Advertisement
Wrocław to doskonałe miejsce do pisania. Tadeusz Różewicz wiedział o tym już w 1968 roku, przeprowadzając się do stolicy Dolnego Śląska. A nawet jeśli wówczas jeszcze nie wiedział, szybko to odkrył, w końcu spędził w mieście drugą połowę swojego życia. Z pewnych źródeł wiemy, że podobne postrzeganie Wrocławia ma Olga Tokarczuk, która też zakotwiczyła nad Odrą i jej czterema dopływami już jakiś czas temu. Efekt? Bookery, Noble, sami wiecie. Wrocław po prostu sprzyja pisaniu.Oczywiście w 2025 przeprowadzka na stałe do Wrocławia może być dość problematyczna – pod względem cen mieszkań miasto jest w ścisłej krajowej czołówce – ale pojawia się pewna alternatywa przygotowana przez Wrocławski Dom Literatury: rezydencja literacka Wrocławia Miasta Literatury UNESCO 2025. Program ten skierowany jest do pisarek i pisarzy tworzących w języku polskim oraz tłumaczek i tłumaczy literatury, także tych mieszkających za granicą.
Oto co w jego ramach można otrzymać:
🏠 zakwaterowanie w maju 2025 w samodzielnym mieszkaniu w ścisłym centrum Wrocławia
🏠 jednorazowe stypendium w wysokości 2 tys. zł netto
🏠i oczywiście doskonałe warunki do pracy twórczej
Co należy zrobić, by mieć szanse na bycie rezydentem bądź rezydentką Wrocławia Miasta Literatury UNESCO? W zasadzie wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który znajdziecie tutaj: https://tiny.pl/3qhjrxkx
To co musicie przygotować, to krótki opis projektu literackiego, nad którym chcecie podczas rezydencji pracować oraz waszą bibliografię (program skierowany jest do osób po debiucie).
Zachęcamy do zapoznania się także z regulaminem Rezydencji: https://tiny.pl/hd6xfpht
❗WAŻNE: termin nadsyłania zgłoszeń upływa 28 lutego 2025
Wyboru osoby, która zostanie zaproszona na rezydencję literacką, dokona zespół Wrocławskiego Domu Literatury.
Partnerem programu jest Wrocławski Instytut Kultury.
------------------------------------------------------
Rezydencja Wrocławia Miasta Literatury UNESCO to nie jedyny program tego typu, jaki realizuje Wrocławski Dom Literatury. Z inicjatywy instytucji autorki i autorzy z Polski mogą strać się o pobyt w czeskim Broumovie (organizowany we współpracy z CzechLit – Czeskim Centrum Literackim oraz z Centrum Kulturalnym i Edukacyjnym Klasztoru Broumov), pisarki i pisarze związani z Wrocławiem lub Dolnym Śląskiem mają szansę spędzić miesiąc w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej w Krakowie (ten program WDL organizuje we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej), wreszcie na trzymiesięczny pobyt do Wrocławia zapraszany jest laureat bądź laureatka Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej – plebiscytu publiczności towarzyszącego Literackiej Nagrodzie Europy Środkowej Angelus.
Do tej pory z różnych odsłon programów rezydencyjnych Wrocławskiego Domu Literatury skorzystało już kilkadziesiąt osób. W ostatnich latach byli to między innymi: Jaroslav Rudiš, Oksana Zabużko, Filip Zawada, Małgorzata Lebda, Konrad Góra, Anna Adamowicz, Zbigniew Rokita, Olga Gitkiewicz, Urszula Honek, Ilona Witkowska, Damian Kowal, Barbara Sadurska, Kateryna Babkina czy Mikołaj Łoziński.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Wroclaw [Wroclove], ulica Sukiennice 11, 50-107 Wrocław, Polska,Wroclaw, Poland