Advertisement
Koncertaften i Mølleparken med hele 6 navne! En billet til denne aften (eller partoutkort) giver adgang til alle 6 koncerter.
Minifestivallen er tilbage i 2025! Vi nød simpelthen minifestivallen så meget, at vi bliver nødt til at gøre det igen. En dag fyldt med god stemning, dans, kolde drikkevarer, streetfood og hele 6 artister, der vil sørge for brandvarm underholdning til jer.
Vi kan på nuværende tidspunkt afsløre fem navne. Den sidste afsløres snart!
APHACA har hurtigt markeret sig som et af de mest spændende nye bands på den danske musikscene. Bandet, der blev dannet af fire barndomsvenner fra Det Frie Gymnasium, skaber en unik blanding af nostalgisk og nutidig pop. Med en energi, der trækker på ungdommens nerve, og tekster, der rammer direkte i hjertet, er bandet klar til at møde publikum med nye sange og uudgivet materiale. APHACA er lyden af nu – og du vil ikke gå glip af det!
Birthe Kjær & Feel Good band indtager scene efter scene landet over, og efterlader altid publikum i et inferno af “syng med”, gummibåde og klapsalver. Hun har i mange år været en af de mest elskede artister i Danmark, og hendes popularitet er stadig stor. Med sin uimodståelige charme og smittende glæde er hun kendt for at skabe en fest, hvor publikum ikke kan lade være med at synge med. Repertoiret spænder fra klassikere som Arrivederci Franz, Sommer og sol, og Tennessee Waltz til medleyer af både danske og udenlandske grandprix-sange.
Hitgiganten Gobs, med mere end 300 millioner streams, kommer også til Mølleparken! Var du til fest i 2024, så hørte du helt sikkert Gobs’ kæmpehit "Tak For Sidst" der endte med at slå alle rekorder og lå #1 på den officielle danske hitliste i imponerende 13 uger i streg.
Tessa rullede direkte fra Vestegnen og ind i Mølleparken i 2024. I 2025 kommer den danske hiphopdronning igen, og hun kommer med tunge skyts. Hun er ikke bange for at claime seksualitet, temperament og store følelser. En energi hun tager med sig ind på scenen, hvor hun leverer linjer med knugende teknisk overskud, no bullshit og en uforbeholden connection med sit crowd.
Gilli har gennem mere end 10 år styret de danske hitlister med mere end 1.6 milliarder streams (!), og denne aften kommer han til at styre Mølleparken med gigant-hits såsom 'Reposado' og 'Hva Du På', når han går på efter Tessa. Gilli startede sin musikalske rejse, som grime-rapper, men han har konsekvent genopfundet sin lyd ved at fusionere elementer fra forskellige musikgenrer, herunder spansk guitar, afrobeats, baile funk, jersey club og meget mere, så gør dig klar til at danse!
Martin Jensen slutter aftenen af med et brag!
Martin Jensen er et af de største DJ-navne i verden og en af de få danske DJ's, der har formået at gøre drømmen til virkelighed og blive en international succes - bl.a. med megahittet 'Solo Dance', der katapulterede ham ud på de internationale hitlister og tydeliggjorde, at DJ-scenen havde fået en ny superstjerne. Martin Jensen har udgivet musik med nogle af planetens største kunstnere såsom Katy Perry, Cardi B, Jason Derulo, James Arthur og Ed Sheeran.
Se frem til Mølleparken med natklubs-følelse, det bliver vildt!
OBS.:Til Minifestivalen bliver det muligt at forlade pladsen og komme ind igen mod et gebyr.
Det bliver nemlig muligt at købe et armbånd for 100 kr., der giver fri adgang til pladsen hele dagen.
Armbåndet købes ved indgangen kontant eller på mobilepay. (Købes når du/I vil ud fra pladsen første gang, så vi undgår at skabe kø)
Vejledende tider for denne dag:
Pladsen og streetfood åbner kl. 12:00.
Første koncert går i gang kl. 13:00
Yderligere tider følger.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Mølleparken, Bakkevang 5, 6400 Sønderborg, Danmark,Sønderborg, Denmark, Sonderborg
Tickets