Advertisement
Centrum Kultury „Scena to dziwna” zaprasza na kolejną wystawę. W ramach „Prześwitów” Katarzyna Schmidt-Przewoźna zaprezentuje przekrój naturalnie barwionych tkanin artystycznych. Wernisaż odbędzie się 28 lutego o godz. 19.00 w galerii CK eSTeDe. Wstęp wolny.--------------------------
„Prześwity” to efekt powstającego w latach 2022-2025 projektu „Przenikania”. Zbiór prac na gnieźnieńskiej wystawie jest związany są z zakonotowanymi ( zakodowanymi) obrazami w pamięci i podświadomości artystki. „Przenikania” nakładają i mieszają się, tracą granice miedzy światem rzeczywistym, a iluzją.
Jak pisze Katarzyna Schmidt-Przewoźna:
Praca z barwnikami naturalnymi, które ukrywa przyroda, jest specyficzną przygodą, która często łączy się z podróżą do początków cywilizacji, rozwoju wrażliwości estetycznej i technologicznego, magicznego rytuału. To nieustanne, fascynujące poszukiwanie i przekraczanie coraz to nowych granic. Granic własnych możliwości poznania nieznanych arkanów dawnych, zapomnianych technologii a także przekraczania granic pomiędzy różnymi kulturami, które w swojej tożsamości zachowały jeszcze tradycyjne technologie tkackie i barwierskie oraz specyficznie magiczne rozumienie dialogu z naturą. To jedna z warstw przekraczanych granic. Inną stanowi ciągłe zaskoczenie w realizowaniu technologicznych procesów barwienia naturalnego. Nic nie jest jednoznaczne i nic nie jest tu pewne. Natura wyzwala barwy zaskakujące i często sprzeczne z pierwszym, powierzchownym odczuciem – np. Logwood czyli drzewo niebieskie lub Kampesz – czerwony barwnik wydobyty z drzewa w procesie barwienia tkanin dają kolory od beżu, fioletów, lilia, granatu, brązu po nawet czerń! Jakby natura nie wyznaczała granic a poznanie tajemnic technologii umożliwia wydobycie z jednego barwnika wielu barw i odcieni.
----------
Katarzyna Schmidt-Przewoźna ukończyła PWSSP w Poznaniu (dzisiejszy Uniwersytet Artystyczny im. M Abakanowicz). W 1979 r. uzyskała dyplom z architektury wnętrz w pracowni Prof. Jana Węcławskiego oraz tkaniny eksperymentalnej pod kierunkiem Prof. Magdaleny Abakanowicz.
Zawodowo od wielu lat związana z Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich kierując Pracownią Naturalnego Barwienia „Sztuka Naturalna”. Pracuje naukowo w dziedzinie odtwarzania dawnych technologii barwienia naturalnego i współczesnego ich wykorzystania. Jest autorem ponad 100 publikacji związanych z różnymi aspektami zastosowania barwników naturalnych w sztuce i tkaninie. Bierze udział w międzynarodowych konferencjach w różnych krajach świata dotyczących naturalnych barwników oraz tkanin i włókien naturalnych. Jest członkiem kilku organizacji w tym: Dyeing in History and Archeology (DHA), Komitetu Naukowego Journal of Natural Fibers wydawanego w USA. W latach 2016-2022 była profesorem na Uniwersytecie Humanistycznym SWPS, na Wydziale School of Form prowadząc zajęcia dydaktyczne ze studentami.
Jednocześnie stale kontynuuje własne artystyczne poszukiwania. W swoim artystycznym dorobku zrealizowała 31 wystaw indywidualnych oraz brała udział w 48 wystawach zbiorowych. Między innymi w Zachęcie w Warszawie, w Galerii BWA w Lesznie, Galerii „Profil” w Poznaniu, Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, Centrum Koneser w Warszawie. Wielokrotnie brała udział w prestiżowych Ogólnopolskich Wystawach Miniatury Tkackiej oraz Wystawach Tkaniny Unikatowej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Jej kilim wystawiony był na wystawie pt. Kilimy polskie od XVIII w do ** wieku, w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Prezentowała swoje prace poza granicami Polski np.: Art and Fashion Exhibiton for Natural Dyes w La Rochelle we Francji, Galeria Posk w Londynie oraz World Eco Fiber and Textile Forum w Kuching w Malezji, Wystawa Textura – London Design Week, National Silk Muzeum Hangzhou, w Chinach.
Była stypendystką Rządu Finlandii w dziedzinie tkaniny i form przemysłowych oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Kulturowego Republiki Francji w Laboratoire de Resecherche des Monumentem Historiques - „Composition and Colouring properties of Natural Dyestuffs". Swoje zainteresowania barwnikami naturalnymi pogłębiała między innymi w „Achil Colour Studio" w Shefford Wielka Brytania, oraz w różnych ośrodkach tradycyjnego barwienia w Indiach, Chinach, Malezji, Kolumbii, Azerbejdżanie.
Prace Katarzyny Schmidt-Przewoźnej znajdują się w kolekcji National Silk Muzeum Hangzhou -Chiny, w Instytucie Kultury Polskie - Londyn, Firmie Rein Linen - Bonn, w kościołach w Poznaniu, Hotelu Parkowa w Warszawie oraz wielu prywatnych kolekcjach.
W latach 2023-2024 brała udział w międzynarodowym projekcie odtwarzając gamę kolorystyczną tkanin średniowiecznej Nubii z fresków z Faras. Wyniki tego projektu pokazane zostały na wystawie w Bode Museum w Berlinie „Dress to impress – reconstruction of medieval robes from Nubia” (luty – kwiecień 2025).
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
eSTeDe Centrum Kultury, ulica Franklina Delano Roosevelta 42, 62-200 Gniezno, Polska,Gniezno, Poland, Poznan