Advertisement
✺ SPELMANSMUSIK PÅ ÅSEN - HÖST 2025! ✺Supertraditional bjuder in till: En varmgul höst fylld av vall, trall, fiol, synth, persisk poesi och tanzanisk gogomusik som avslutas med Tusen Tungors julkonsert och Supertraditionals julorkester.
Allt detta ryms inom sjätte säsongen av Spelmansmusik på Åsen, konsertserien där Supertraditional och Hägerstensåsens Medborgarhus öppnar portarna till Stockholms bästa vardagsrum för folkmusik!
Denna säsong släpps ett mindre antal säsongsbiljetter; tre konserter (inklusive soppa och bröd) för 600 kronor, 400 reducerat pris.
Skynda fynda till höstens bästa konsertserie!
✺✺✺✺✺
EGIL KALMAN
Han har dykt upp här och där i relativt obskyra Youtubevideos med sina synttolkningar av traditionella norska bitar. I höst släpper Supertraditional ‘Norafjells’ - Egil Kalmans efterlängtade albumdebut som folkmusiksynthesist!
Fokuset ligger på slåttar i den norska Setesdalstraditionen, som han fördjupat sig i de senaste åren. Intonation och ornamentik från källmaterialet skiner i ett nytt ljus, och ljudet av rå elektricitet förstärker musikens inneboende transcendentala kraft. Även fottramp, stråkfigurer och understrängar finner sina elektroniska analogier i Egils modulärsynth.
Allt spelas live utan pålägg och videos från inspelningstillfällena kommer också göras tillgängliga.
Utöver sitt soloprojekt är Egil också aktiv som kontrabasist och synthesist i grupper som: Marthe Lea Band, Miman, Klyv-Olle Trio, samt i duos med Hans Hulbækmo och Fredrik Rasten.
AGNETA STOLPE + PER GUDMUNDSON
Två legendarer och storspelmän som flitigt och skickligt befolkat det svenska folkmusiklivet de senaste 50 (!) åren med sina djupa rötter i musiken från Dalarna. Agneta Stolpe, med rötter i Västerdalarna och Äppelbo, har trallat och vallat på scener, stämmor och skolor genom åren. Hon har gjort omistligt avtryck på den svenska vokala folkmusiktraditionen.
Per Gudmundson, en folkbildande storspelman från Leksand som låter Siljansbygdens toner höras både genom fiolen och säckpipan och som sedermera skapade Folkmusikens hus.
Agnetas och Pers musikaliska möte började i Trallargänget i slutet av 1970-talet och sen dess har det pågått med ojämna mellanrum. “Vi ses förstås som goda vänner, men det kan ibland går år emellan vi möts i musiken. Nu var det ett tag sen och ska bli väldigt kul att musicera ihop igen.” låter Agneta hälsa via sms när vi undrar vad vi ska få ta del av. Ett berättande i ton och text, ett lekfullt och lyhört möte mellan två giganter som bjuder på gammalt och annat denna afton på Spelmansmusik på Åsen.
✺✺✺✺✺✺✺✺✺✺✺✺✺✺✺✺✺✺✺✺✺✺
Plats: Stora salen i Hägerstensåsens medborgarhus
Soppa: 18.00
Dörrar: 18.55
På scen: 19.00
250 kr (ord) / 175 kr (red)
Mer info: www.medborgarhuset.se
-------
HÖSTENS KONSERTER:
9/9 Msafiri Zawose & Helen Salim
21/10 Egil Kalman & Agneta Stolpe + Per Gudmundson
9/12 Tusen Tungor & Supertraditionals julorkester
Vi släpper ett mindre antal säsongsbiljetter; tre konserter till pangpriset 600 kr, 400 kr reducerat pris inklusive soppa och bröd.
Form: Klara Viridén
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Hägerstensåsens Medborgarhus, Riksdalervägen 2, SE-129 32 Hägersten, Sverige, Stockholm, Sweden
Tickets