Advertisement
“Każdy, kto posiada w Warszawie mieszkanie na własność, dysponuje kapitałem. Niezależnie od tego, jak wszedł w posiadanie nieruchomości, ma ona określoną, wysoką cenę rynkową” - mówi Piotr Korduba w jednym z wywiadów poświęconych napisanej wraz z Jarosławem Trybusiem książce “Warszawskie mieszkania. Biografie miejsc, rzeczy i ludzi”“W ostatnich latach obserwujemy pogłębiający się proces uproduktowienia tego, czym jest wnętrze. To niepokojące zjawisko - dodaje w tej samej rozmowie Trybuś - Mieszkania jednorodne stylistycznie, wymyślone w całości – od klamki po szklankę – których fotografie pokazują magazyny i media społecznościowe, są produktem. Zestarzeją się i zgodnie z prawami mody i rynku zostaną wymienione. Ten proces jest efektem wciąż poszerzającego pole oddziaływania kapitalizmu. Chcielibyśmy powiedzieć, że tak nie musi być”.
Warszawa była, jest i będzie najdroższym miastem w Polsce. Coraz mniej osób stać, na mieszkanie w tym mieście, kupno nieruchomości to tutaj przywilej. W czwartej debacie z cyklu “Pytania o dom” przyjrzymy się właśnie temu zagadnieniu. Jak warszawska drożyzna wpływa na dostępność mieszkań, a także ich aranżację? Jak ten problem wyglądał w przyszłości, jak próbowano go rozwiązać i czy z tych prób wynika jakakolwiek nauka na przyszłość?
To będzie pasjonująca rozmowa - z jednej strony bowiem Piotr Korduba i Jarosław Trybuś zabiorą nas do mieszkań, które w toku pracy nad swoją książką odkryli. Z drugiej strony Katarzyna Kuniewicz pozwoli nam osadzić te obserwacje w ekonomicznym i społecznym kontekście.
”Pytania o dom” - debata 4 - “Najdroższe miasto w Polsce”
Udział wezmą:
Prof. UAM dr hab. Piotr Korduba, historyk sztuki zajmuje się kulturą zamieszkiwania, rzemiosłem artystycznym, wzornictwem, niemiecko-polskimi relacjami artystyczno-historycznymi. Dyrektor Instytutu Historii Sztuki UAM. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, DAAD, Herzog-August Bibliothek w Wolfenbüttel. Autor m. innymi książek *Sołacz. Domy i ludzie* (Poznań 2009, 2012); *Na starym Grunwaldzie. Domy i ich mieszkańcy* (Poznań 2012) [wraz z A. Paradowską],*Ludowość na sprzedaż* (Warszawa 2013). *Mieszkania warszawskie. Biografie miejsc, rzeczy i ludzi* [wraz z J. Trybusiem], Warszawa 2024 Obecnie jest kierownikiem projektu badawczego*Meblarstwo poznańskie 1945-1989. Edukacja, projektowanie, produkcja* (NCN).
Katarzyna Kuniewicz - Ekonomistka. Ekspertka specjalizująca się w zagadnieniach dotyczących rynku mieszkaniowego w Polsce. Nadzoruje rozwój narzędzia i badania rynku Otodom Analytics. Wcześniej przez ponad 10 lat kierowała zespołem badań i analiz w firmach doradczych - najpierw REAS, później JLL. Współautorka przekrojowych raportów i prognoz rozwoju rynku pierwotnego oraz analiz preferencji nabywców mieszkań. Ekspertka w dziedzinie organizacji badań popytu i podaży na rynku nieruchomości. Prelegentka licznych konferencji, uczestniczka debat, komentatorka zjawisk i trendów w mieszkaniówce.
dr Jarosław Trybuś (1976) – historyk sztuki, krytyk architektury, kurator wystaw, wykładowca, autor między innymi *Warszawy niezaistniałej* (2012) i *Przewodnika po warszawskich blokowiskach* (2011). Współkurator (z Grzegorzem Piątkiem) wystawy *Budynków życie po życiu* w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji, nagrodzonej Złotym Lwem (2008). Współzałożyciel Fundacji Centrum Architektury. W latach 2012–2022 wicedyrektor Muzeum Warszawy i kurator wystawy głównej *Rzeczy warszawskie* (2018). Od 2024 roku wicedyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
ul. Gałczyńskiego 7, 00-362 Warsaw, Poland, ulica Konstantego I. Gałczyńskiego 7, 00-362 Śródmieście, Polska,Warsaw, Poland