Advertisement
Zapraszamy na spotkanie inaugurujące Klub Czytelniczy Sound Studies! 🗓️ Kiedy? Poniedziałek, 25.11.2024 o godzinie 18.15
📍 Gdzie? Instytut Kultury Polskiej UW, sala nr 10
Puk, puk! Droga Osobo, czy masz chwilę, żeby porozmawiać z nami o dźwiękach?
Interesuje Cię soniczny wymiar świata historycznego, społecznego i kulturowego? Szukasz przestrzeni, w której można porozmawiać o hałasie i ciszy, poczytać o fonografie, czy poddać refleksji zagadnienie głosu?
Doskonale, w takim razie ta sekcja Studenckiego Koła Kulturoznawczego UW jest inicjatywą w sam raz dla Ciebie!
Klub Czytelniczy Sound Studies – przestrzeń dla osób zainteresowanych kulturowymi, społecznymi, filozoficznymi, ekologicznymi i technologicznymi aspektami dźwięku. Na naszych spotkaniach będziemy analizować, jak dźwięk wpływa na codzienne życie, tożsamość, historię i doświadczenia wspólnotowe. Wspólnie wybierając teksty, zgłębimy różne obszary sound studies – od ekologii akustycznej, historycznej ewolucji pejzaży dźwiękowych, akustemologii, sound artu, aż po sound design w kinie. Przyjrzymy się też kontekstom polityczno-społecznym oraz zagadnieniom z zakresu antropologii i etnografii dźwięku.
Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytania takie jak:
● Historia dźwiękowa – czym jest i w jaki sposób ją badać?
● Reprodukcja dźwięku – jaka jest historia fonografu, telefonu i radia? Jak zmieniały się sposoby naszego słuchania?
● Ekologia akustyczna – jak pejzaż dźwiękowy wpływa na nasze relacje z otoczeniem i jakie znaczenie ma świadome kształtowanie zrównoważonego środowiska akustycznego?
● Hałas – jaką społeczno-polityczną rolę pełni hałas i czym może być w sztuce?
● Dźwięk w kinie i mediach – co robi sound design?
● Głos – czym jest i jaką rolę odgrywa w przestrzeni pomiędzy sferą publiczną a prywatną, pomiędzy słuchaniem a improwizacją?
● Dźwięk w kontekście gender, rasy, klasy społecznej i niepełnosprawności – jak dźwięk i muzyka mogą utrwalać lub podważać różnice społeczne?
● Rytm – jak dźwięki wytwarzają codzienność i cykliczność?
● DJing i remix – jak przekształcanie dźwięku pozwala na reinterpretacje kultury?
Spotkania Klubu będą odbywały się w poniedziałki, w godzinach 18:15-20:00, mniej więcej raz na 3 tygodnie, przez cały rok akademicki 2024/2025. Będą miały konwersatoryjny charakter. Na każdym z nich będziemy gościli badaczy_czki zajmujące się omawianym zagadnieniem i reprezentujące różne perspektywy – kulturoznawcze, artystyczne, socjologiczne, historyczne czy ekokrytyczne – i rozmawiali o przeczytanych wcześniej tekstach.
Będziemy sięgać po teksty w języku polskim i angielskim. Choć inicjatywa ma miejsce w przestrzeni uniwersyteckiej, nie wymaga od osób uczestniczących ugruntowanej wiedzy. Klub czytelniczy jest oddolną, samopomocową i inkluzywną inicjatywą, służącą wspólnemu pogłębianiu wiedzy z zakresu sound studies.
Pierwsze spotkanie poprowadzą inicjatorzy Klubu: Anna Horodyska, Agata Klichowska i Bartosz Nowak. Porozmawiamy na nim o tekstach:
● Jonathan Sterne, Sonic Imaginations, w: The Sound Studies Reader, red. Jonathan Sterne, Routledge, New York–London 2012, s. 1–18.
● Mark Grimshaw-Aagaard, What is sound studies, w: The Routledge Companion to Sound Studies, red. Michael Bull, Routledge, New York–London 2019, s. 16–23.
Zastanowimy się nad tym, czym są studia nad dźwiękiem i do czego mogą nam się przydać. Poznamy się i przedyskutujemy plan na kolejne spotkania.
📬 Jak się zapisać? Wystarczy zgłosić chęć uczestnictwa na maila: [email protected]. W wiadomości zwrotnej wyślemy teksty i będziemy informować o kolejnych spotkaniach.
Do kontaktu drogą mailową zapraszamy także w sprawie propozycji tematów spotkań lub wyrażenia chęci poprowadzenia zajęć.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawski, Polonicum, ulica Romualda Traugutta, 00-067 Śródmieście, Polska,Warsaw, Poland