiai taip pat rengia stintų šventę – gegužės viduryje šurmuliuojantį festivalį Norssikarnevaali”.
Italams, gyvenantiems Kalabrijos regione, keptos stintos yra tradicinis Kūčių vakarienės patiekalas.
KODĖL STINTA KVEPIA AGURKAIS, O GAL ATVIRKŠČIAI?
Stintose yra tų pačių iš linoleno rūgšties susidariusių cheminių medžiagų, kurių aptinkama ir agurkuose. O kas – ar Stintos kvepia agurkais, ar agurkai stintom, jau rinktis Jums.
IŠ KUR KILO LEGENDINIS „STINTAPŪKIS“ IR RITMAS
Šis žodis yra susijęs su senoviniu poledinės žūklės procesu, žinomu nuo 1915 metų: į 50 x 50 cm dydžio eketę kartu su tinklais merkiama 4 m ilgio eglinė ar pušinė lenta taip, kad virš ledo liktų kliūgis – jos galas, o žvejys, sėdėdamas ant kėdutės, galėtų medinėmis buoželėmis jį bumbinti, ritmingai pridainuodamas “stinta, pūkis, stinta, pūkis”. Po ledu kilęs bildesys išbaido stintas, ir sprukdamos nuo šio garso jos papuola į tinklus. Baigus procesą, iš eketės pirmiausia traukiama lenta, tada – laimikis.
Pabuvoję šventėje eksursiją tęsime Klaipėdoje Švyturio al*us darykloje. Ten turėsime AL*US DEGUSTACIJĄ. Degustacijai paruoštos įvairiausios al*us rūšys, kurios stebina net ir patyrusius visko ragavusius alaus gurmanus. Skonių ir poskonių subtilybės ir viską vainikuojanti gastrobaro aplinka.
Po įspūdingos skonių ir kvapų dienos keliausime į namus.
Į kelionės kainą įskaičiuota:
Kelionė patogiu autobusu;
Kelionės vadovo – gido paslaugos;
Ekskursinė programa
Pastaba:
Klaipėdos Švyturo – Ekskursija + degustacija, kaina yra 24 Eur/ asm , į kainą įeina ekskursija po daryklą su gidu, bei 5 al*us rūšių degustacija su užkandukais. Trukmė 1 val 30min.
Informaciją apie tikslų išvykimo į keliones laiką ir vietą, likus 2-3 dienoms iki kelionės pradžios, atsiųsime nurodytu elektroniniu paštu arba trumpąja SMS žinute nurodytu telefono numeriu
Pastaba !!!!! Ekskursinių objektų lankymo tvarka ir mokamų objektų bilietų kainos gali nežymiai keistis
Keliautojai, pageidaujantys užsisakyti priekinę vietą autobuse (2,3 eilėse), gali tai padaryti už papildomą 10 eur/asm. mokestį.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Žvejų 17, LT - 91248 Klaipeda, Lithuania, Žvejų gatvė 17, LT-91248 Klaipėda, Lietuva,Klaipeda, Lithuania