Stawanie się kobietą (w) akademii

Fri Dec 02 2022 at 06:00 pm

Wydział Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich ASP Warszawa | Warsaw

Widok. Teorie i Praktyki Kultury Wizualnej
Publisher/HostWidok. Teorie i Praktyki Kultury Wizualnej
Stawanie si\u0119 kobiet\u0105 (w) akademii
Advertisement
Rozmowa, dla której punktem wyjścia jest publikacja Macierz/Matrix a także inne inicjatywy związane z procesami stawania się kobietami (w) akademii, które w ostatnich latach nabrały nowego impetu. Kamieniem węgielnym tej publikacji była poświęcona kobietom w akademii akcja performatywna Macierz/Matrix, organizowana przez Kolektyw Kuratorski w Librarii Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2018 roku. Dziś spotykamy się, by wymienić się doświadczeniami, porozmawiać o tym, co wydarzyło się przez te 4 lata podczas zmagań z patriarchatem i przemocą na uniwersytetach i w akademiach, podczas walki o prawa kobiet także w historiach kultury, sztuki i nauki.
W spotkaniu wezmą udział Anna Chromik, naukowczyni, kuratorka i tłumaczka, która zajmuje się feministycznymi dyskursami macierzyństwa, cielesnością i traumą w sztuce i teorii oraz kwestiami wrażliwości i troski jako narzędzi oporu. Natalia Giemza, polonistka i krytyczka, nauczycielka i działaczka na rzecz równości i naprawy świata, feministka. Eliza Proszczuk, zaangażowana społecznie artystka wyrażająca się w różnych mediach wizualnych, współredaktorka (z Ewą Chomicką) publikacji Ślady siostrzeństwa (2022), Marika Kuźmicz, kuratorka, krytyczka, dziekana, współzałożycielka Fundacji Arton, inicjatorka i pomysłodawczyni kuratorskich projektów herstorycznych.
Spotkanie poprowadzą Katarzyna Bojarska, kulturoznawczyni, tłumaczka, krytyczka, redaktorka Widoku, feministka i Marta Świetlik, kuratorka, krytyczka i badaczka oraz projektantka UX.
Wydział Badań Artystycznych i Kuratorstwa ASP
Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39, 1. piętro, sala 1.01.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Wydział Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich ASP Warszawa, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 39,Warsaw, Poland

Sharing is Caring: