Rakkauden tekoja

Sat Aug 02 2025 at 05:30 pm to 06:20 pm UTC+03:00

Sotungintie 4, FI-01200 Vantaa, Suomi | Vantaa

Teatteri Vantaa
Publisher/HostTeatteri Vantaa
Rakkauden tekoja
Advertisement
Rakkauden tekoja-
monologi taiteesta, naiseudesta ja naistaiteilijuudesta Laila Pullisen sanoin.
Rakkauden tekoja näyttää ihmisen taiteilijan taustalla.

LPVK:n juhlavuoden uraauurtavin ja ennakkoluulottomin projekti on Rakkauden tekoja -yhteistuotanto Laila Pullisen säätiön ja Teatteri Vantaan välillä. Haastattelumateriaaliin pohjaava dramatisoitu monologi herättää henkiin Laila Pullisen hahmon totta ja tarua sekoittavalla tavalla. Teatteri Vantaan voimanainen Anne Nielsen pukee ylleensä Laila Pullisen työhaalarit antaen samalla äänen kymmenen vuotta sitten kuolleelle taiteilijalle tässä ja nyt, silmiemme edessä – hänen oman luomisensa tilassa. Nissbackan ateljeessa esitettävä näytelmä hyödyntää ateljeessa esillä olevia Laila Pullisen työkaluja ja veistämisen eri prosesseihin liittyvää esineistöä.

”Tekstin kautta Laila alkoi hahmottua sellaisena kuin hänet tunsin ja muistan: elohopeamaisen luovana, täysin pelottomana ja kiihkeän konfrontationaalisena, hysteerisen hauskana ja kipeän rehellisenä. Hän ei pelännyt laittaa itseään likoon todistaessaan jotain asiaa, johon uskoi – oli kyseessä sitten taide tai naisen asema”, näytelmän kirjoittanut Jean Ramsay toteaa äidistään.

“Kirjoitin monologin pitkälti mittatilaustyönä Anne Nielsenille, jossa on samaa tahdonvoimaa ja hurjuutta kuin Lailassa – puhumattakaan siitä, että on fyysisesti hyvin samanoloinen ja kokoinen: Lailan haalarit ja puukengät sopivat hänen päällensä, ääni hänen suuhunsa ja persoona sieluun.”

Rakkauden tekoja on kertomus ristiriitaisuuksista, määrätietoisuudesta, tuskasta ja hurmoksesta. Epätäydellisestä ihmisestä, joka silti tavoitteli täydellisyyttä taiteilijana. Lopputulos on yhtä aikaa intiimi ja yleismaailmallinen – aivan kuten Lailakin oli.
Vantaan Sanomien juttu aiheesta:
Kuvanveistäjä Laila Pullisen poika kirjoitti äidistään monologin, joka vavisutti läheisiä ja työryhmää: ”Niin intiimiä, että kokemusta on tosi vaikea kuvata”

Ohjaus: Osku Heiskanen
Teksti: Jean Ramsay
Laila Pullinen: Anne Nielsen

Kesto: n. 45-50min, ei väliaikaa.
Paikkoja esityksessä 40.
Liput: 40 / 36 / 24 €, sis. Netticketin palvelumaksut.

Yksityisnäytökset mahdollisia elokuussa ti -pe 5.-29.8.2025,
tiedustelut teatterin toimistosta, p. 09 836 1919.

Café Anja & Annikki palvelee ennen esitystä sekä esityksen jälkeen klo 19 asti.
Tiedustelut tarjoiluista: info(ät)lailapullinen.fi
https://www.lailapullinen.fi/

Tervetuloa Nissbackaan!
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Sotungintie 4, FI-01200 Vantaa, Suomi, Sottungsbyvägen 4, FI-01200 Vantaa, Suomi,Vantaa, Finland

Tickets

Sharing is Caring:

More Events in Vantaa

Takeshi Yamashima (8. dan) Vantaalla
Mon, 04 Aug, 2025 at 07:00 pm Takeshi Yamashima (8. dan) Vantaalla

Rajatorpantie 27, Vantaa, Finland

Maria Kalaniemi, harmonikka ja Timo Alakotila, piano \/ Laurin p\u00e4iv\u00e4konsertit -sarja
Thu, 07 Aug, 2025 at 12:00 pm Maria Kalaniemi, harmonikka ja Timo Alakotila, piano / Laurin päiväkonsertit -sarja

Kirkkotie 45, 01510 Vantaa, Finland

Helsingan keskiaikap\u00e4iv\u00e4 2025
Sat, 09 Aug, 2025 at 11:00 am Helsingan keskiaikapäivä 2025

Kirkkotie 45, 01510 Vantaa, Finland

Nurmirock 2025
Sat, 09 Aug, 2025 at 01:00 pm Nurmirock 2025

Bowling Corner & Billiard

Backas Kes\u00e4teatteri - Show Must Go On
Fri, 15 Aug, 2025 at 05:00 pm Backas Kesäteatteri - Show Must Go On

Ylästöntie 28, 01510 Vantaa, Finland

KAT:n elokisat 16.-17.8.2025
Sat, 16 Aug, 2025 at 09:00 am KAT:n elokisat 16.-17.8.2025

Ojanko Areena

Vantaa is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Vantaa Events