Advertisement
Workshopot szervez az ELTE BTK Általános Irodalomtudományi Kutatócsoportja. Az eseményen során a résztvevők Kulcsár-Szabó Zoltán, Sipos Balázs és Lőrincz Csongor előadásait hallgathatják meg, valamint sor kerül két kerekasztal-beszélgetésre is az irodalomtudomány és a kritika témaköreiben.***
Program
10:00 – 11:00 Kulcsár-Szabó Zoltán és Sipos Balázs előadása
11:00 – 11:30 szünet
11:30 – 13:30 Kerekasztal – Irodalomtudomány: Bónus Tibor, Dávidházi Péter, Rákai Orsolya, Timár Andrea. Moderál: Molnár Gábor Tamás
13:30 – 15:00 ebédszünet
15:00 – 15:30 Lőrincz Csongor előadása
15:30 – 16:00 szünet
16:00 – 18:00 Kerekasztal – Kritika: Balajthy Ágnes, Balogh Gergő, Lengyel Imre Zsolt, Szirák Péter. Moderál: Smid Róbert.
(Ajánlott olvasmány: John Guillory, Professing Criticism, Chicago UP, 2022.)
***
A workshop az irodalomtudomány és –kritika kortárs válságdiagnózisait tervezi megvitatni. Többek közt olyan kérdéseket, mint:
- Milyen fejlemények határozzák meg a szakmai jelenlegi gyakorlatait az ún. high theory korszakának állítólagos elmúltával, a – tág értelemben vett – értelmezés praxisával szemben megfogalmazott különböző javaslatok (surface reading, distant reading stb.) nyomán? Gyanúba került-e, s ha igen, miért, a(z ideológia)kritikai gyanú hermeneutikája?
- Hogyan viszonyul és milyen legitimációs kihívásokkal szembesül az irodalomtudomány a tudománytámogatás alkalmazási, hasznossági, tudománymetriai szempontokat egyre kizárólagosan érvényesítő környezetében?
- Miként reagálhatnak a nemzeti filológiák a maguk intézményes, illetve gyakorlati sajátosságaival a tudásforgalmazás praxisainak nemzetköziesítésére, pl. a „Global English” ellentmondásaira stb.? Valamint: milyen hatása van a globalizált világirodalomnak az irodalomkritika ítéletalkotásaira és értéktételezéseire?
- Hogyan alakulnak az akadémia jelenlegi intézményes helyzetében az irodalommal való foglalatoskodás professzionális ismérvei, a szövegek használatának, közvetítésének, értékelésének professzionális és „laikus” formái közötti lehetséges distinkciók (beleértve pl. a rangsorok, listák, számadatok növekedő tudományos presztízsét, a minden területre kiterjedt „review”-gyakorlat következményeit, ugyanakkor a közösségi média, illetve az online olvasói fórumok és körök „alulról szerveződő”, „hálózatosodó” nyilvánosságának a tudományosnál jelentősebb ízlés-, sőt akár irodalom- és kánonformáló hatását)?
- Melyek az irodalmi szövegek forgalmazása fölötti (értelmezői, kiadói, közvetítői, szerkesztői) autoritás ismérvei?
- Milyen változásokat hozott az irodalomkritika gyakorlataiban és szerepfelfogásában az irodalom társadalmi presztízsvesztése, a könyvpiac gazdasági logikájának terjeszkedése, az új kommunikációs fórumok nyilvánosságszerkezete, illetve a honi nyilvánosság merev két- vagy többosztatúsága? Mi a szerepe a nem-professzionális irodalomértelmezés dokumentumainak, milyen jellegűek ma ezek a dokumentumok?
- Az irodalomtudomány pedagógiai kihívásai: az irodalomelmélet félbemaradt kalandja, a „poszthermeneutikai” elképzelések lehetőségei a középiskolai oktatásban, illetve az irodalomértelmezés nem-professzionális tartományaiban?
Ezeket a kérdéseket – és természetesen számos hasonló, idekapcsolódó problémát – terveink szerint úgy vitatnánk meg, hogy egyrészt történeti, másrészt komparatív horizontba helyezzük őket – tehát az irodalmári szakma angolszász és magyar professzionalizációjának történetét, illetve a kortárs külföldi akadémiai tapasztalatokat is szeretnénk szóba hozni.
Minden érdeklődőt várunk!
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
ELTE BTK Digitális Bölcsészet Tanszék (1088 Budapest, Múzeum körút 6-8, 2. em. 207.), Múzeum körút 8, Budapest 1088, Magyarország,Budapest, Hungary