Spotkanie autorskie "Własny Pokój"

Fri Jun 25 2021 at 06:00 pm

Dom Kultury Śródmieście - Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie | Warsaw

Dom Kultury \u015ar\u00f3dmie\u015bcie - Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie
Publisher/HostDom Kultury Śródmieście - Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie
Spotkanie autorskie "W\u0142asny Pok\u00f3j"
Advertisement
Zapraszamy na spotkanie z autorkami odbywającymi pisarskie rezydencje w Rotacyjnym Domu Kultury w ramach projektu "Własny Pokój". Rezydentki otrzymały w maju przestrzeń do pracy nad swoimi tekstami wokół tematu ekofeminizmu. Po raz pierwszy tego terminu użyła francuska feministka Françoise D’Eaubonne w 1974 w książce „Feminizm albo śmierć”. D’Eaubonne pisała, że tak jak wyzysk kobiet przez mężczyzn jest szkodliwy dla całego społeczeństwa, tak samo eksploatacja natury przez ludzi jest szkodliwa dla całej planety. Obecnie nie ma jednego „właściwego” ekofeminizmu, a na to pojęcie składają się różne narracje.
Na spotkaniu autorki opowiedzą o tekstach powstałych w trakcie rezydencji i porozmawiają z Aleksandrą Kamińską o współczesnych wyzwaniach na styku sztuki, literatury i aktywizmu ekofeministycznego.
25.06. godz. 18:00, Rotacyjny Dom Kultury na Osiedlu Jazdów
Autorki:
Maria Halber - Laureatka Połowu 2018 organizowanego przez Biuro Literackie. Wiersze publikowała m.in. w „Dwutygodniku” i „Wakacie” oraz kilku antologiach. Autorka książki poetyckiej „Przejścia”, która ukazała się jesienią 2020 roku nakładem wydawnictwa Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie. Mieszka w Warszawie, pisze poezję i prozę.
Joanna Mikulska - reportażystka, dziennikarka, animatorka kultury, absolwentka kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej UW i Polskiej Szkoły Reportażu. Swoje teksty publikowała dotąd w Magazynie Pismo, Dużym Formacie, Wysokich Obcasach, Magazynie Miasta, Magazynie Kontakt oraz w zbiorze rozmów z matkami niepełnosprawnych dzieci “Nie było czasu na koniec świata”. Jest mamą Igora (6 lat) i Zyty (4 lata). Pracuje nad debiutancką książką reporterską dotyczącą pracy migrantek i uchodźczyń z Ukrainy w polskim sektorze usług opiekuńczych.
Martyna Kleszcz – Jestem zielarką i posiadam małą zielarnię Zdrowe Chwasty w Katowicach. Z wykształcenia jestem jednak kulturoznawczynią i uwielbiam pisać. Skończyłam również filozofię. Piszę obecnie teksty łączące świat przyrody i kulturę. Tematycznie ciekawią mnie dawne ogrody miejskie, łąki kwietne czy ogólnie pojęta obecność przyrody w przestrzeni miejskiej. Uwielbiam taż dawną literaturę poświęconą wegetarianizmowi, stare zielniki, w szczególności te kobiece, a także tematykę pożywienia głodowego.
Anna Bolewksa – (ur. 1994) artystka, aktywistka, działaczka społeczna.
W 2020 roku ukończyła studia magisterskie na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. Tematy wokół działań artystycznych i aktywistycznych, które obecnie ją zajmują, to ochrona dzikiej przyrody, obrona i szerzenie świadomości praw zwierząt oraz rozwój feminizmu. W swojej sztuce, która obejmuje kilka dyscyplin, poszukuje krytycznej perspektywy, realnej zmiany społecznej, wpływu na rzeczywistość poza “sceną”. Poszukuje współpracy środowisk artystycznych z instytucjami działającymi na rzecz pozytywnej zmiany w obszarach społecznych i ekologicznych. Członkini Kolektywu “Wędrujące”. Aktywistycznie wiązana z ruchami społecznymi Obóz dla Puszczy i Inicjatywa Dzikie Karpaty. Członkini Stowarzyszenia Dom Przyrody i Kultury w Teremiskach z siedzibą w Puszczy Białowieskiej.
Prowadzenie:
Aleksandra Kamińska – redaktorka feministyczno-queerowego zina i współzałożycielka inicjatywy Girls to the Front. Doktorantka na wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie bada autobiograficzne narracje dziewczyn; prowadzi zajęcia w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Stypendystka Fulbrighta. Pisze, tworzy kolaże, występuje jako basistka i DJka.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Dom Kultury Śródmieście - Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie, Jazdów 3/18, 00-467 Warsaw, Poland, Warsaw

Discover more events by tags:

Art in WarsawLiterary-art in Warsaw

Sharing is Caring: