Advertisement
„Chceme psát pravdu!“(heslo stávkujících studentů žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK v revolučních dnech roku 1989)
Samizdat byl způsob distribuce zakázaných spisů během období, kdy vláda – zpravidla represivní režim – uplatňovala cenzuru. Malé náklady, jež byly často opisovány – v ruce, na psacím stroji či počítači – a namnoženy (například skrze cyklostyl či kopírku), následně šířeny mezi čtenáři, umožňovaly propagaci nekonformních názorů.
V našem prostředí padla cenzura společně s komunismem. Cestu k sametové revoluci vydláždily zejména samizdatové Lidové noviny, které vycházely pravidelně jako měsíčník od roku 1988, s dvěma nultými čísly již v roce 1987. Symbolicky PŘED letošním 17. listopadem Vás úl zve 12.11. k debatě s akademickým malířem Alešem Ogounem a fotografem a novinářem Janem Dobrovským, kteří u toho byli. Povídání o úskalích vzniku Samizdatu LN, včetně dobových kulturních souvislostí a s výstavou artefaktů výroby samizdatu a dalšími stopami doby před listopadem 1989.
Příběhy, které vám přinesou, nejsou jen vzpomínkami na minulost. Jsou oslavou síly slova a odvahy jednotlivců.
Program:
Krátký úvod do tématu samizdatu
Příběhy z doby samizdatu LN
Otevřená debata/dotazy z publika
Závěrečné myšlenky a inspirace pro dnešek
Vstupné dobrovolné
Přijďte a poslechněte si.
Prohlédněte a osahejte si.
Diskutujte a inspirujte se.
„Sbohem samizdatové Lidové noviny, sbohem konspirace, sbohem výslechy! Vítej tiskárno, vítejte noví čtenáři, vítej svobodo!“
(13. prosince 1989, Václav Havel v textu Goodbye samizdat na titulní straně posledního vydání samizdatových LN z prosince 1989)
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Frýdlantská 26, 18200 Praha 8, Czech Republic, Frýdlantská 1351/26, 182 00 Praha, Česko,Prague, Czech Republic