Advertisement
Kunne Sigurd Swanes kunstnerhjem have heddet Digtergården?Som barn var Sigurd Swane overbevist om, at han skulle være digter. Og det blev han faktisk. Sideløbende med sit maleri udgav han syv digtsamlinger. Gennem årene besøgte en række forfattere Malergården, bl.a. Valdemar Rørdam, Thit Jensen og Martin A. Hansen.
Som snigpremiere på årets litteratur- og fortællefestival IND I MØRKET uropfører tre forhenværende kulturmedarbejdere i Odsherred – Simon Vagn Jensen, Niels Bugge og Jesper Sejdner Knudsen – en fortællekoncert om Malergården som arnested for en betydelig litterær aktivitet. Det gør de søndag den 12. oktober kl. 15.30 på Odsherred Teater, Algade 36, 4500 Nykøbing Sj.
Kom og hør de mange stemmer fra Malergården udfolde sig i digte, prosatekster, sang og musik.
Simon Vagn Jensen er skuespiller og tidligere leder af Odsherred Teater. Niels Bugge er musiker og tidligere leder af kulturhusene i Odsherred. Og Jesper Sejdner Knudsen er kunsthistoriker og tidligere museumsinspektør på Odsherred Kunstmuseum.
Billetter koster 75 kr. Der er mulighed for at tilkøbe kaffe og kage. Caféen er åben fra kl. 15. Billetlinket kommer snart.
Fortællekoncerten er en del af litteratur- og fortællefestivalen IND I MØRKET, der foregår i efterårsferien (uge 42) den 13. - 17. oktober 2025.
Festivalen er støttet af Plan- og landdistriktsstyrelsen, Statens Kunstfond og Odsherred Kommunes Ildsjælepulje samt Kultur- og brandingpulje.
www.fortaellingernestid.dk
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Odsherred Teater, Algade 36, 4500 Nykøbing Sj, Danmark, Holbaek, Denmark