Advertisement
PROGRAM WYCIECZKI 📆 niedziela 17 listopada 2024 r.
Spotkanie o godz. 11:00 w holu wejściowym Żydowskiego Instytutu Historycznego, ul. Tłomackie 3/5 (z tyłu Błękitnego Wieżowca).
👉👉👉 Zwiedzimy wystawę “Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”, na której zobaczyć można - nigdy wcześniej nie udostępniane publicznie - oryginalne dokumenty z Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego, tzw. Archiwum Ringelbluma. Jest to największy i najcenniejszy w świecie zbiór dokumentów obrazujących Zagładę Żydów. Archiwum jest jednym z 17 zabytków z Polski wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO "Pamięć świata".
👉👉👉 Znajdują się na niej również m.in. autograf dzieła Mikołaja Kopernika ”De revolutionibus”, rękopisy utworów Fryderyka Chopina czy Biblia Gutenberga.
👉👉👉 Na wystawie przewodnik pokaże przede wszystkim zawartość Archiwum. Ale też wprowadzi w fascynującą historię jego twórców, działaczy tajnej organizacji Oneg Szabat, której skala i zasięg działalności był niespotykany w okupowanej Europie.
👉👉👉 Zwiedzimy ponadto zachowane wnętrza w tym samym budynku, w którym grupa działała podczas okupacji. Zobaczymy oryginalne dokumenty z Archiwum, m.in. relacje o Zagładzie pisane na bieżąco przez jej ofiary, w tym wstrząsającą relację uciekiniera z obozu zagłady w Treblince; raporty o Zagładzie Żydów, które dzięki kurierom informowały świat o niemieckim ludobójstwie.
👉👉👉 Na koniec poznamy też powojenne losy Archiwum: jego poszukiwań, odnalezienia i konserwacji. To wszystko w nowoczesnej scenografii, która sama w sobie robi wrażenie i pozwala intymnie zanurzyć się w dokumentach, tracąc poczucie czasu.
Zakończenie około godz. 13:00.
📣 Liczba miejsc ograniczona!
💰 Koszt: 50 PLN/os.
💰✔ Cena zawiera:
🎫 bilety na wystawę w Żydowskim Instytucie Historycznym
🗣 opiekę przewodnika na wystawie
📋 realizację programu
🏥 ubezpieczenie NNW na kwotę 10 000 zł
‐------‐-------------‐---------------------------------------------------
Paweł Szczerkowski – sam o sobie – krótki biogram:
Pochodzę z Żyrardowa. W Warszawie mieszkam od czasu studiów w Instytucie Stosunków Międzynarodowych UW.
Od 2011 roku jestem licencjonowanym przewodnikiem po Warszawie. Nie traktuję tego jak pracę, a raczej jak sposób życia. Przewodnictwo pozwala mi spędzać czas tak, jak lubię, realizować swoje pasje, zaspokajać ciekawość i zgłębiać te zagadnienia, które mnie fascynują.
W tym, co robię łączę doświadczenie przewodnika i dziennikarza. Poprzednio przez kilka lat pracowałem w dziale zagranicznym "Gazety Wyborczej". Uważam, że to było najważniejsze doświadczenie zawodowe, które mnie ukształtowało.
Także jako przewodnika. Warsztat dziennikarski i warsztat pracy przewodnika są do siebie podobne. Polegają na zdobywaniu informacji, docieraniu do ich źródeł, nieustannym poszerzaniu swojej wiedzy. Następnie, na zbudowaniu opowieści, która w sposób ciekawy wyjaśni trudne nieraz zagadnienia.
Oprowadzam po Warszawie, Żyrardowie, Łodzi, Lublinie, Białymstoku, miejscach związanych z historią i kulturą Żydów polskich, w której się specjalizuję. Na stałe współpracuję m.in. z Instytutem Yad Vashem w Jerozolimie, Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, polskim oddziałem Joint Distribution Committee, Fundacją Taubego na rzecz Odnowy Życia Żydowskiego w Polsce, JCC Kraków, JCC Warszawa, Touro University Berlin.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Żydowski Instytut Historyczny / Jewish Historical Institute, Warsaw, Poland
Tickets