Advertisement
SeminariumGregor von Rezzori „Niegdysiejsze śniegi”
Prowadzenie: Katarzyna Sadkowska i Piotr Sadzik
Lektura obowiązkowa: Gregor von Rezzori „Niegdysiejsze śniegi”, przekład: Małgorzata Gralińska, wyd. Czarne 2025
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/niegdysiejsze-sniegi
Przepełniona nostalgią opowieść o schyłku Mitteleuropy. Elegijny portret czasu i miejsca skreślony ręką austriackiego mistrza modernizmu.
„Piękne chwile z przeszłości można nosić w sobie niczym ukryty klejnot albo można wlec je za sobą niczym żelazną kulę na łańcuchu skazańca” – pisze Rezzori i przywołuje obrazy z dalekiej przeszłości, a nas, czytelników, włącza w ów strumień czasu i przywraca to, co wydawało się bezpowrotnie stracone.
Przywołując w Niegdysiejszych śniegach historyczny moment upadku Cesarstwa Austro-Węgierskiego, von Rezzori pisze o rozkładzie prywatnego świata, o rozpadzie rodziny, życiu nomady między domami matki i ojca na Bukowinie, domem dziadków w Wiedniu oraz szkołami i internatem. Kreśli portrety bliskich, którzy wywarli wpływ na jego życie: matki o nerwowych skłonnościach, ojca przytłaczającego wszystkich brutalną witalnością, przedwcześnie zmarłej siostry, „dzikiej” opiekunki Kasandry i białowłosej guwernantki, z którą przyjaźń utrzymywał aż do końca jej życia.
Rezzori zdaje się nie wierzyć w możliwość napisania autobiograficznej, wiernej prawdzie i czasowi, chronologicznej opowieści. Wybiera metodę poruszania się między fikcją a faktem, a ich wzajemne oddziaływanie staje się częścią jego refleksji.
Katarzyna Sadkowska – absolwentka MISH UW, stypendystka m.in. Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, polonistka i germanistka, prof. ucz. na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Zainteresowania: romantyzm i modernizm polski oraz niemieckojęzyczny, kultura Lwowa i Galicji.
Autorka artykułów naukowych oraz książek: Irzykowski i inni. Recepcja myśli Fryderyka Hebbla w Polsce 1890–1939, Kraków 2008; Lwowska krytyka literacka 1890–1914. Tendencje i problemy, Warszawa 2015; Programy i dyskusje lwowskiej krytyki literackiej 1896–1914. Antologia, (wybór, wstęp, oprac.),Warszawa 2015; „Galicja w krainie czarów”. Antologia twórczości poetek i poetów lwowskich 1918–1939 (wstęp, oprac. krytyczne, posłowie), Warszawa 2022; Karol Irzykowski w dwudziestoleciu międzywojennym (redakcja naukowa), Warszawa 2024.
Piotr Sadzik - zajmuje się filozofią literatury, adiunkt na Wydziale Polonistyki UW, autor książki Regiony pojedynczych herezji. Marańskie wyjścia w prozie polskiej ** wieku (m.in. nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii „Esej”, Poznańskiej Nagrody Literackiej oraz Nagród Naukowych „Polityki”), współredaktor m.in. Widm Derridy (wraz z Agatą Bielik-Robson). Jako krytyk publikuje m.in. w „Dwutygodniku”,„Literaturze na Świecie” i „Krytyce Politycznej”. Przygotowuje książkę o twórczości Witolda Gombrowicza. W Uniwersytecie Muri im. Franza Kafki kieruje Katedrą Nawiasu.
Organizacja: Biblioteka Austriacka w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie
Partnerzy: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Wydawnictwo Czarne, Uniwersytet Muri im. Franza Kafki
20.05.2025 (wt.), 18:00
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, sala 315, 3 p.
ul. Dobra 56/66, Warszawa
Rejestracja: Konieczna rejestracja z podaniem imienia i nazwiska z dowodu osobistego lub paszportu: [email protected]
Po zarejestrowaniu się wstęp bezpłatny
Po polsku
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, ulica Dobra 58, 00-312 Śródmieście, Polska,Warsaw, Poland