Advertisement
Statarmuseet i Skåne erbjuder en skrivkurs som låter dig kliva av vardagens tempo. Under dagen lagar vi vår mat på vedeldad spis, en stillsam process som sprider både doft och värme och hjälper deltagarna att landa i stunden.Författaren och skrivpedagogen Henrik Johansson leder skrivövningar som uppmuntrar till nyfikenhet, eftertanke och ett varsamt lyssnande – både till texten och till sig själv. Övningarna varvas med tid för eget arbete: att hitta sin plats, öppna anteckningsboken och låta idéerna få sträcka på sig utan krav.
Det här är en kurs för dig som vill ge dig själv en lugn stund att utveckla ditt skrivande. En möjlighet att sitta ostört, höra knastret från spisen och låta orden växa fram. Här finns tid att fördjupa sig, vila i processen och upptäcka vad som händer när man tillåter sig att vara närvarande i sitt skrivande.
7 februari kl. 10-15
Föranmälan: [email protected], 040-44 70 90
Kostnad: 1 500 kr
Vad innehåller dagen?
Dagen inleds med en berättelse om statarsystemet och statarförfattarna. Därefter lagar vi lunch och fika på vedeldad spis: potatis- & purjolökssoppa med bröd samt chokladbröd. Under tiden ges möjlighet att besöka museet samt våra höns, grisar och kaniner. Efter den gemensamma lunchen leder författaren och skrivpedagogen Henrik Johansson skrivövningar som utgår från Moa Martinson, Ivar Lo-Johansson och Jan Fridegårds författarskap.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Torupsvägen 606-59, 233 64 Bara, Sweden, Torupsvägen 606-59, SE-233 64 Bara, Sverige, Malmö, Sweden
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.









