Advertisement
Ismét kirándulni indulunk és most is Ti javaslataitok alapján. Pethőné Bárdosi Jutka és Prohászka Ervin régi túravezetők és igen sokszor kirándultak már velünk, most Ők lesznek a navigátoraink.A Karancs–Medves Tájvédelmi Körzet területe 6709 hektár, ebből szigorúan védett 447 hektár. A Tájvédelmi körzet a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága alá tartozik.
Nógrád–Gömöri-bazaltvidéken több mint 100 önálló bazaltterület található, többségük Szlovákiában. A kúpszerű hegyeket és lapos fennsíkokat létrehozó bazaltvulkánok több szakaszban, eltérő jelleggel működtek. A Medves-hegy a Nógrádi-medence legszebb formájú vulkáni kiemelkedése, meredek gerincek és mélyen szántó völgyek tagolják. A feltörő lávából keletkeztek a többnyire oszlopos szerkezetű bazaltcsúcsok. A leglátványosabb képződmények a Szilvás-kőn tekinthetők meg, ahol úgy állnak a bazalt oszlopok függőleges sorokba rendeződve, mint egy katedrális orgonájának sípjai. (forrás: wikipedia)
A Medves fennsíkjától közvetlenül délre mintegy 1,3 km hosszú gerincként terül el a Szilvás-kő bazalttömege. A hegyen a bazaltos kőzetekre jellemző felszínformák széles tárháza tanulmányozható. Sajátos formakincsét az alábányászottság hatására keletkezett mély hasadékok jelentik. A természetismereti tanösvény kiegészül az Ipoly Erdő Zrt. által készített erdészeti bemutatótáblákkal is. A Rónabányáról könnyen megközelíthető Szilvás-kői tanösvény a sárga jelzésű turistautakkal azonos nyomvonalon halad.
A 12 állomásból álló tanösvény hossza 2.16 km, de a mi túránk összesen 6 km-es lesz, 180 méteres szintemelkedéssel.
„Indítótábla
A Karancs–Medves vidék egyik különálló egysége, a közel É–D -i irányban megnyúlt szilvás-kői vonulat Rónabányától DK-re fekszik. Három bazaltkúp alkotja. A legdélebbi a Kis-Szilváskő (615 m), meredek sziklaorommal. A Nagy-Szilváskő (626 m) hasadékairól és impozáns függőleges bazaltoszlopairól nevezetes. A csúcsról gyönyörű kilátás nyílik a lágyan hullámzó hevesi dombvidékre, a Bükk fehéren csillogó mészkő csipkéire és a Gömör–Szepesi érchegységre. ÉK felé harmadik bazaltkúp a Bagó-kő (575 m).
A szilvás-kői bazaltok alatti szénrétegeket csaknem mindenütt kibányászták, így a felszín megsüllyedt. Az egykori tárnák beszakadtak, a felszín megroggyant, a fák megdőltek, a sziklák megrepedtek.
Legyünk óvatosak, a turistaösvényről ne térjünk le!
1. Riolittufára települő széntelep. Ezt a széntelepet bányászták a Szilvás-kő vonulata alatt, ami itt közvetlen a vulkáni keletkezésű ún. “alsó-riolittufára” települt. A felszínre került szén “bagóssá” vált, vagyis nagyon leromlott a külső tényezők (oxigén, víz stb.) hatására.
2. Gusztáv-táró bejárat
A szilváskői vonulat alatt húzódó 4-4,4 m vastag széntelepet két padban fejtették le, két különböző időpontban – a jobb minőségű, 2,1-2,2 m vastag, 3000-4000 kcal/kg, ill. 12560-17950 kJ/kg fűtőértékű felső padot 1912-1919 között, a visszamaradt 1,8-2,0 m vastag, 2100-2300 kcal/kg, ill. 8790-9630 kJ/kg fűtőértékű alsó padot pedig 1957-1968 között – , de ugyanezen a tárón keresztül. A szenet kötélpályán szállították le Vízválasztóra.
3. Felszakadt bányavágatok
A környéken található lövészárokszerű bemélyedések és hepehupák nem háborús emlékek maradványai, hanem a terület alatt folyó szénbányászat nyomai. Itt a szénben haladó vágatok 20-25 m mélységben haladtak, de minőségi okok miatt ezen a részen a szenet nem termelték ki, így csak a vágatok nyomai jelentek meg a felszínen beszakadások, süllyedések formájában.
4. Kőbányászati meddőhányó
A századforduló elején a szénbányászat megindulásával együtt elkezdték a jó minőségű bazalt kitermelését is, amit váltakozva a szénnel a Vízválasztóra vezető kötélpályán szállítottak le. A termelés során keletkező nem felhasználható anyagot (az üledékes kőzeteket és a rossz minőségű bazaltot) ebben a meddőhányóban halmozták fel. Korát jelzik a belőle kinövő, méretes bükkfák.
5. Egymásra merőleges bazaltoszlopok
A feltárás alján a széntelep felett elhelyezkedő üledékrétegek egy része látható sárga, finomszemű homok formájában. Ennek az erodált felszínére ömlött a bazalt, amely 15-20 cm vastag megfeketedett réteget hozott létre. Az érintkezésnél a bazalt lemezes szerkezetű, majd feljebb közel vízszintesen fekvő bazaltoszlopok keresztmetszetét láthatjuk. Ezen viszont függőlegesen elhelyezkedő, hasonló méretű bazaltoszlopok állnak. Ritka az ilyen feltárás, ahol az üledékekkel való érintkezéstől a lávafolyás belső szerkezetén keresztül minden egy szelvényben látható.
6. Szerkezeti elmozdulás
A feltárásban két réteg közel 1 m-es elmozdulását figyelhetjük meg. Ennél sokkal nagyobb vetők is (pl. a Nógrádi-szénmedencében sokfelé a többszáz m-t is elérték). A vetődés a bazaltkitörés után zajlott le, amit a megfeketedett rétegek elmozdulása bizonyít.
7. Egymásra települő bazaltformák
Alul, álló bazaltoszlopok; rajtuk kevésbé oszlopos szerkezetű bazalt figyelhető meg. Két oldalt hajlott lemezes és oszlopos megjelenésű kőzet. A bányafal valószínűleg két lávafolyás szerkezetét tárja fel.
8. A Szilvás-kő kőfejtője
A bánya nem a jól hasadó, tömör bazaltot tárja fel, hanem egy lyukacsos szerkezetű, könnyen darabokra széteső kőzetet. Alul gyengén oszlopos, középen tömeges megjelenésű, tetején lemezes szerkezetű. A kőbányászati szempontból nem megfelelő minőségű kőzet termelésével gyorsan felhagytak.
9. Mágneses tulajdonságokkal rendelkező sziklafal
A sziklafal előtt vízszintes vagy függőleges irányban elmozgatott iránytű elfordul, nem a mágneses északi irányt fogja mutatni. Ez a bazaltban általában 3-4%-ban jelenlévő magnetit (vas-oxid) 7-8%-ra történő feldúsulásával magyarázható.
10. Különleges mikroklímájú csapadék
A 8-10 m mély, igen szűk hasadékban a megülő hideg levegő a sziklafalak és a növényzet árnyékoló hatása miatt nem tud felmelegedni, így ott a hőmérséklet mindig alacsonyabb, mint a felszínen. A hó is sokkal tovább marad meg benne, mint a környezetében.
11. Szétnyíló sziklahasadék
Az alábányászás hatására megindult süllyedés kettéválasztotta a sziklafalat, majd a leváló rész gravitációsan tovább csúszott lefelé, egyre szélesebbre nyitva a hasadékot. A bazalt irányított szövetű, amely a hólyagocskák rendezettségében nyilvánul meg. Ez a szerkezet meredek dőlésű bazalttelérre utal.
12. Bazaltoszlopok
A Szilvás-kő leglátványosabb része az a kőfejtő, ahol a 35-40 m magas sziklafal alsó 2/3-ában tömött szövetű, négy-, öt- és hatszögletű oszlopos bazalt található, amely hirtelen, átmenet nélkül pados-lemezes szerkezetűvé válik. Ezt egy oszlopos megjelenésű szakasz követi.” (forrás: bnpi.hu)
Sétánk végén Pásztó felé vesszük az irányt, ahol a Csibe cukrászda édesség kínálatát térképezzük fel. Itt már sem szintemelkedés, sem kilométerek nem várnak ránk, csak a sütik!!!
A hazaindulást 17 óra körül tervezzük.
Az indulás a XIV. kerület Mogyoródi út és a Hungária körút sarkán lévő murvás parkolóból lesz reggel 8:00 órakor. (Részletes térképet a travelbus.hu oldal jobb oldali gombsorában találtok).
Az egész napos autóbuszbérlés díja: 14.000 Ft személyenként, mely az oda és a visszautat tartalmazza, de további költségeket nem.
Az autóbuszbérlés előleg díja 8.000 Ft személyenként, mely része a kirándulás árának, abból levonandó. A fennmaradó összeget akár utalva, akár a kirándulás alatt készpénzben is ki lehet fizetni.
Jelentkezni a travelbus.hu oldalon a – több helyen is megtalálható – „jelentkezem” gomb segítségével, vagy a felső menüsor „Jelentkezés” menüpontjára kattintva lehet.
A kitöltött jelentkezési lap elküldését követően szinte azonnal egy automatikus válaszlevelet kaptok, melyet 1-3 napon belül egy visszaigazoló levél követ.
A regisztráció sikerességéről vagy sikertelenségéről is küldünk értesítést.
Nagyon fontos!
Kérjük, hogy az előleg díjat, csak a jelentkezésetek visszaigazolását követően utaljátok!!! Kérünk Benneteket továbbá, hogy az utazási költségen kívül egyéb összeget NE utaljatok!
Az előleg díjat legkésőbb a – sikeres visszaigazolást követő – 3. munkanapig szükséges befizetni, a jelentkezés csak akkor minősül véglegesnek, ha az összeg befizetésre került.
Ezt postai, vagy banki úton is lehet utalni az alábbi számlára:
Travel-Bus Bt.
Bankszámla szám:
OTP 11717009-21414343-00000000
Utalás esetében kérjük a megjegyzés rovatban tüntessétek fel a kirándulás pontos dátumát és a jelentkező nevét, amennyiben az eltér a számla tulajdonosától. Az összeg beérkezését követően emailben elektronikus számlát küldünk, mely igazolja a befizetést.
Bővebb információt a https://travelbus.hu/utazasi_feltetelek/ címen olvashattok!
Kérjük jelentkezéskor vegyétek figyelembe, hogy nem tartózkodunk folyamatosan a számítógép közelében, sőt igen gyakran kirándulunk. Ebből kifolyólag a jelentkezések feldolgozása 1-3 napot is igénybe vehet. Kérjük a türelmeteket!
Kérünk Benneteket, hogy egy jelentkező egyszerre maximum 3 személyt regisztráljon! Erre sajnos a csoportos visszalépések miatt van szükség.
Végül továbbra is azt kérjük, hogy a jelentkezési lapon kívül egyéb módon ne jelentkezzetek (pl. Facebook Messenger, „Ott leszek” gomb, Esemény hozzászólás), mert ezeket később szinte lehetetlen visszakeresni és ráadásul nem mindig vesszük észre.
Várunk Benneteket szeretettel!
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Mogyoródi út 1., Budapest XIV. kerület, Hungary, 1146, Mogyoródi út 1, Budapest 1143, Magyarország,Budapest, Hungary
Tickets