Advertisement
Cykl spotkań: Psycho_Tropy Spotkanie nr 2: Przepisywanie żałoby
Instytut Kultury Miejskiej, ul. Targ Rakowy 11, Gdańsk
Gościnie: Mira Marcinów, Justyna Wicenty
Prowadzenie: Magdalena Kicińska, Paweł Seroka
Wstęp wolny
Zapraszamy na cykl spotkań o sprawach, które do niedawna stanowiły tematy tabu: DDA, śmierć bliskich, trudy rodzicielstwa, seks. Nasze spotkania będą miały formę rozmowy między prowadzącymi a gośćmi i gościniami z zachowaniem przestrzeni na aktywny udział osób w nich uczestniczących.
Drugie spotkanie cyklu poświęcone będzie tematowi żałoby. O stracie po śmierci bliskiego (również tego, od którego za życia było się daleko) pisze się i mówi w ostatnich latach coraz więcej. Czy tradycja „o zmarłych dobrze albo wcale" powoli zanika? Czy opowiadanie o żałobie pomaga ją przechodzić? Jakie strategie obieramy, by radzić sobie z tym doświadczeniem i jak pisanie może w tym pomóc - o tym porozmawiają prowadzący Magdalena Kicińska oraz Paweł Seroka z pisarkami Mirą Marcinów i Justyną Wicenty.
O gościniach:
dr Mira Marcinów (ur. 1985) – filozofka, pisarka i psycholożka. Adiunktka w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Współzałożycielka Ośrodka Myśli Psychoanalitycznej IFiS PAN. Autorka książek: Szaleństwo jako wybór (2012), Niezabliźniona rana Narcyza (2018) (wraz z B. Dobroczyńskim), Historia polskiego szaleństwa (2018) oraz Bezmatek (2020), za którą otrzymała Paszport „Polityki” i nominację do Nagrody Literackiej Nike.
Justyna Wicenty (ur. 1982) – pisarka, ogrodniczka i animatorka kultury. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W dziedzinie literatury zadebiutowała książką Kołysanka z huraganem (Dowody, 2020), za którą otrzymała Nagrodę Artystyczną Galion Gdyński oraz Pomorski Sztorm „Gazety Wyborczej”. Jej debiut ukazał się w przekładzie na język czeski. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dwukrotna laureatka Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska w dziedzinie literatury. Zajmuje się pisaniem, macierzyństwem, gotowaniem i uprawą warzyw (@cztery.ary). Aktualnie pracuje nad książką o byciu samozwańczą ogrodniczką. Mieszka w Gdańsku.
O prowadzących:
Magdalena Kicińska - (ur. 1987) dziennikarka i poetka. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawskiej Szkoły Filmowej i Polskiej Szkoły Reportażu, gdzie wykłada. Redaktorka “Pisma. Magazynu Opinii”. Laureatka Grand Press 2017 w kategorii "wywiad". Autorka książek, m.in. “Pani Stefa” i tomu poezji “Środki transportu”. Laureatka nagród, m.in. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i Poznańskiej Nagrody Literackiej - Stypendium S. Barańczaka. Urodziła się i wychowywała w Lublinie, mieszka w Warszawie (a czasem w Sopocie).
Paweł Seroka - Jest ojcem, mężem, przyjacielem i psychoterapeutą. Przez lata jako specjalista psychoterapii uzależnień pracował z osobami borykajacymi się z chorobą alkoholową oraz ich rodzinami. Aktualnie prowadzi gabinet psychoterapeutyczny i współprowadzi grupę terapeutyczną. W swojej praktyce łączy podejście humanistyczno-doświadczeniowe z elementami terapii ISTDP. Niedawno obronił doktorat na temat procesu uczenia się obecnego w doświadczeniu terapii dorosłych dzieci alkoholików. Głównym obiektem jego zainteresowań naukowych jest wpływ kultury terapeutycznej na tożsamość człowieka oraz zmiany i „kryzys” męskości.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Targ Rakowy 11, 80-806 Gdansk, Poland, ulica Targ Rakowy 11, 80-806 Gdańsk, Polska,Gdansk, Poland