Advertisement
Queerowy Klub Książki #28 | "Godziny" Michael Cunningham | 18 listopada | g. 18:30 | Równe Miejsce Centrum LGBT+ Wrocław, ul. Kniaziewicza 28/2Zapraszamy na listopadowe spotkanie z książką "Godziny" Michaele Cunninghama. Powieść znana głowie dzięki adaptacji filmowej z fenomenalnymi aktorskimi popisami Nicole Kidman, Julianne Moore, Meryl Streep. Na Queerowym Klubie Książki porozmawiamy o literackim pierwowzorze, przyjrzymy się kim są powieściowe bohaterki, prześledzimy ich herstorie i porównamy je do ekranowych wcieleń. Dlatego tym razem oprócz lektury książki, zachęcamy sięgnąć po filmowe "Godziny", oczywiście dla chętnych.
O książce:
"Godziny" to głęboko poruszająca, przepełniona namiętnościami powieść inspirowana życiem i twórczością Virginii Woolf. Cunningham umieścił jej akcję na przemian w różnych okresach ** wieku. Losy dwóch głównych bohaterek - Clarissy Vaughan i Laury Brown - splata z wątkami zaczerpniętymi z życiorysu pisarki.
Clarissa, mieszkanka współczesnego Nowego Jorku, nazwana przez mężczyznę, którego kocha, panią Dalloway, jest wydawcą. Laura - gospodynią domową uwięzioną w dusznym, beznamiętnym małżeństwie. Obie szamoczą się między pragnieniem miłości a wpojonymi zasadami, między nadzieją a rozpaczą. Próbują odnaleźć radość życia na przekór temu, czego oczekują od nich przyjaciele, kochankowie, rodzina.
(opis z portalu: Lubimy Czytać)
Idylliczny obraz jest jednak weryfikowany przez rzeczywistość. Renata Lis, pisarka po pięćdziesiątce, przez ponad połowę życia jest w związku z kobietą. Wprost i bez zbędnego romantyzowania ukazuje, jak zmieniały się społeczno-kulturowe realia bycia lesbijką w Polsce, z jakimi trudnościami muszą mierzyć się pary homoseksualne w naszym kraju, ale pisze też o codzienności, kotach i życiu z depresją.
(opis z portalu: Lubimy Czytać)
O autorze:
Michael Cunningham: wychowywał się w Pasadenie w Kalifornii. Studiował literaturę na Uniwersytecie Stanforda, gdzie uzyskał tytuł licencjata, później uczył się na Uniwersytecie Iowa, gdzie zdobył stopień magisterski. Podczas pobytu w Iowa publikował krótkie opowiadania w "The Atlantic Monthly" i "Paris Review". Jego opowiadanie "White Angel" – część pierwszej książki Cunninghama – "Dom na krańcu świata" – zostało w 1989 opublikowane na łamach "The New Yorker" i wybrane do antologii najlepszych opowiadań amerykańskich "Best American Short Stories".
W roku 1993 otrzymał Stypendium Guggenheima, a w 1998 National Endowment for the Arts Fellowship. W 1995, kiedy ukazała się jego druga książka – "Z ciała i z duszy", zdobył nagrodę literacką Whiting Writers Award.
(opis ze strony
📚📚📚
Queerowy Klub Książki co cykl spotkań dla osób z naszej społeczności, które kochają czytać i rozmawiać o książkach. Otwar_ jesteśmy na wszystkie tożsamości i wszelkie gatunki literatury. Powieści, poezja, komiksy, mangi, eseje i reportaże pisane i czytane przez lesbijki, gejów, osoby bi i trans, niebinarne czy queer.
QKK ma także swój serwer na Discordzie, do którego można dołączyć po wzięciu udziału w chociaż jednym spotkaniu klubu.
📚📚📚
Queerowy Klub Książki prowadzi Kultura Równości i nasza Biblioteka LGBT+ Wrocław. Spotykamy się raz w miesiącu w Równym Miejscu Centrum LGBT+ Wrocław przy ul. Kniaziewicza 28/2
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Kniaziewicza 28, 50-455 Wroclaw, Poland, ulica gen. Karola Kniaziewicza 28, 50-455 Wrocław, Polska,Wroclaw, Poland