Advertisement
Przed nami podwójne wydarzenie towarzyszące wystawie Marty Romankiv – 23 stycznia 66P zamieni się w przestrzeń poetycko-performatywnej rywalizacji!✦✦
W czwartkowy wieczór zapraszamy na pierwszy w historii naszej galerii slam poetycki. Poruszymy tematy ważne, mniej ważne i nieistotne. Zamanifestujemy siebie w świecie i pozwolimy wybrzmieć naszej poezji w szacunku, wolności i nieskrępowaniu formy. Slam w 66P poprowadzi mistrz Ceremonii – Weronika Zwierzyńska (BroCat).
✦✦
Jeśli chcecie wziąć udział w slamie jako osoby uczestniczące, to zapraszamy do zgłoszeń – udział jest bezpłatny, dla zwycięzcy lub zwyciężczyni przewidzieliśmy nagrodę w wysokości 500 zł. Zgłoszenia możecie przesyłać do 21 stycznia na adres [email protected].
✦✦
A jeśli pojawicie się u nas jako widzowie, to zapraszamy 23 stycznia na godzinę 18:00. Wstęp jest bezpłatny i nie musicie się zapisywać.
✦✦
Zanim jednak przemówi poezja, scenę przejmą Vanessa Ruggiero i Ernesto Cárdenas – osoby współtworzące słuchowisko Marty Romankiv. Pochodzący z Kolumbii duet opowie o manifestach, które wybrzmiewają na wystawie i przedstawią swoje historie migracji.
✦✦
Slam poetycki i spotkanie z współtwórcami projektu
Ø 23 stycznia (czwartek), godz. 18:00-20:30
Ø godz. 18:00 | spotkanie z Ernesto Cárdenasem i Vanessą Ruggiero
Ø godz. 18:30 | slam poetycki
Ø miejsce: 66P Subiektywna Instytucja Kultury (Piekarnia Żywa Kultura) ul. Księcia Witolda 66, Wrocław
Ø wstęp wolny
Ø zapisy dla uczestników slamu (do 22.01): [email protected] tytuł: „slam”
Ø więcej informacji o wystawie: https://66p.pl/pomniki-beda-mowily-naszymi-glosami-marta-romankiv
✦✦
Czym jest slam?
To forma poetycko-performatywnej rywalizacji pomiędzy slamerami/poetami/osobami piszącymi. Często o charakterze nomadycznym i demokratycznym.
Zasady slamu w 66P
Ø Slam odbywa się w trzech rundach.
Ø Uczestnicy mają 3 min na występ.
Ø Zakaz używania kostiumów, rekwizytów, podkładu muzycznego.
Ø Tekst czytamy z kartki, telefonu, tableta, albo pamięci.
Ø O liczbie punktów decyduje widownia za pomocą demokratycznego głosowania (podnosimy rękę w górę, jeśli występ nam się podobał i chcemy zagłosować)
Ø Liczba miejsc ograniczona (obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”)
Ø Zapisy dla uczestników (do 22.01.25): [email protected] tytuł: „slam”
Ø Widzowie nie muszą się zapisywać – wstęp jest wolny.
Ø Dla zwycięzcy przewidziana nagroda pieniężna w wysokości (500 zł brutto)
✦✦
Wydarzenie towarzyszy wystawie Marty Romankiv „Pomniki będą mówiły naszymi głosami”
Czy pomnik jako forma z natury upamiętniająca może mówić o przyszłości? Czy można zdekonstruować monument i wykorzystać jego kapitał symboliczny, tak aby stał się użyteczny dla budowania wspólnoty złożonej z odmiennych głosów oraz doświadczeń? Marta Romankiv w działaniu Pomniki będą mówiły naszymi głosami zainicjowała proces budowy prototypu narzędzia umożliwiającego wypowiadanie się grupom, które zazwyczaj stanowią niesłyszalną, często marginalizowaną, mniejszość. Strategia artystki zakłada zaaranżowanie sytuacji pozwalającej na wybrzmienie ich głosów.
✦✦
Marta Romankiv – urodzona we Lwowie (Ukraina). Jest artystką interdyscyplinarną, twórczynią instalacji, prac wideo oraz sytuacji społecznych. Ukończyła kierunek ceramiki artystycznej w Lwowskim Państwowym Instytucie Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej. Kontynuowała studia w Polsce – na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, a tytuł magistry uzyskała na Akademii Sztuki w Szczecinie. Aktualnie przygotowuje się do obrony doktoratu na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Swoją działalność skupia głównie wokół tematu wykluczenia społecznego w kontekście migracji, jak i związanych z tym problemów tożsamościowych. Jej projekty najczęściej mają charakter partycypacyjny i znajdują się na pograniczu aktywizmu, nauk społecznych i sztuki. Artystka mieszka i pracuje w Polsce.
Piotr Lisowski – kurator i historyk sztuki, autor wystaw, tekstów, redaktor publikacji, niezależny badacz sztuki współczesnej. Dyrektor artystyczny 66P Subiektywnej Instytucji Kultury. W latach 2017–2022 związany z Muzeum Współczesnym Wrocław, którym kierował od 2020 do 2021 roku. Wcześniej, w latach 2007–2016, był kuratorem i opiekunem kolekcji CSW Toruń, a także współtwórcą niezależnej GALERII MIŁOŚĆ (2014–2017). Wykłada na kierunku Mediacja Sztuki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Ernesto Cárdenas – pasjonat uczenia się przez całe życie, który łączy zamiłowanie do IT i sztuki. Jego ciekawość obejmuje również lotnictwo i nauczanie, w których twórczo odkrywa nowe obszary i nawiązuje relacje ze światem.
Vanessa Ruggiero – kolumbijska dziennikarka, która mieszka w Polsce od blisko 12 lat. Publikowała artykuły w kolumbijskich mediach, takich jak El Tiempo, ADN i Semana, prowadzi kilka blogów. W ostatnim czasie zaczęła pisać o imigrantach przyjeżdżających do Polski w celach zarobkowych. W ramach tego zaangażowania dołączyła do „Sindicato de trabajadores latinoamericanos en Polonia” (Latynoamerykańskiego Związku Zawodowego Pracowników w Polsce). Wspólnie z zespołem wygrała mini-grant Nomada, który pozwolił na publikację przewodnika dla imigrantów przybywających do Polski, a także ebooka zatytułowanego „Voces latinas”, który zawiera historie opowiedziane przez 11 imigrantów.
Weronika Zwierzyńska – Kasjerka, Slamerka. Pracuje w Pawilonie Czterech Kopuł. Dusza prosta i czysta. Na slamach występuję pod pseudonimem BroCat. W wolnych chwilach gra w TheSims4. Związana z interdyscyplinarną grupą slamowo-poetycką: Kolektyw Komitet. Jej ukochany wiersz: „Hej”– możecie przeczytać w Notatniku Literackim.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
66P Subiektywna Instytucja Kultury, ulica Księcia Witolda 62/70, 50-203 Wrocław, Polska,Wroclaw, Poland