Advertisement
♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦Czas trwania: 1 godzina
Słowa klucze: feminizm, opera, polityczność głosu
Opera to oś spektaklu Ramony Nagabczyńskiej. Choreografka, aby opowiadać o kobiecych głosach, odwołuje się do opery – dziedziny sztuk performatywnych wystawianej w niemalże niezmienionej formie od wieków.
Głos kojarzony jest głównie ze sferą symboliczną; ze znaczeniami przypisywanymi dźwiękom. Zapominamy, że jest manifestacją skomplikowanych cielesnych predyspozycji. Te głosy, które wymykają się porządkowi symbolicznemu są przesuwane poza nawias: co nie oznacza, że nie istnieją - jedynie, że utraciliśmy zdolność ich słyszenia. Tradycyjne praktyki kobiecego śpiewu znalazły swój ujarzmiony przez kompozytorów operowych odpowiednik w postaci wirtuozerskich arii operowych. Tam pierwotna ekstaza głosu miesza się z wyrafinowaną propagandą krzywdzącego porządku.
Starogrecka praktyka aischyrologii, polegająca na używaniu obscenicznego języka, wywodzi się z kobiecych rytuałów. Nie istnieje współczesny odpowiednik tej praktyki - wręcz przeciwnie: wulgaryzmy i odwołania do abiektalnej strony cielesności bulwersują, gdy wychodzą z ust kobiet.
Polityczność głosu jest ustanawiana nie tylko przez znaczenia wypowiadanych słów, lecz w równej mierze dzięki zaznaczaniu cielesnej obecności partykularnych ciał.
♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦
Nowy Teatr opisuje
Silenzio! to spektakl stawiający pytania o zasadność kobiecych ról społecznych. Narzędziem do opowiedzenia historii o kobiecości ograniczanej konwencjami staje się opera wraz z towarzyszącymi jej od wieków elementami – potęgą głosu, tragikomizmem i przepychem symbolicznie zawartymi w barokowych sukniach artystek. Performerki doskonale operują żartem budując opowieść na kontrastach. Kiedy widz oczekuje, że zaczną tańczyć, one zastygają w bezruchu. Gdy liczy na poruszające libretto, otrzymuje zlepek abstrakcyjnych włoskich fraz. Tym samym tworzą feministyczny spektakl o stawianiu oporu przeciwko skostniałym regułom tego świata nakładanym na kobiety.
Silenzio! to pełne poczucia humoru przedstawienie igrające z oczekiwaniami widza i tym, co wypada kobietom.
♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦
Choreografia: Ramona Nagabczyńska
Performerki i współtwórczynie: Katarzyna Szugajew, Karolina Kraczkowska, Barbara Kinga Majewska, Ramona Nagabczyńska / Anna Steller
Dramaturgia: Agata Siniarska
Muzyka: Lubomir Grzelak
Opracowanie partii wokalnych: Barbara Kinga Majewska
Scenografia i kostiumy: Dominika Olszowy
Współpraca przy kostiumach i scenografii: Dominika Święcicka
Reżyseria świateł: Jędrzej Jęcikowski
Krawiec: Emil Wysocki
Nauczycielka tańców barokowych: Marta Baranowska (Cracovia Danza)
Partnerzy: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Centrum w Ruchu.
Spektakl zrealizowano w ramach drugiej edycji programu choreograficznego Poszerzanie pola, realizowanego przez Nowy Teatr w Warszawie i Art Stations Foundation w Poznaniu. Kuratorką programu jest Joanna Leśnierowska.
♦ ♦ ♦
Nagrody
Nagroda za reżyserię dla Ramony Nagabczyńskiej XIV Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie, 2021.
Za bezkompromisowy wybór artystyczny reżyserki, umiejętność dekonstrukcji kodów teatralnych oraz podważenie stereotypów zarówno społecznych, jak i artystycznych. Za odważną i dojrzałą koncepcję, precyzyjną estetykę i stworzenie własnego teatralnego świata.
♦ ♦ ♦
Tournee
4 lipca 2024 Teatri di Vita, Bolonia (Włochy)
21-22 stycznia 2022 Teatre Lliure, Barcelona
10 grudnia 2021 Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia, Kraków
30 sierpnia 2024 Internationale Tanzmesse nrw, Düsseldorf (Niemcy)
4 października 2024 Art Week, Białystok
18 października 2024 Fierce Festival, Birmingham (Anglia)
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Nowy Teatr, ulica Antoniego J. Madalińskiego 10, 02-513 Mokotów, Polska,Warsaw, Poland
Tickets