Advertisement
Balandžio 16 d. 18:00, didžiųjų Lietuvos upių santakoje Kaune, Ąžuolyno bibliotekoje, kiną bei aplinkosaugą jungiantis projektas „Sengirės kinas“ pristatys antrąjį savo programos filmą – „Upė“ ir kartu su seanso partneriu „Nemunas 2.0“ kuruotą diskusiją. 𓆞 DISKUSIJA
Kokio balanso tarp upių resursų naudojimo ir upių bioįvairovės apsaugos turėtume siekti, kad jos, ir tuo pačiu mes, turėtume ateitį?
Tik dėka upių žmonija yra ten, kur dabar yra: nuo pirmųjų akmens amžiaus gyvenviečių iki didingų civilizacijų ir modernaus, globaliai susieto pasaulio dabar. Lietuva – ne išimtis. Didžiausi jos miestai kūrėsi ir klesti Nemuno ir Neries slėniuose. Žmogaus esatis buvo ir bus priklausoma nuo upių, tik kiek mes apie jas žinome ir kaip atsidėkojame joms už tai, kad sudarė sąlygas mums vystytis ir klestėti? Šiandien pasaulyje būtų sunku rasti upę, kuri nėra užtvenkta, jos vaga neįrėminta krantinių, o vandenyje nėra nuo žmogaus veiklos atsiradusios taršos. Kokia yra Lietuvos upių sveikata, ar turime kuo didžiuotis lyginant su kitomis Europos ir pasaulio šalimis? Kas yra didžiausi upių ir jų gyventojų priešai? Ką galime padaryti, kad jos ir toliau būtų mūsų patikimos bendrakeleivės kuriant mūsų ateitį, tačiau jų sveikata ir bioįvairovė būtų apsaugota? Ką apie tai sako visuomenė ir upes tyrinėjantys mokslininkai?
Diskusijoje dalyvaus „Nemunas 2.0“ valdybos narys Kęstutis Skrupskelis, gamtosaugininkė Karolina Žemyna Gurjazkaitė, „TẽKA“ iniciatorė Rasa Chnieliauskaitė, moderatorė – aplinkosaugos aktyvistė, žurnalistė Rugilė Matusevičiūtė.
𓆝 FILMAS
„Upė“ – tai vizualiai stulbinanti dokumentinė odisėja apie tai, kaip upės formavo mūsų planetos kraštovaizdžius ir žmonijos istoriją. Ją igarsino „Oskarų“ apdovanojimų nominantas Willem Dafoo, žymi roko grupė „Radiohead“ ir Australijos kamerinis orkestras.
𓆝 𓆟 𓆞
Šio „Sengirės kino“ partneris, „Nemunas 2.0“, yra labdaros ir paramos fondas, siekiantis išsaugoti didžiausią Lietuvos upę ateities kartoms. Fondo tikslas – kurti atvirą upės ekosistemų monitoringą, leidžiantį operatyviai nustatyti taršos šaltinius, užkirsti kelią teršimui ir skatinti visuomenės įsitraukimą į upių apsaugą.
„Sengirės kinas“ filmą kviečia žiūrėti Ąžuolyno bibliotekoje Kaune, ir dar daugiau nei 70-yje bibliotekų bei kultūros centrų visoje Lietuvoje. SEANSAS NEMOKAMAS, už jį norintys atsidėkoti žiūrovai kviečiami remti Sengirės fondą (www.sengiresfondas.lt)
Daugiau apie projektą SENGIRĖS KINAS:
„Sengirės kinas“ – tai naujas kiną ir edukaciją ekologijos tema jungiantis projektas, kurį įkvėpė Mindaugo Survilos filmo „Sengirė“ padarytas poveikis Lietuvos senųjų miškų apsaugos srityje. Žiūrovų pamilta dokumentinė poema parodė, kad kinas gali tapti galinga priemone pažadinant smalsumą ir pagarbą gamtai, nuo kurių prasideda realūs pokyčiai. Filmo ir „Sengirės fondo“ dėka žodis sengirė šiandien reiškia ne tik pačią vertingiausią miško rūšį – jis tapo gero kino, gamtos pažinimo ir saugojimo sinonimu.
Atsakingai nešdamas šį vardą, „Sengirės kinas“ kiekvieną mėnesį vienu metu įžiebs Lietuvos miestų ir miestelių bibliotekų ekranus kviesdamas žiūrovus skirti savo dėmesį gamtai. Rūpestingai atrinkti, gamtos įstabumą ir trapumą atskleidžiantys filmai iš viso pasaulio bus rodomi kartu su juos Lietuvos kontekste aktualizuojančiais gamtos žinovų pristatymais. Filmų programą lydės gyvi susitikimai, diskusijos, ekskursijos ir kiti renginiai, atkreipiantys dėmesį į Lietuvos ekologijos būklę. „Sengirės kinas“ – tai platforma, kurioje kinas tampa įrankiu pokyčiams, o žiūrovai – pokyčių bendruomene.
Daugiau informacijos: www.sengireskinas.lt
Daugiau apie filmą:
UPĖ (rež. Jennifer Peedom, Australija, 2021 m., 75 min.)
Per visą žmonijos istoriją upės formavo ne tik žemės paviršių, bet ir mūsų kelionių kryptis, kultūrą bei vaizduotę. Pasitelkdamas įspūdingą šiuolaikinę kinematografiją ir palydovinį filmavimą, dokumentinis filmas „Upė“ kviečia leistis į stulbinančią kelionę laiku net šešiuose žemynuose – nuo kalnų viršūnių iki vandenynų. Upės čia atskleidžiamos iš dar nematytų perspektyvų, jų didybė ir laukinė prigimtis perteikiama per vaizdo, muzikos bei poetiško pasakojimo dermę. Tai hipnotizuojantis, bet ir apie šių gyvybės arterijų trapumą ir būtinybę jas saugoti primenantis kūrinys.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Ąžuolyno biblioteka, Radastų gatvė 2, LT-44164 Kaunas, Lietuva,Kaunas, Lithuania