Sko/Torp på Gimle

Fri, 17 Apr, 2026 at 09:00 pm UTC+02:00

Helligkorsvej 2, 4000 Roskilde, Denmark | Roskilde

Gimle
Publisher/HostGimle
Sko\/Torp p\u00e5 Gimle
Advertisement
Sko/Torp
Hårdt arbejde, en særlig stamina og navnlig respekt for sit publikum er hemmeligheden bag et langt og succesrigt liv på landevejen, for det kræver en del at være et af landets mest turnerende bands gennem de sidste mange år, og det er Sko/Torp med 80-90 koncerter om året hvert år.
Mange af os har været med fra starten i 1990, hvor Sko/Torp nærmest dukkede op ud af ingenting med albummet On A Long Lonely Night, der med et salg på mere end 200.000 eksemplarer satte rekord som det bedst solgte danske debutalbum.
Sko/Torp var et af 1990’ernes absolutte største danske orkestre – blandt andet fordi radioerne ikke kunne slippe orkestrets vellyd. Det, det hele handler om for Sko/Torp, er det organiske og gennemarbejdede.
Derfor er debutens sange uopslidelige og står lige så flot i dag som dengang. “Get Ready”, “Loser’s Game – og ikke mindst titelsangen “On A Long Lonely Night” er skrevet ind i den danske musikhistorie, og Sko/Torp har aldrig haft problemer med at spille dem eller nogle andre af deres mange gamle hits, for som Søren Sko siger: “Vi elsker sangene, de er en del af vores bagage, og publikum vil gerne høre dem, så selvfølgelig spiller vi dem”
Netop den respekt for publikums ønsker er meget sigende for Sko/Torp. De vil gerne glæde deres mange fans ved at spille de gamle sange, men det er lige så vigtigt for dem at vise, at de er i evig bevægelse ved at præsentere noget nyt – sange som er indspillet sideløbende med den omfattende turnévirksomhed.
Søren Skos melodifornemmelse og knivskarpe vokal samt Palle Torps sans for afbalancerede arrangementer har ført dem rundt på en on going tour på landets mange spillesteder. – Der er for få sange i dag, hvor man kan høre, at det er levende mennesker, som spiller. Vi vil have, at det skal lyde godt og organisk, siger Søren Sko.
Sko/Torp udgav i september 2023 deres EP “Celebrate”.
--------------
Fredag d. 17. april 2026
Dørene åbner kl. 20:00
Koncertstart kl. 21:00
Forsalg: 395 kr.
Dørsalg: 435 kr.
Billetter på gimle.dk
Koncerten er siddende i Tanken
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Helligkorsvej 2, 4000 Roskilde, Denmark, Helligkorsvej 2, 4000 Roskilde, Danmark, Roskilde, Denmark

Tickets
Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Roskilde

Karl Herman's Trio - John Mogensen tribute
Fri, 17 Apr at 08:00 pm Karl Herman's Trio - John Mogensen tribute

Ringstedgade 28B, 4000, Roskilde, Sjælland

Philip & MC'erne samler ind til ALS forskning
Sat, 18 Apr at 09:00 am Philip & MC'erne samler ind til ALS forskning

Darupvej 19, 4000 Roskilde, Danmark

Tirsdagstr\u00e6f - Kirstens hjerne
Tue, 21 Apr at 02:00 pm Tirsdagstræf - Kirstens hjerne

Sct. Jørgensbjerg Sognegård

Ro til n\u00e6rv\u00e6r - B\u00f8n i bev\u00e6gelse
Tue, 21 Apr at 07:00 pm Ro til nærvær - Bøn i bevægelse

Astersvej 11, 4000 Roskilde, Denmark

S\u00e6rrundvisning p\u00e5 Roskilde Kloster
Wed, 22 Apr at 11:00 am Særrundvisning på Roskilde Kloster

Roskilde Kloster, Sankt Peders Stræde 8, indgang C, 4000 Roskilde

MUSICON SYNGER - f\u00e6llessang en gang om m\u00e5neden
Thu, 23 Apr at 05:00 pm MUSICON SYNGER - fællessang en gang om måneden

Musicon Bydelen

B\u00c6NCH p\u00e5 Gimle
Thu, 23 Apr at 08:00 pm BÆNCH på Gimle

Helligkorsvej 2, 4000 Roskilde, Denmark

Roskilde is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Roskilde Events