Advertisement
Zapraszamy na dziesiąte spotkanie osób, które (zawodowo, z pasji, z wyboru) związane są z szeroko pojętą edukacją w obszarze kultury i dziedzictwa oraz rozwojem publiczności. Motywem każdego spotkania jest inna, specyficzna grupa odbiorców_czyń instytucji kultury lub zagadnienie szczególnie istotne dla publiczności. W tym roku naszą uwagę kierujemy ku Błękitno-Zielonym, czyli osobom żywotnie zainteresowanym ofertą kulturalną poruszającą tematy ekologiczne, przyrodnicze i związane ze zmianami klimatu.Wspólnie zastanowimy się m.in. nad następującymi zagadnieniami:
🟢 Jak rozumieć „kulturonaturę”, „naturokulturę” oraz współczesną „zieloną” i „błękitną” humanistykę?
🔵 Jakimi sposobami kształtować wyobraźnię i wrażliwość przyrodniczą poprzez sztukę i instytucje kultury?
🟢 Jak świadomość i postawy ekologiczne odbiorców i odbiorczyń kultury przekładają się na wyzwania, programy i standardy funkcjonowania instytucji kultury oraz osób twórczych?
🔵 Czy język kreuje związki naturokulturowe i czy sama jego materia może opowiedzieć o stosunku jego użytkowników i użytkowniczek do przyrody?
🟢 Co świat nauki i kultury może zrobić dla przyrody?
🔵 Na czym polega idea zielonej instytucji kultury i jak w praktyce realizowane są hasła takie jak: zielona kopalnia, zielona biblioteka, zielone centrum kultury?
𝐏𝐨 𝐳𝐚𝐤𝐨𝐧́𝐜𝐳𝐞𝐧𝐢𝐮 𝐒𝐞𝐦𝐢𝐧𝐚𝐫𝐢𝐮𝐦 𝐳𝐚𝐩𝐫𝐚𝐬𝐳𝐚𝐦𝐲:
🔵 𝐠𝐨𝐝𝐳.𝟏𝟔:𝟎𝟎 do zwiedzania, wspólnie z kuratorem Michałem Kępskim, wystawy czasowej zatytułowanej „Warta. Ćwiczenia z wyobraźni” prezentowanej w Galerii Śluza.
🔵 𝐠𝐨𝐝𝐳.𝟏𝟔:𝟎𝟎 do zwiedzania wspólnie z producentką wydarzeń w Bramie Poznania w tym cyklu przyrodniczego Rzeka Żywa, opiekunką Eksperymentalnego Ogrodu Dziedzictwa Agatą Kierzkowską okolicy Bramy Poznania (Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa oraz Rzeczny Ogród EkoEdukacji).
Link do zapisów: https://tiny.pl/8v72fw6b
𝐖𝐚𝐫𝐬𝐳𝐭𝐚𝐭 „𝐉𝐚𝐤 𝐳𝐚ł𝐨𝐳̇𝐲𝐜́ 𝐢 𝐩𝐫𝐨𝐰𝐚𝐝𝐳𝐢𝐜́ 𝐨𝐠𝐫𝐨́𝐝 𝐬𝐩𝐨ł𝐞𝐜𝐳𝐧𝐲-𝐜𝐚𝐬𝐞 𝐬𝐭𝐮𝐝𝐲 ”|
𝟏𝟗 𝐥𝐢𝐬𝐭𝐨𝐩𝐚𝐝𝐚, 𝐠𝐨𝐝𝐳. 𝟗:𝟎𝟎-𝟏𝟒:𝟎𝟎
🟢 Podczas spotkania wspólnie spróbujemy znaleźć odpowiedzi na pytanie jak założyć i prowadzić ogród społeczny. Przykładem będą dla nas trzy poznańskie ogrody: Ziemia Wspólna, Otwarty Ogród Nadolnik i Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa.
🟢 W trakcie warsztatu podzielmy się naszymi doświadczeniami. Opowiemy jak poprzez uprawę roślin można aktywizować lokalną społeczność. Podpowiemy jak uniknąć pewnych błędów w prowadzeniu ogrodu lub jak z nich wybrnąć jeśli się już pojawią.
Po części warsztatowej zapraszamy na spacer po Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa
_____________________________________________________________________
Seminarium organizowane w partnerstwie Poznańskiego Centrum Dziedzictwa oraz Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pod patronatem Regionalnego Obserwatorium Kultury w Poznaniu.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Gdańska 2, 61-123 Poznan, Poland, ulica Gdańska 2, 61-123 Poznań, Polska,Poznan, Poland