Advertisement
De ikoniska blomsterkronorna, coronas de flores, är djupt rotade i den mexikanska kulturen, där blommor symboliserar liv, skönhet och död, ofta kopplat till traditioner som Día de los Muertos (De dödas dag).Frida Kahlo använde kronorna som en symbol för sin mexikanska identitet och stolthet, och de blev en del av hennes visuella signatur i både konst och personlig stil.
Denna kväll lär jag ut hur man snabbt skapar en litet fång av vackra rosor ”på lätt vis”, som du sedan kan fästa på ett diadem och göra din alldeles egna ”coronas de flores!”
Det här blir den perfekta kreativa avslutningen på en kväll som börjar med att du går på Frida Kahlo-utställningen, och alltså rundar av med workshopen!
När: Torsdagen 27 februari, 18.00-20.00.
Var: Inne på Frida Kahlo-utställningen, på Amiralen, Amiralsgatan 35, 214 37 Malmö.
Pris: 400 kr
Vad ingår i priset:
Inträde till Frida Kahlo-utställningen (ordinarie pris 295 kr) som du ser när du vill samma dag, fram till kl 18 när den stänger.
* All utrustning och allt material för att göra 9 stycken vackra rosor i tre olika färger. Dessa färger väljer du på plats.
* Diadem att montera dina rosor på (5-7 st) till en blomsterkrona i Frida Kahlo-stil.
* En tydligt skriven manual i text, bild och QR-kod för att se en film, så att du inte glömmer vad du har lärt dig. Vi går igenom alla moment fram till färdigt diadem, men du jobbar i din egen takt och kan alltid göra klart hemma.
Passar vem: Alla vuxna och barn över 12 år.
Varmt välkomna!
/Marina, din pappersflorist
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Amiralen, Amiralsgatan 35,Malmö, Sweden
Tickets