Advertisement
Zapraszamy na 6-dniowy międzyszkolny warsztat rozwojowo-szkoleniowy w Kikowie w dniach 24-29.09.2024 prowadzony przez Olgę Haller i Jacka Panstera, psychoterapeutów Gestalt i trenerów.RYZYKO BYCIA ŻYWYMI
„Zawsze jest ryzyko w byciu żywym, a kiedy jesteś bardziej ożywiony, ryzyka jest więcej.” – Henrik Ibsen
Warsztat jest integralną częścią programu Szkoły Counsellingu Gestalt oraz otwartą możliwością szkolenia i rozwoju dla gości – osób w trakcie nauki w Szkołach Psychoterapii Gestalt, psychoterapeutek/ów i counsellorów/ek Gestalt, a także zainteresowanych adeptów/ek innych podejść.
Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji międzyszkolnego warsztatu gestalt przygotowanego we współpracy psychoterapeutów i trenerów: Olgi Haller z krakowskiego Centrum Counsellingu Gestalt oraz Jacka Panstera z Poza Granice. W tej edycji gościnnie warsztaty poprowadzi Mateusz Przyłęcki, aktor, reżyser i instruktor teatralny.
Ten 6-dniowy wyjazdowy warsztat jest unikalnym doświadczeniem szkoleniowym, osobistym, relacyjnym i wspólnotowym.
Inspiracja wyjazdową formą warsztatu sięga początków terapii gestalt, kiedy Fritz Perls prowadził stacjonarne warsztaty w ośrodku Esalen, a potem założył gestaltowską wspólnotę w Lake Cowichan na zachodnim wybrzeżu Kanady.
Tworząc i organizując w Centrum Counsellingu Gestalt wyjazdowe międzyszkolne warsztaty ( od 2014, począwszy od Kominkowego Spichlerza), czerpiemy z naszych doświadczeń udziału w treningach i warsztatach wyjazdowych od początków własnego szkolenia: Olga (od lat 80tych :)) w Krakowskiej Pracowni Praktycznych Umiejętności Psychologicznych i warszawskim Laboratorium Psychoedukacji, a Jacek w Instytucie Gestalt w Toronto (2000).
Wyjazdowy warsztat to dużo więcej niż okazja do nauki i doświadczenia gestaltu. To przede wszystkim niepowtarzalna okazja do wspólnego bycia i życia 24/6 w twórczym duchu gestaltu. Uważność na ten proces jest integralną częścią naszego warsztatu; mamy to na uwadze przygotowując program i wspierając indywidualne oraz grupowe doświadczenia w trakcie wspólnego pobytu.
Tematem przewodnim pozostaje PROCES TWÓRCZY, który od samego początku odgrywa w podejściu gestalt kluczową rolę (PHG 1951, Zinker 1977), a który jest współcześnie rozpatrywany w kontekście relacyjnym. Zdaniem Spagnuolo Lobb (2003), twórczy proces to „improwizowane współtworzenie”, które wymaga, aby partnerzy byli obecni i żywi na granicy kontaktu.
Taka perspektywa jest szczególnie istotna w czasach, kiedy ograniczone relacje i niepewność w kontakcie, a z drugiej strony przeciążenie bodźcami z otoczenia, prowadzą do powszechnego znieczulenia/desensytyzacji. Na warsztacie przyjrzymy się na nowo twórczemu procesowi w przestrzeni, w której – w duchu gestalt – można będzie pozwolić sobie na ryzyko bycia żywymi, zanurzając się w "obezwładniające bogactwo" sfery między nami (Jacobs & Hycner 2020).
W tym celu będziemy:
• Z należytą uwagą i uznaniem badać obszary własnego znieczulenia i rozwijać w sobie dostęp do naszych zmysłów, doznań cielesnych i kinestetycznych. Kontakt z własnym ożywieniem jest warunkiem pełniejszej obecności, umożliwiającej postrzeganie (uśpionej) witalności klienta_ki i wspieraniu jego/jej pełniejszego poczucia self.
• Odkrywać swoje powody i sposoby na powstrzymanie się w kontakcie i z szacunkiem wnosić swój kinestetyczny rezonans do relacji z Drugim_ą. Rozpoznanie wzajemnego oddziaływania przywraca intencjonalność kontaktu i buduje ugruntowanie w relacji terapeutycznej.
• Odkładać na bok to, co przemyślane, powtarzalne i z roli, na rzecz spontanicznego odkrywania możliwości w kontakcie chwila-po-chwili. Wspólne bycie z klientem_ką w id sytuacji wspiera możliwość wyłonienia się twórczych figur na granicy kontaktu.
Osobiste doświadczenia rozwojowe będą przeplatane prezentacjami z zakresu współczesnej teorii terapii gestalt, a połączenie teorii i praktyki będzie stanowić inspirację do poszerzania własnych metaumiejętności terapeutycznych w działaniu. Wyjazdowy charakter warsztatu daje niepowtarzalną okazję zanurzenia się w twórczym procesie wynikającym ze wspólnego bycia w przyjaznej przestrzeni, blisko natury.
Warsztat wyjazdowy jest integralną częścią szkolenia w Centrum Counsellingu Gestalt i biorą w nim udział uczestnicy/ki obecnej edycji Szkoły Counsellingu Gestalt (II rok, 24 osoby). Jednocześnie program skonstruowany jest w taki sposób, aby był dostępny i wartościowy zarówno dla studentów/ek innych szkół gestalt na każdym etapie szkolenia, jak i dla absolwentów/ek, praktykujących counselling/terapię gestalt.
Zapraszamy również adeptów/ki i absolwentów/ki innych szkół pomocy psychologicznej i treningu grupowego po wcześniejszej konsultacji z organizatorami. Dla osób spoza Centrum jest to niepowtarzalna okazja do poznania, nauki i praktyki z doświadczonymi terapeutami-trenerami, którzy – w życiu, jak i w gabinecie – wysoko cenią autentyczność w kontakcie płynącą z podjęcia ryzyka bycia żywymi.
W programie m.in.:
• codzienny poranny rozruch (z wykorzystaniem somatycznego podejścia Body Mind Centering)
• 2 bloki warsztatowe współczesnej teorii-praktyki gestalt
• 4 rozwojowe bloki aktywizujące proces twórczy oraz performance
• 2 sesje terapeutyczne (jako klient/terapeuta) z superwizją
• codzienne spotkania procesowe (w parach)
• twórcze działania integracyjne (w różnych konfiguracjach)
W sumie 60+ godzin warsztatowych, potwierdzonych zaświadczeniem ukończenia warsztatu. Godziny te są zaliczane do godzin szkoleniowych (free choice) uznawanych przez jednostki szkolące i certyfikujące, takie jak EAP, EAGT oraz PTPG.
Cena: 2490 zł
Zapisy: https://forms.gle/9FRJKjbetvCVvNGz9
Warsztaty zaczynają się obiadem we wtorek o godz. 14 i kończą obiadem, w niedzielę około godz: 13:30.
Zakwaterowanie z wyżywieniem:
1150 zł/os - nocleg na strychu (miejsce z pościelą)
1250 zł/os - nocleg w pokojach 3 lub 5 osobowych
1300 zł/os - nocleg w pokoju 2-osobowym
1500 zł/os - nocleg w pokoju 1-osobowym
Nie gwarantujemy miejsc w wybranym pokoju, zwłaszcza w jedynkach i dwójkach (pokoje 1-osobowe to dwójki dla 1 osoby), ze względu na ograniczoną ilość pokoi i nieznaną liczbę uczestników. Jednak im szybciej, tym większa szansa na wybraną opcję.
Prowadzący:
OLGA HALLER - counsellorka/psychoterapeutka/trenerka/superwizorka gestalt
JACEK PANSTER - psychoterapeuta/trener gestalt
MATEUSZ PRZYŁĘCKI (gościnnie) - aktor, reżyser, instruktor teatralny
Chcąc wykorzystać potencjał teatru do rozwoju osobistego i zawodowego, zapraszamy do współpracy Mateusza Przyłęckiego, którego warsztaty teatralne wynikają z jego osobistych doświadczeń i są jego pasją. Tak sam Mateusz pisze o swoich planowanych zajęciach w Kikowie:
„Kiedy Olga i Jacek zaprosili mnie do poprowadzenia zajęć, zadałem sobie pytanie, co sprawia, że jestem bardziej żywy, a co blokuje moją żywotność. Odkryłem, że im bardziej kontroluję siebie, tym mniej we mnie życia. Dlatego na moich zajęciach spróbujemy odpuścić kontrolę i otworzyć się bardziej na słuchanie swojej intuicji. Pomogą nam w tym ćwiczenia oparte na improwizacji. Wykonamy też szereg ćwiczeń, które pomogą nam zanurzyć się w siebie, poczuć swoje ciało i emocje, a następnie otworzyć się na innych i wejść z nimi w żywy kontakt. Większość ćwiczeń ma w sobie element zabawy, dlatego mam nadzieję, że radośnie i twórczo spędzimy wspólnie ten czas.”
Mateusz Przyłęcki - absolwent Wydziału Aktorskiego (2001) i Wydziału Reżyserii Dramatu (2009) Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L Solskiego w Krakowie (obecnie Akademia Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego). Studiował również w Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach (2001-2003). Reżyserował spektakle m.in. w Teatrze Współczesnym i Teatrze Kana w Szczecinie, Teatrze Ludowym i Teatrze Figur w Krakowie, Teatrze Pinokio w Łodzi, Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. Jako instruktor teatralny prowadzi autorskie warsztaty od 2001 roku. Prowadził zajęcia m.in. w Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu, Studium Terapii przez Sztukę w Teatrze Ludowym, Lart Studio, Centrum Edukacji Teatralnej w Krakowie. Współpracuje z firmą Pathways Polska (szkolenia artystyczne dla biznesu).
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Ośrodek Warsztatowy w Kikowie, Kików 91a,Solec-Zdrój, Tarnow, Poland