Advertisement
Zapraszamy na pierwszy cykl wiosennej odsłony Autonomicznej Przestrzeni Edukacyjnej!Cykl cotygodniowych zajęć oparty jest na transdyscyplinarnym podejściu, które czerpie z wizji biologicznej, filozoficzno-antropologicznej oraz literacko-poetyckiej.
W obrębie tych trzech filarów chcemy nie tylko przekazać wiedzę o różnorodnym sposobie pojmowania przyrody, lecz przede wszystkim skupić się na kolektywnym wypracowywaniu rozumienia zdywersyfikowanych ze względu na perspektywę relacji, jakie z nią tworzymy. Czy jest coś, czego nie rozumiemy? Czy jest coś, czego się boimy? Czy jest coś, czego pragniemy?
Podczas poszczególnych zajęć planujemy między innymi:
🌿 wypracować przemyślenia o roli, jaką ludzkość aktualnie w tej relacji pełni, a jaką mogłaby pełnić;
🌿chyląc się ku polskiemu kontekstowi, przemyśleć społeczno-kulturowe czynniki wpływające na takie, a nie inne rozumienie przyrody (jakie było kiedyś, a jakie jest współcześnie oraz w jaki sposób w ogóle tworzy się myślenie o niej);
🌿 łączyć wątki naszej wiedzy oraz doświadczeń i poprzez to, podejmować próby wczuwania się w doświadczanie świata więcej-niż-ludzkiego oraz wizje bytów nie-ludzkich.
Spotkamy się, aby przedstawić daną problematykę, fakty i informacje oraz aby porozmawiać, podyskutować, podzielić się spostrzeżeniami i nawiązać relację poprzez wspólne poszukiwania nie tylko odpowiedzi, ale też samych pytań.
Jeśli chcesz dołączyć, zostaw nam swój kontakt w tym krótkim formularzu: ➡️https://cryptpad.fr/form/#/2/form/view/xZkmNUdiHWe4WUwuZoyJIicfyRG-UZmIknlwfrf3tlM/
Napiszemy do Ciebie z wszystkimi szczegółami!
Chcesz wiedzieć więcej już teraz? Tego możesz się spodziewać po poszczególnych blokach naszego cyklu:
🌱SEGMENT FILOZOFICZNO-ANTROPOLOGICZNY (02.03. / 23.03. / 13.04 / 18.05. / 08.06)
1. Przyrody (02.03.)
Wprowadzenie do cyklu oraz warsztat poświęcony procesowi konceptualizacji przyrody. Porozmawiamy o rozpoznaniu Phila Macnaghtena oraz Johna Urry'ego, którzy zauważyli, że przyroda jako koncept jest zawsze konstruowana przez różne czynniki, w tym społeczno-kulturowe, a wobec tego istnieją raczej mnogie przyrody, niż jedna, obiektywna przyroda. Podczas warsztatu poznamy zarówno niektóre z tych czynników, jak i przeanalizujemy, czym my sami kierujemy się, kiedy w swoich umysłach organizujemy przyrodę.
2. Kwaśne deszcze w Górach Izerskich i Karkonoszach (23.03.)
Kwaśne deszcze na terenie Gór Izerskich oraz Karkonoszy były jednym z pierwszych i najbardziej widocznych masowych zniszczeń ekosystemów leśnych w Polsce, spowodowanych emisjami przemysłowymi. Celem tych zajęć jest zmapowanie wewnątrznarodowych przepływów myśli, informacji czy warunków ekonomicznych (lub innych) oraz przeanalizowanie wynikającej z nich koncepcji przyrody, która doprowadziła do tego zdarzenia. Przedyskutujemy, czego ta katastrofa może nas nauczyć w ramach edukacji o wrażliwszym uczestnictwie w relacji społeczno-środowiskowej.
3. Postnatura (13.04.)
Rozpracujemy pojęcie postnatury (postprzyrody?). Jakie dylematy etyczne rodzi myśl związana z troską o postnaturę, jeśli może ona wynikać zarówno z nieintencjonalnej transformacji środowiska przez antropogeniczne produkty uboczne, jak i z celowych oraz różnorodnych prób optymalizacji warunków środowiskowych oraz organizmów żywych? W ramach tych zajęć uczestnicy cyklu są proszeni o przygotowanie po jednym wybranym przykładzie oznak postnatury. Porozmawiamy o nich i przedyskutujemy, czy chcemy, aby wobec postnatury istniały jakieś granice, a jeśli tak – to dlaczego?
4. Tereny zrekultywowane i ekosystemy hybrydowe (18.05.)
Dalsza część omawiania oznak postnatury. Będziemy dociekać, na czym polegają procesy rekultywacji oraz poznamy bliżej przykłady środowisk postnaturalnych. Porozmawiamy także o tym, co to znaczy odzyskiwanie cech naturalnych. Ponadto przedyskutujemy, jakiego charakteru więzi łączą nas z takimi terenami, jak o nich myślimy i jaką wartość im przypisujemy. Jeśli znacie jakieś historie dotyczące miejsc tego typu i chcielibyście się nimi podzielić, weźcie je ze sobą.
5. Eko-filozofia (08.06.)
Wprowadzenie do filozofii ekologicznej Henryka Skolimowskiego. Filozof próbował stworzyć nowy sposób myślenia, w którym człowiek przestaje być eksploratorem natury i zaczyna postrzegać siebie jako jej integralną część. Wierzył, że przyszłość planety zależy od zmiany świadomości, a nie tylko od rozwiązań technicznych. Poznając jego idee, sprawdźmy, czy możliwe byłoby zaimplementowanie ich do współczesnej rzeczywistości – gdzie i jak musielibyśmy dokonać zmian?
🌱ZAJĘCIA BIOLOGICZNE (09.03. / 30.03. / 27.04. / 25.05. / 15.06.)
1. Antropopresja – o tym jaki nacisk ludzie wywołują na przyrodę
Pierwsze zajęcia z części tych akademickich będą skupiały się na fenomenie jakim w świecie przyrody było pojawienie się człowieka rozumnego. Jakie długofalowe skutki to przyniosło? Jak ludzie zmieniają bieg historii życia na ziemi i jak możemy to zmieniać? A jak przyroda się do nas adaptuje?
Na te i wiele więcej pytań odpowiemy sobie w trakcie spotkania
2. Biotechnologie – niesamowite umiejętności edytowania przyrody przez ludzką myśl
Najbardziej zaawansowane technologie skupiają się często na podstawowych, i prostych mechanizmach naturalnych, bioprocesory, biomonitoring, nowe techniki które mają szansę zmienić świat, poznajmy je wspólnie.
3. Mikrobiom – organizmy żyjące dosłownie, w nas i burzliwe losy tej relacji
Zgoda buduje, nie ma co do tego wątpliwości, mało co tak zbudowało różnorodność życia na ziemi jak współpraca z mikroorganizmami, jest ona nie tylko przydatna a niezbędna do funkcjonowania ludzkiego organizmu, zgłębimy tę przyjaźń z bakteriami i nie tylko, jej blaski i cienie.
4. Kłamstwa biologiczne – odczarowujemy utarte, niepoparte tematy
Zaczynając od drobiazgów aż do koncepcji wpływających na całe społeczeństwa, biologia i natura często jest podparciem dla działań, nie zawsze słusznie. Pogadamy o tym jak szkodliwa może być niewiedza i jak może utrzymywać się w społeczeństwie.
5. Zajęcia terenowe
Przychodzi ten czas by teorię przekuć w praktykę, kilkugodzinne wyjście by zatracić się w pięknie przyrody, na tyle na ile pozwolą nam miejskie warunki, doświadczymy przyrody, będziemy obserwować omawiać i myśleć nad organizacją ekosystemów w szerokim tego słowa znaczeniu.
🌱SEGMENT POETYCKO-LITERACKI - Klub książkowy (16.03. / 06.04. / 11.05. / 01.06. / 22.06.)
Podczas luźnych spotkań będziemy zgłębiać przyrodę od strony literacko-poetyckiej. Spotkamy się, aby porozmawiać, podyskutować, podzielić się spostrzeżeniami, odkrywać i nawiązywać relacje. Będziemy łączyć wątki naszej wiedzy i doświadczeń i podejmować próby wczuwania się w doświadczanie świata inne niż ludzkie.
📚Lista lektur*:
"Patyki, badyle" 1sza połowa, Urszula Zajączkowska
"Patyki, badyle" 2ga połowa, Urszula Zajączkowska
"Podwojone życie", Forrest Gander
"Pieśń ziemi" 1sza połowa, Robin Wall Kimmerer
"Pieśń ziemi" 2ga połowa, Robin Wall Kimmerer
*może ulec zmianie, jeśli grupa wyrazi takie życzenie
Segment filozoficzno-antropologiczny spina:
Nina – czasami artystka / trochę badaczka. Posthuman, który zajmuje się bioetyką, filozofią środowiskową oraz antropologią biotechnologii i więcej niż ludzką. Miłośniczka wszelkiej materii.
Na zajęcia biologiczne zaprasza:
Janek – Jestem studentem biologii z pasji i ciekawości którą chętnie się podzielę, hobbystycznie malarz i komediant. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej lub podzielić się wiedzą na temat naszej przyrody to serdecznie zapraszam!
Segment poetycko-literacki trzyma:
Kira – z wykształcenia językoznawczyni i tłumaczka. Raczkująca artystka i poetka z zamiłowaniem do ekoduchowości, samorozwoju i różnorodności perspektyw.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
ul. Kosińskiego 26B, Poznan, Poland