Advertisement
Luento pidetään Musiikkitalon Auditoriossa. Leena Unkari-Virtanen on musiikin tohtori, työnohjaaja (STOry) ja konsultti (FINOD). Hän on opiskellut Sibelius-Akatemian lisäksi mm. Sorbonnessa ja IRCAMissa Pariisissa sekä Helsingin Yliopistossa. Hän on opettanut musiikin historiaa korkea-asteella, musiikkiopistoissa ja vapaan sivistystyön kentällä sekä kirjoittanut ja toimittanut lukuisia julkaisuja mm. transformatiiviseen oppimiseen ja osaamiseen, ennakointiin ja erilaisiin työelämän muutoksiin liittyen. Hänelle myönnettiin tieteellinen musiikinhistorian pedagogiikan alan dosentin arvo joulukuussa 2024.
Tapahtuma on osa Preludi-sarjaa. Preludit ovat luentoja ja luentokonsertteja, joilla Taideyliopiston Sibelius-Akatemiaan nimitetyt professorit ja dosentit esittäytyvät sekä yliopistoyhteisölle että yleisölle. Paikkoja on rajoitetusti, joten yleisöä pyydetään tulemaan paikalle ajoissa.
***
Dosentin juhlaluennossa tarkastelen dosentuurini aluetta, musiikinhistorian pedagogiikkaa, kolmesta näkökulmasta. Näkökulmien avulla sanoitan musiikinhistoriaoppiaineen mahdollisia merkityksiä, myös eettisiä. Näen näistä merkityksistä muistuttamisen yhä tärkeämmäksi esimerkiksi ops-työssä, opettamisessa ja oppimisessa sekä kaikessa ajankohtaisessa keskustelussa musiikista, taiteesta ja kulttuurista.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Töölönlahdenkatu 16 C, 00100 Helsinki, Finland, Töölönlahdenkatu 16, FI-00100 Helsinki, Suomi, Helsinki, Finland