Advertisement
W ramach listopadowych wydarzeń z cyklu "Spotkajmy się w mieście!", dużo czasu poświecimy rozmowom o wrocławskiej sztuce współczesnej. Zwłaszcza tej projektowanej dla publicznych przestrzeni. Punktem wyjścia dla naszych spotkań będzie twórczość Marii Michałowskiej. której pierwszą monograficzną wystawę pokazujemy właśnie w Muzeum Architektury. 13.11., godzina 12.00 – wykład w Muzeum Architektury, prowadzenie: Małgorzata Devosges-Cuber
15.11., godzina 12.00 – oprowadzanie po wystawie :"Maria Michałowska. Na końcu tej drogi być może znajdę lustro", prowadzenie: Małgorzata Devosges-Cuber
Na oba wydarzenia wstęp wolny, nie trzeba się zapisywać!
O wykładzie:
Ponad pięć dekad temu w Muzeum Architektury otwarto wystawę projektów, modeli i koncepcji dzieł przedstawionych przez artystów, którzy ofiarowali swoje prace miastu w XXV rocznicę powrotu Wrocławia do Macierzy. Intencją ówczesnych władz miasta i inicjatorów przedsięwzięcia – Towarzystwa Miłośników Wrocławia - było pozyskanie dzieł wybitnych polskich artystów plastyków do realizacji w przestrzeni publicznej. Zaproszeni do udziału w Sympozjum Plastycznym Wrocław'70 autorzy mogli włączyć do swojego zespołu specjalistów z innych dziedzin lub współpracować z innymi wybranymi przez siebie artystami.
W sumie wystawa zgromadziła 72 dzieła koncepcyjno-projektowe, z których zrealizowano dwa: Kompozycję Pionową Nieograniczoną autorstwa Henryka Stażewskiego i częściowo Żywy Pomnik "Arena" Jerzego Beresia. Rozpoczęto również tworzenie Centrum Badań Artystycznych według programu Jerzego Ludwińskiego.
Co wiemy o niezrealizowanych projektach, które pokazano w ramach Sympozjum Plastycznego Wrocław' 70? Jak wyglądałoby miasto, gdyby udało się choć część z nich usytuować w przestrzeni publicznej Wrocławia? Małgorzata Devosges-Cuber za punkt wyjścia swojej opowieści przyjęła niezrealizowaną koncepcję autorstwa Marii Michałowskiej, którą artystka zgłosiła na wystawę w Muzeum Architektury. Koncepcja ta zakładała wykonanie monumentalnej kompozycji z ponad 100 betonowych walców o różnych średnicach, układających się w „swobodną kompozycję strukturalną o stopniowo na zewnątrz obniżających się wysokościach walców, organicznie zrośniętą z terenem”. Konstrukcja miała zostać zlokalizowana na jednym z pustych placów miasta i zajmować powierzchnię ponad 200 metrów kwadratowych. Uzupełnieniem kompozycji miały być krzewy wyrastające z części betonowych form wypełnionych ziemią, tworząc rodzaj biologicznej tkanki, która miała się zrastać z architektoniczną konstrukcją.
Podczas oprowadzania po wystawie przyjrzymy się całej twórczości Marii Michałowskiej – od malarstwa, wyróżniając cykl „Formy znikające”, który otwierał kilkuletni okres kontemplowania przez Michałowską koloru jako zjawiska, po najliczniejsze fotografie. Dodatkowym motywem działalności artystki, o którym porozmawiamy, będzie jej działalność pedagogiczna na Politechnice Wrocławskiej oraz bardzo interesujące wątki biografii artystki.
DODATKOWE INFORMACJE:
– podczas wykładu w Muzeum Architektury zapewniamy kawę, herbatę, wodę i słodki poczęstunek,
– toaleta (również dla OzN) znajduje się na I. piętrze muzeum (winda),
– wystawa o Marii Michałowskiej prezentowana jest w głównej sali ekspozycyjnej, która jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach. Dostęp do wyżej położonej części sali ekspozycyjnej możliwy za pomocą podnośnika.
Jeśli mają Państwo specjalne potrzeby dotyczące wydarzenia, prosimy zgłaszać je pod adresem mailowym: [email protected].
Zapraszamy!
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Bernardyńska 7, 50-156, ulica Bernardyńska 5, 50-156 Wrocław, Polska,Wroclaw, Poland