Advertisement
Mosińska premiera filmu "Niech się Polska przyśni Tobie..." będzie elementem tutejszych gminnych obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, w 106. rocznicę jego wybuchu. 11 stycznia 2025 r. z kolei odbędzie się drugi pokaz premierowy - w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie, z okazji 106. rocznicy zwycięskiej bitwy o Szubin, także w 106. rocznicę śmierci Piotra Mocka z Mosiny, który zginął w walkach o to miasto. W zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim 1918 – 1919 czynny udział wzięło ponad 300 ówczesnych i późniejszych mieszkańców Gminy Mosina, walcząc w kompaniach na powstańczych frontach z dala od domu. Osią scenariusza ok. 30-minutowego filmu jest historia st. strz. Piotra Mocka, poległego powstańca z Mosiny. Dziś postać ta uważana jest w Gminie Mosina jako lokalny symbol zwycięskiego zrywu Wielkopolan, choć jeszcze kilkanaście lat temu był on bohaterem zapomnianym.
Po cyklu publikacji Joanny Nowaczyk w roku 2008 przywracających wówczas lokalną pamięć o powstańcu i po reportażu radiowym zrealizowanym rok później przez Barbarę Miczko-Malcher wspólnie z autorką publikacji, Piotr Mocek powraca w obrazie filmowym. Z kamerą podążyliśmy szlakiem, jaki przemierzył ten powstaniec w swojej ostatniej, ziemskiej podróży - z Mosiny do Kcyni, Kołaczkowa, Szubina...
Tytuł filmu „Niech się Polska przyśni Tobie... ” nawiązuje do dawnej pieśni kawaleryjskiej Władysława Tarnawskiego „Jak to na wojence ładnie”, opowiadającej o śmierci ułana. Piotr Mocek w Powstaniu Wielkopolskim walczył jako ochotnik konnego szwadronu ppor. Kazimierza Ciążyńskiego, uważanego za zalążek 15. Pułku Ułanów Poznańskich i w jego szerach zginął.
Produkcja Stowarzyszenia SAMI SWOI Niepełnosprawni w Mosinie to film dokumentalny z elementami reportażu i rekonstrukcji historycznej. Jest on kontynuacją działania na polu popularyzacji mosińskiego bohatera Powstania Wielkopolskiego 1918 - 1919, a także próbą, an przykładzie jego losów, ukazania znaczącego udziału mieszkańców ziemi mosińskiej w zwycięskim zrywie Wielkopolan.
W realizacji filmu udział wzięli rekonstruktorzy historyczni Stowarzyszenia SAMI SWOI Niepełnosprawni w Mosinie – nasi wolontariusze, członkowie i podopieczni, a także członkowie grup rekonstrukcyjnych z Poznania i okolic oraz Kcyni.
Nasz projekt filmowy zrealizowany został dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz ogromnemu, społecznemu wsparciu wielu osób i instytucji. Idea projektu połączyła też dwa województwa – wielkopolskie i kujawsko-pomorskie, na terenie którego położony jest obecnie Szubin. O to miasto, ale też o swoją rodzinną Mosinę, by były one polskie, walczył st. strz. Piotr Mocek.
Koordynator projektu: Joanna Nowaczyk
Patronat Honorowy:
Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak
Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego
Partnerzy:
Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie, Stowarzyszenie Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w Barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich, Mosiński Ośrodek Kultury, Środowiskowy Dom Samopomocy w Mosinie, Zespół Szkół w Krośnie
Patronat medialny:
TVP 3 Poznań, Radio Emaus, Filantrop Naszych Czasów
Projekt dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Mosiński Ośrodek Kultury, ul. Dworcowa 3, 62-050 Mosina, ulica Dworcowa 4, 62-050 Mosina, Polska,Mosina, Boleslawiec, Poland