Advertisement
🎨 Hvem var de kvinder, der ændrede kunsthistorien?Forfatter og litteraturhistoriker Sara Alfort gør i sin nye bog 'Da træerne voksede ind i himlen' op med forestillingen om, at der ikke fandtes succesfulde kvindelige kunstnere i Norden i slutningen af 1800-tallet. Hun fortæller historien om de skandinaviske kvinder, der rejste ud i Europa, udstillede side om side med tidens store navne – og levede af deres kunst.
RÆSON redaktør Janus Elmstrøm Lauritsen er moderator.
🎤 Der bliver rig mulighed for at stille spørgsmål undervejs.
📚 Publikum kan desuden se frem til særlige tilbud fra både RÆSON og ÆRA i forbindelse med arrangementet.
💡På udvalgte mandage inviterer Hovedbiblioteket i samarbejde med magasinerne RÆSON og ÆRA forskellige gæster på scenen til samtaler om verden af i går, i dag og i morgen – med afsæt i litteraturen.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Krystalgade 15, 1172 København K Copenhagen, Denmark, Krystalgade 15, 1172 København K, Danmark, Copenhagen , Denmark
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.









![Clutch [Support: 1000mods + Bokassa] \/\/ Store VEGA \/\/ 24. november 2025 \/\/ F\u00c5 BILLETTER](https://cdn-ip.allevents.in/s/rs:fill:500:250/g:sm/sh:100/aHR0cHM6Ly9jZG4tYXouYWxsZXZlbnRzLmluL2V2ZW50czYvYmFubmVycy9jMGI5NzYxZjQzZjk2ZjQxOWUwOWI0MDUyNDNkMjJhZDgzYzk1ZGQ0ZWRjOWI2NWEwYWRjZTUyYjU2NjBlYjZhLXJpbWctdzEyMDAtaDYyOC1kYzAyMDIwMy1nbWlyP3Y9MTc2MzY0MTQxNg.avif)

![Comedy Queens: Annie Rection, Britney Corvette, Diana Diamond & Mizz Privileze [UDSOLGT]](https://cdn-ip.allevents.in/s/rs:fill:500:250/g:sm/sh:100/aHR0cHM6Ly9jZG4tYXouYWxsZXZlbnRzLmluL2V2ZW50czkvYmFubmVycy84ODJiMzgyNzg3YmQxZmEzY2IzNGQ0OGU4Y2E5MGM4ZWM5OTA0YWYyY2U2ZWQ5NzE5ZjE5NzZlZmYwOGY4M2U3LXJpbWctdzEyMDAtaDc2MS1kYzJjMGYzNC1nbWlyP3Y9MTc2MzI0MjM0Mg.avif)