Advertisement
Przepis na… Zdrowie z korzeni to powrót do źródeł w trzech wymiarach. Podczas wydarzenia odkryjemy, jak dawniej kształtowały się smaki i tradycje, sięgając do historii i antropologii kuchni polskiej. Spojrzymy też na substancje pozyskiwane m.in. z korzeni, takie jak adaptogeny (w tym ashwagandha), które są obiecującą grupą substancji naturalnych, mogących wspomagać zdrowie fizyczne i psychiczne. Wreszcie, docenimy korzenie jako warzywa – podstawę kuchni wegetariańskiej, pełnej smaku i wartości odżywczych. Spotkajcie się z nami 25 kwietnia od 18:30 w Experymencie!Przepis na… to nowy, wieczorny format, który składa się z dwóch wykładów przedzielonych pokazami lub warsztatami. W drugiej edycji do współpracy zaprosiliśmy dr Magdalenę Tomaszewską-Bolałek z Uniwersytetu SWPS – orientalistkę, specjalistkę od turystki i dyplomacji kulinarnej, marki narodowej i marketingu miejsc, dr Annę Rychter z Dietetyki #NieNaŻarty, a także specjalistów od kuchni roślinnej z Atelier Smaku – Jolę Słomę i Mirka Trymbulaka.
dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek podczas swojego wykładu opowie o tym, jak historycznie okazje i pora roku decydowały o tym, co trafiało na nasz stół. Święta religijne, a także ważne wydarzenia w życiu rodzinnym np. chrzest, wesele czy pogrzeb wymagały odpowiedniej oprawy kulinarnej. Serwowane dania, na które czekali biesiadnicy, były nie tylko miłą odmianą od codziennej diety, ale ponadto miały uosabiać życzenia zdrowia, pomyślności i bogactwa. Rok obrzędowy to fascynująca mozaika kulinarnych specjałów, obrzędów, przesądów, magii oraz symboliki. Podczas spotkania uczestnicy poznają produkty i potrawy charakterystyczne dla różnych dorocznych świąt oraz wydarzeń w życiu rodzinnym, jak również dowiedzą się o ich głębokim i interesującym znaczeniu pozakulinarnym.
Anna Rychter, Dietetyka #NieNaŻarty - Adaptogeny, czyli naturalne substancje roślinne, bardzo szybko zyskują na popularności, obiecując efekty, które mogą zmienić naszą codzienną walkę ze stresem i zmęczeniem. Ale czy rzeczywiście są w stanie poprawić naszą odporność na stres i przywrócić równowagę organizmu? Podczas wykładu zgłębimy, jak adaptogeny, takie jak ashwaganda, wpływają na naszą fizjologię i pomagają w zarządzaniu stresem, poprawiają jakość snu i wspierają naszą wydajność. Zastanowimy się również, czy adaptogeny mogą stanowić skuteczną alternatywę dla tradycyjnych metod radzenia sobie z problemami, takimi jak zmęczenie, lęk czy zaburzenia snu. Omówimy mechanizmy działania tych roślin, w tym ich wpływ na neuroprzekaźniki i poziom kortyzolu, a także przedstawimy wyniki badań naukowych, które opisują ich skuteczność.
Jola Słoma i Mirek Trymbulak, Atelier Smaku - Podczas dwóch pokazów gotowania na żywo eksperci kuchni wegańskiej z Atelier Smaku przygotują roślinne dania i pokażą, jak smacznie gotować bez produktów odzwierzęcych. Podzielą się również praktycznymi wskazówkami, jak stopniowo wprowadzać roślinne posiłki do swojej diety. Na zakończenie każdy uczestnik będzie mógł spróbować przygotowanych potraw.
Więcej szczegółów oraz program wydarzenia zaprezentujemy wkrótce!
wiek: 18+
termin: 25 kwietnia 2025 | godz. 18:30
bilety: 35 zł | 15 zł z Kartą Senior Plus
Finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Horyzont Europa, w związku z realizacją projektu „Interaktywna wystawa FOOD 2030”.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Aleja Zwycięstwa 96/98, 81-451 Gdynia, Poland, aleja Zwycięstwa 96/98, 81-451 Gdynia, Polska,Gdynia, Poland
Tickets