SOLD OUT | Apashe - Antagonist Tour - Prague

Fri Feb 23 2024 at 08:00 pm to 11:00 pm

SaSaZu | Prague

Selection
Publisher/HostSelection
SOLD OUT | Apashe - Antagonist Tour - Prague
Advertisement
?? Apashe se po fenomenálním úspěchu vrací do Prahy. Letos nadchnul hlavní scénu Beats For Love. V roce 2022 vyprodal MeetFactory. Povede se mu to i v SaSaZu? Belgický DJ Apashe je se svým inovativním přístupem k elektronické hudbě skutečným průkopníkem. Ve svých setech spojuje čistotu symfonických orchestrálních skladeb se syrovostí elektronické hudby, která graduje v (pro něj tak typický) majestátní zvuk.
Apashe je vizionářský umělec, který kromě své sólové práce vystupuje také s živým dechovým souborem, který kombinuje živou instrumentaci s elektronickou hudbou. Kromě své práce s živým dechovým orchestrem vydal několik kritiky uznávaných alb a singlů, včetně alba Renaissance, na kterém spolupracoval s umělci jako Tech N9ne, Wasiu a Geoffroy.
Hudební průmysl o něm dozajista ještě hodně uslyší.
Vy už 23. února 2024 v holešovickém SaSaZu.
〰️
?? Apashe returns to Prague after a phenomenal success. This year he thrilled the main stage of Beats For Love. He sold out MeetFactory in 2022. Will he succeed in SaSaZu as well? Belgian DJ Apashe is a true pioneer with his innovative approach to electronic music. In his sets, he combines the purity of symphonic orchestral compositions with the rawness of electronic music, which gradates into a (so typical for him) majestic sound.
Apashe is a visionary artist who, in addition to his solo work, also performs with a live brass band that combines live instrumentation with electronic music. In addition to his work with the live brass ensemble, he has released several critically acclaimed albums and singles, including Renaissance, on which he collaborated with artists such as Tech N9ne, Wasiu, and Geoffroy.
The music industry will certainly be hearing a lot more about him.
You already on February 23, 2024 at SaSaZu in Holešovice.
? VSTUPENKY JSOU V TUTO CHVÍLI VYPRODANÉ. DĚKUJEME!
? TICKETS ARE CURRENTLY SOLD OUT. THANK YOU!
_
www.selection.cz | #selection
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

SaSaZu, Bubenské nábřeží 13, 170 00 Praha, Česko,Prague, Czech Republic

Tickets

Sharing is Caring: