Advertisement
Den 26 mars bjuder vi in till vårens andra Sensus Live på Reimersholme Hotel! Nu kan vi äntligen presentera liveprogrammet och på scen ser vi indie-pop-akterna Johan Norborg (med bandet Storkyrkoänglarna), Elwa och Mångatan.En scen, tre akter och fri entré! 🎸
•DÖRRAR 18.00
•LIVE 19.30
Kvällens DJ: Dorothy Mour
🩷 JOHAN NORBORG 💚
Johan Norborg är en indiepop artist från Stockholm. 2024 släppte han sin debut EP ”Du finns alltid kvar Gamla stan”, en hyllning till stadsdelen där han växte upp. EPn blev uppmärksammad av många, bl.a. musikjournalisten Jan Gradvall på Dagens Industri som beskrev den som ”tidlös”.
Norborg har tillsammans med sitt liveband Storkyrkoänglarna på kort tid etablerat sig på Sveriges livescen som en hyllad och fartfylld liveakt. I juni 2025 släpper Norborg sin andra EP ”Ännu en förlorad morgondag”.
💚 ELWA 🩷
Förväntansfull och somrig melankoli är det som kännetecknar bandet Elwa från Stockholm. Det sägs att bandets färgglada indierocktoner oftast för en tillbaka till minnen sparade i gamla fotoalbum. Och när bandet står på scen levererar de energiska låtar med charmiga låttexter och en känsla av samspelt vänskap. De fyra bandmedlemmarna Ella, Matias, Dante och Rasmus menar att det finns inget roligare än att stå på scen och spela för publiken!
🩷 MÅNGATAN 💚
Mångatan är ett indierockband från Stockholm. De tar inspiration från 90-talets drömpop och Shoegaze-scenen för att skapa ett sound där känslorna träder fram genom musiken och fördjupas i texterna. Debutalbumet The Memory Of You släpptes 17:e februari.
Vi ses på Reimersholme Hotel den 26 mars!
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Reimersholme Hotel, Reimersholmsgatan 5, SE-117 40 Stockholm, Sverige,Stockholm, Sweden