Advertisement
📽 Jak ciało może stać się narzędziem polityki? W jaki sposób historia ograniczania praw reprodukcyjnych w Rumunii odbija się w literaturze, teatrze i filmie? Jak dekret 770, zakazujący aborcji w czasach Nicolae Ceaușescu, ukształtował społeczeństwo i czy jego konsekwencje są nadal odczuwalne? Czy w Polsce – w czasie czarnych protestów i po nich – na naszą wyobraźnią działa mit tego paragrafu? 🎞 Zapraszamy w sobotę 12 kwietnia o godz. 15:00 na pokaz filmu „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni” Cristiana Mungiu (Rumunia, 2007) – wstrząsający dramat, który przyniósł rumuńskiemu kinu Złotą Palmę w Cannes i na zawsze wpisał się w historię światowej kinematografii. Po pokazie odbędzie się spotkanie „Rumunia jako metafora” o godz. 17:00. W rozmowie, która połączy refleksję nad prawami kobiet z analizą kulturowych obrazów podporządkowania i kontroli nad ciałem, wezmą udział Julia Holewińska, Elżbieta Łapczyńska i Paulina Małochleb.
🎥 Dyskusja skupi się na literackich i filmowych obrazach przymusu, oporu i kobiecego doświadczenia zniewolenia, które nie odnoszą się wyłącznie do przeszłości, ale znajdują odbicie we współczesnych debatach o prawach reprodukcyjnych.
✅ Link do zakupu biletów na film: https://tiny.pl/8t_t8t6r
🎫 W ramach biletu na film wstęp na wystawę „Śmiejąc się jednym, płacząc drugim okiem. Sztuka Rumunii z kolekcji Ovidiu Șandora” w dniu wydarzenia będzie za darmo przez cały dzień!
Ekspozycja „Śmiejąc się jednym, płacząc drugim okiem. Sztuka Rumunii z kolekcji Ovidiu Șandora” jest współorganizowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie i Rumuński Instytut Kultury w Warszawie.
_____
👤 Julia Holewińska – dramatopisarka, dramaturżka i reżyserka. Otrzymała Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną za sztukę „Ciało obce” i brązowy medal w konkursie Prix Europa za słuchowisko na jej podstawie. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystka m. st. Warszawy i laureatka programu „Młoda Polska”. Autorka tekstów m.in. w „Teatrze”, „Dialogu”, „Dwutygodniku”, „Tygodniku Powszechnym”. Wykłada w warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.
👤 Elżbieta Łapczyńska – autorka powieści, opowiadań, dramatów i komiksów, copywriterka. Autorka powieści „Bestiariusz nowohucki” i „Mowa chleba”. Za swoją debiutancką książkę zdobyła Nagrodę Conrada i była nominowana do Nagrody Literackiej Nike, Paszportów „Polityki”, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. Zdobywczyni pierwszej nagrody w konkursie im. Szymona Szurmieja na dramat współczesny o tematyce żydowskiej. Członkini kolektywu piszących dziewczyn Sfinga Girls.
👤 Paulina Małochleb – krytyczka, badaczka literatury i wykładowczyni. Laureatka Nagrody Prezesa Rady Ministrów, stypendystka NCK „Młoda Polska”. Autorka książki „Przepisywanie historii” oraz bloga ksiazkinaostro.pl. W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie kieruje Ośrodkiem Komunikacji. Publikuje w „Dwutygodniku”, „Przekroju”, „Polityce” i Krytyce Politycznej. Wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim.
______
Wydarzenie w ramach Sezonu Kulturalnego Rumunia-Polska 2024-2025, który jest organizowany przez Rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury, ze strony rumuńskiej, oraz przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytut Adama Mickiewicza, we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie, ze strony polskiej.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Rynek Główny 25, 31-008 Kraków, Poland, rynek Główny 25, 31-008 Kraków, Polska,Kraków, Poland, Krakow