Advertisement
Język: polskie napisyWiek: 16+
Czas trwania: 1 godz. 10 min + rozmowa
Ostrzeżenia dotyczące treści: światła stroboskopowe, przemoc, obrzydliwe obrazy i intensywne dźwięki
Dostępność: napisy SDH
Bilety: wstęp bezpłatny
_____________________________________________
𝗦𝘁𝗮𝗻𝘆 𝘀𝗸𝘂𝗽𝗶𝗲𝗻𝗶𝗮 to cykl filmowo-artystyczny, którego celem jest wytwarzanie nowych, eksperymentalnych i poszerzonych sposobów doświadczania filmów oraz sztuki. Pragniemy doprowadzić do ich wzajemnego przenikania się oraz transformacji (a zatem zmiany pierwotnego stanu skupienia w inny), poprzez zestawianie ich ze sobą, konfrontowanie oraz łączenie. Każde z wydarzeń to okazja do spotkania z osobami artystycznymi, które najpierw uczestniczą w wyborze prezentowanych filmów, a następnie razem z publicznością w performatywny sposób je interpretują, zakorzeniając obrazy filmowe we własnej, konkretnej praktyce artystycznej oraz sytuacji społeczno-politycznej. Stany skupienia nie tylko zdają sprawę z rozmaitych kształtów, które przyjmuje dzisiaj sztuka współczesna, ale również starają się wywołać różnorodne formy skupiania uwagi oraz jej rozpraszania.
Kurator cyklu: Andrzej Marzec
✺ 𝙏𝙝𝙚 𝙈𝙤𝙨𝙩 𝘽𝙚𝙖𝙪𝙩𝙞𝙛𝙪𝙡 𝘾𝙖𝙩𝙖𝙨𝙩𝙧𝙤𝙥𝙝𝙚, kolektyw APART (2019) 28’
𝘛𝘩𝘦 𝘔𝘰𝘴𝘵 𝘉𝘦𝘢𝘶𝘵𝘪𝘧𝘶𝘭 𝘊𝘢𝘵𝘢𝘴𝘵𝘳𝘰𝘱𝘩𝘦 prezentuje głosy artystek, aktywistów, naukowczyń z Europy Środkowej, łączące zainteresowanie kryzysem klimatycznym z poszukiwaniem alternatywnych modeli przyszłości. Nawiązując do szczytu klimatycznego ONZ (COP24), organizowanego w Katowicach - centrum poprzemysłowego Górnego Śląska, projekt otwiera przestrzeń do krytycznej dyskusji nad miejscem człowieka w środowisku naturalnym, a także nad końcem znanego nam świata, podając w wątpliwość newage’ową wizję ekologii i dobrej Matki Ziemi.
Będąc pod wpływem globalnego rynku, wielkiej polityki i transmitujących koniec świata mediów, wszyscy jesteśmy jednocześnie widzami i uczestnikami nadchodzących zmian. Wystawa The Most Beautiful Catastrophe stawia pytania o zaangażowanie, aktywizm i indywidualną odpowiedzialność, a także realny i wyobrażony wpływ na walkę ze zmianami klimatu. Współczesny neoliberalizm przerzuca odpowiedzialność za potencjalną katastrofę na barki pojedynczego człowieka, jednocześnie promując konsumpcję – tyle, że „świadomą”, „zieloną” czy „zrównoważoną”.
W obliczu nadchodzącej katastrofy, należałoby oprócz zwiększania świadomości i przeprowadzania interwencji w celu ochrony środowiska, przemyśleć samo pojęcie natury i nowe modele międzygatunkowego współżycia. Oprócz lamentów i aktywnego działania, warto szukać nowych rozwiązań, wykraczających poza prostą dychotomię czystej natury i toksycznej cywilizacji. Ale jak przezwyciężyć kryzys, gdy nie ma jedzenia, które możemy zjeść, ubrania, które możemy kupić, ani energii, którą możemy zużyć nie uczestnicząc jednocześnie w łańcuchu destrukcji, wyzysku i cierpienia?
✺ 𝙆𝙖𝙢𝙗𝙞𝙪𝙢1492, reż. Denis Kozerawski (2022) 24’
Raper Čavalenky opowiada historię dębowego lasu. Historia drzew, których korzenie sięgają jeszcze przed antropocenem i których drewno pomogło ludzkości dokonać najbardziej fundamentalnych przełomów w historii. Drzewa, których wartość wciąż postrzegamy jedynie przez pryzmat rynku, bo mają dla nas wartość tylko wtedy, gdy zostaną wycięte, wycięte i sprzedane.
"Drzewa nie milczą. Mówią nam, co się stało. Przez lata wyryła się w nich pamięć natury."
Peter Kašpar to artysta multimedialny pracujący w Bratysławie. Poza praktyką artystyczną jest członkiem platformy Sorrywecan i założycielem studia laboratorium badawczego Humanoid.
✺ 𝙍𝙚𝙖𝙙𝙞𝙣𝙚𝙨𝙨: 𝘾𝙞𝙫𝙞𝙡 𝙒𝙖𝙧, reż. Kostis Stafylakis & Theo Triantafyllidis (2022) 17’
𝘙𝘦𝘢𝘥𝘪𝘯𝘦𝘴𝘴: 𝘊𝘪𝘷𝘪𝘭 𝘞𝘢𝘳 jest najnowszym odcinkiem sagi Readiness, serializowanej symulacji konfliktu społecznego w USA. Twórcy - Kostis Stafylakis i Theo Triantafyllidis - wraz z zmieniającą się syntezą współpracowników - dopasowują prawdziwe i fikcyjne tożsamości oraz scenariusze do świata fantasy zbudowanego z kolorowych odpadów. Poprzez odgrywanie nadchodzących scenariuszy amerykańskiej wojny secesyjnej, Readiness SAGA przewidziało sytuacje, które niezręcznie przypominają dramatyczne incydenty ze stycznia 2021 r. w amerykańskim Kapitolu.
Readiness SAGA opowiada o konflikcie między „Preppersami” (entuzjastami końca świata, którzy przygotowują się na „koniec świata, jaki znamy”), „Boogaloo Bois” (akceleratorami wojny secesyjnej, popisującymi się taktycznym wyposażeniem i hawajskimi koszulami) i „Złotą Hordą” (rzekomą przestępczą hordą nieprzygotowanych obywateli, występującą w żargonie i literaturze preppersów).
W 𝘙𝘦𝘢𝘥𝘪𝘯𝘦𝘴𝘴: 𝘊𝘪𝘷𝘪𝘭 𝘞𝘢𝘳, maszynowa wizja SI o nazwie Pascale przetwarza materiał filmowy pokazujący nieznaną grupę odgrywającą epicką bitwę między trzema klanami: Preppers, Golden Horde i Boogaloo Bois. Materiał ten został nakręcony podczas sesji Chamber Live Action Role-Playing (Readiness the LARP), która miała miejsce w Atenach (październik 2020), kilka miesięcy przed atakiem na amerykański Kapitol. Zgodnie z narracją zrekonstruowaną przez AI, Preppers próbują wyhodować grzyba, który może zabić złowrogą Złotą Hordę. Światem Preppers rządzi tajemnicza Wyrocznia, która panuje u boku świętej postaci o imieniu Jeso. Preppers uwięzili Batu, przywódcę Złotej Hordy. Złota Horda atakuje, aby uwolnić Batu, splądrować broń, ukraść narzędzia. Ale psotni Boogaloo Bois mają inne plany…
BIO
AGATA LANKAMER (ur. 1994) – artystka wizualna pracująca z sztuką cyfrową, rzeźbą i malarstwem. Tworzy wykorzystując techniki takie jak CGI, środowiska 3D i AI, aby badać synkretyczne estetyki. Fascynuje ją relacja między cyfrowym a fizycznym, materialność i znaczenie cukru, poetyka, narracja oraz ezoteryka. Jej praktyka często zgłębia sci-fi, feminizm, antropologię przyszłości, przejawy nierówności oraz romantyzację przemocy w kulturze. Często realizuje projekty angażujące różne media i technologie, takie jak instalacje wideo, a także oddziałujące na różne zmysły, na przykład dotyk czy zapach. W przeszłości współorganizowałą niezależną galerię JEST we Wrocławiu. Prace artystki były prezentowane m.in. w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, na Supermarket Art Fair w Sztokholmie, a także w Czechach i Niemczech.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
ul. Ewangelicka 1, 61-856 Poznan, Poland, ulica Ewangelicka 1, 61-104 Poznań, Polska,Poznan, Poland