Advertisement
Serdecznie zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu „Życie w dobrostanie. Poradniki i praktyka". Po raz kolejny naszym gościem będzie dr Eryk Matuszkiewicz, który opowie o „Roślinach - pięknych, niebezpiecznych i trujących".
27 stycznia /czwartek/ 2025, godz. 18.00-19.30, hol biblioteki
Eryk Matuszkiewicz: „Rośliny od zawsze cieszyły się zainteresowaniem i uwagą ludzi. Stanowiły element dekoracyjny, zachwycając rozmaitymi kolorami i zapachami. Pozyskiwano z nich składniki lecznicze w okresie poprzedzającym współczesną farmakologię. Wreszcie, niekiedy używano ich także do trucia i pozbawiania życia. Stanowią bardzo bogatą grupę organizmów, którą szacuje się na około 400 tysięcy gatunków. Wśród nich są rośliny jednoroczne, jak i takie, które przez setki lat jako stare drzewa zamieszkują naszą planetę. Występują zarówno gatunki pasożytnicze, jak i owadożerne.
Czy zdajemy sobie sprawę, których z nich powinniśmy unikać, a które nie stanowią dla nas zagrożenia? Jakimi roślinami warto się otaczać, a jakich lepiej unikać? Na te i wiele innych pytań znajdą Państwo odpowiedź podczas wykładu pt. „Rośliny – piękne, niebezpieczne, trujące”, na który serdecznie Państwa zapraszam".
Eryk Matuszkiewicz - ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w 2002 roku. W latach 1994–2001 studiował na Wydziale Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując tytuł magistra biologii. Po ukończeniu studiów w 2002 roku rozpoczął pracę w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii UMP Szpitala Miejskiego im. Fr. Raszei, gdzie rozpoczął specjalizację z chorób wewnętrznych. W 2008 roku zmienił miejsce pracy na Oddział Toksykologii tego samego szpitala. W 2011 roku uzyskał tytuł specjalisty z zakresu chorób wewnętrznych, a w 2016 roku – z toksykologii klinicznej. Od 2013 roku jest zatrudniony w Zakładzie Medycyny Ratunkowej, który w 2018 roku zmienił nazwę na Katedrę i Zakład Medycyny Ratunkowej. W marcu 2022 roku uzyskał tytuł doktora nauk medycznych na podstawie pracy „Ostre zatrucia w celach samobójczych u kobiet w okresie okołomenopauzalnym”. Od października 2023 roku pełni funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie toksykologii klinicznej w województwie lubuskim.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Rezerwacja i odbiór bezpłatnych wejściówek - wypożyczalnia biblioteki, tel. 61 6640873
Do zobaczenia!
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
ul. Prusa 3, 60-819 Poznan, Poland, ulica Bolesława Prusa 3, 60-819 Poznań, Polska,Poznan, Poland