Advertisement
Promocja tomu poetyckiego Juliusza Wątroby "Na pięcioliniach snów" Słowo krytyczne i prowadzenie: Anna Pituch-Noworolska
JULIUSZ WĄTROBA
Poeta, prozaik, satyryk, kabareciarz… Debiut liryczny w RADARZE (1977), satyryczny w SZPILKACH (1977), książkowy w WYDAWNICTWIE ŚLĄSK (Chwila przemienienia – Katowice 1983.)
Opublikował 57 książek: poezje, satyry, fraszki, aforyzmy, powieści, opowiadania, felietony, reportaże. Autor musicali, spektakli, programów kabaretowych, tekstów pieśni i piosenek autorskich…
W latach 1989 – 2004 współpracował z Polskim Radiem, gdzie jego utwory interpretowali najwybitniejsi aktorzy. Członek kabaretu TON
Jest też główną postacią filmu dokumentalnego Szczęśliwe miejsce, które ma poetę w reżyserii Ewy Borysewicz.
Członek m. in. Związku Literatów Polskich (w latach 2015-2023 prezes katowickiego Oddziału ZLP) i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Należy do zespołu redakcyjnego Niezależnego Kwartalnika Literacko- Artystycznego Post Scriptum.
Za twórczość literacką otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m. in. Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
„NA PIĘCIOLINIACH SNÓW”, to obszerny tom, liczący 226 stronic, najnowszych wierszy Juliusza Wątroby. Zawiera utwory liryczne, nie przegadane, bez wielkich słów patosu, za to refleksyjne, wyciszone – pisane wrażliwością i wyobraźnią dojrzałego poety. Tematyka wierszy różnorodna. Już same tytuły pięciu cykli podpowiadają jakiej problemy nurtują twórcę.
W pierwszej części „Na pięcioliniach snów”, niemal z pogranicza snów czy jawy, a może jawy czy snów, autor próbuje odnaleźć siebie sprzed lat, aby zrozumieć siebie dzisiejszego.
W drugim cyklu, „Na kocich łapkach”, z czułością pochyla się nad braćmi mniejszymi, ale też z wielkim niepokojem przygląda się zdewastowanej naturze.
W Trzecim rozdziale, „Ja to mam szczęście”, poeta zachwyca się fenomenem istnienia, wyśpiewując dziękczynienie Stwórcy za dar życia, które w nagrodę, a nie za karę:
„...Ja to mam szczęście
a szczęście ma mnie
na przekór nieszczęściom
które za mną”.
Czwarty rozdział, „Przybiega taki wiek”, to spojrzenie w przemijanie, w dzieciństwo, pogodna akceptacja nieuniknionego, malowanych pastelowymi słowami jesieni.
Ostatni cykl „Świat na nas zgodził się” , to wiersze przyglądające się światu, że wspomnieniem świata, który mija, choć poeta przewrotnie deklaruje, że:
„Już nie patrzę za siebie
bo wszystko przede mną”
Tym optymistycznym wyznaniem poety, pełnego wiary, mimo wszystko, w to co najpiękniejsze:
„ Umkniesz nawet
spod buta czasu
gdy wierzysz
Gdy nie wierzysz
przygniecie cię nawet
płatek śniegu”.
możemy kończyć słów kilka o tym interesującym, wartym przeczytania, tomie wierszy, który jest 57. pozycją w dorobku tego wszechstronnego twórcy.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Klub Dziennikarzy "Pod Gruszką" przy Bibliotece Kraków, ulica Szczepańska 1, 31-011 Kraków, Polska,Kraków, Poland, Krakow