Predstavitev katalogov: Maruša Sagadin – Mokre noge & Meta Grgurevič – Praskanje za zlatom

Thu Feb 02 2023 at 06:00 pm

Cukrarna.art | Ljubljana

Muzej in galerije mesta Ljubljane
Publisher/HostMuzej in galerije mesta Ljubljane
Predstavitev katalogov: Maru\u0161a Sagadin \u2013 Mokre noge & Meta Grgurevi\u010d \u2013 Praskanje za zlatom
Advertisement
Vljudno vabljeni na predstavitev dveh katalogov dveh slovenskih umetnic, ki sta se v preteklem letu v Galeriji Parter predstavili s samostojno razstavo – ?????̌? ??????? z razstavo ????? ???? in ???? ?????????̌ z razstavo ????????? ?? ??????. Predstavitev bo potekala 2. 2. 2023 ob 18. uri v Cukrarni. Z umetnicama se bosta pogovarjali kustosinji razstav ?????? ????????̌ in ?????? ??????̌??.

Kiparka in arhitektka ?????̌? ??????? živi in dela na Dunaju. Poučuje na oddelku za performativne umetnosti ter skulpturo na Dunajski akademiji za likovno umetnost. Kiparstvo prepleta s humorjem, ironijo, hip-hop ritmi, arhitekturo in z značilno igro barv. Marca 2022 se je kot prva umetnica s samostojno razstavo predstavila v Galeriji Parter in tako začela programsko shemo »en prostor-en umetnik-en projekt« z razstavo s pomenljivim naslovom Mokre noge in se predstavila s produkcijo domiselno poimenovanih skulptur – Tschumi Alumni, DORIS, Stres v Teksasu, Slabe volje brez kioska in kuhinje, Mokre noge, Poletje itd.
Maruša navdih in zgled za svoje delo išče pri ikoničnih ženskah iz sveta umetnosti, popularne kulture in arhitekture, med njimi so Zaha Hadid, Judy Chicago, Missy Elliot, pa Lina Bo Bardi in Denis Scott-Brown … Poudarja, da je pri ustvarjanju najbolj pomembno sodelovanje, povezovanje in komunikacija. »Nekoč sem bila očitajoče podučena, da umetnik ne bi smel ustvarjati del, ki jih vsakdo zlahka razume. Svetovano mi je bilo tudi, naj se ne spoprijateljim z vsakomer, s komer sodelujem. Meni pa je najljubše prav to,« je zapisano v novem katalogu. Umetnica hkrati živi več različnih vlog, razpršena je med različne države, kulture in jezike, njena samostojna razstava v Cukrarni, v njenem rojstnem mestu, je bila razmislek o različnih vidikih »vrnitve domov«, v katero se je neizogibno prikradla nostalgija.

Junija 2022 je Galerijo Parter zapolnila druga razstava, Praskanje za zlatom ???? ?????????̌. Umetnica živi in dela v Ljubljani, kustosinja razstave Alenka Trebušak pa je zapisala, da »pomeni eno gonilnih sil v združevanju znanja s področja mehanike in elektrotehnike s poljem sodobne umetnosti«. Njena dela so parodija in obenem kritika družbenih odnosov v kapitalizmu, z njimi umetnica pod vprašaj pogosto postavlja tudi naše dojemanje prostora in časa.
Praskanje za zlatom je umetnica začela ustvarjati leta 2021. Z razstavo raziskuje kapitalistični način proizvodnje, v katerem velja, da je gonilna sila denar ter za katerega je značilna velikanska količina odpadkov povezanih z naravo vsakdanjega življenja. S postopkom, izvedenim v sodelovanju z Institutom Jožef Stefan v Ljubljani, je iz dvestotih odsluženih mobilnih telefonov pridobila zrno zlata. Ta drobec zlata je postal središčni objekt šestdelne postavitve, ki razpira vprašanja reciklaže, etike delovnih procesov, ekstrakcije dragocenih materialov pa tudi vrednotenje umetniškega dela.
Meta se v svojem projektu ukvarja tako z izgubo oziroma zapravljanjem virov kot z njihovo reciklažo. »Ali dela, vključena v to razstavo, govorijo v prid spremembam ali se bolj zavzemajo za krepitev statusa quo, pri čemer potrjujejo in ponovno vzpostavijo realnost kot zlo, ujeto v temnem ogledalu? Kakšnega gledalca potrebujejo? Inteligentnega ali otopelega? Zaslepljenega ali streznjenega? Bo paznik v galeriji v svojstvu miši odložil delo, zahteval spremembo, neko drugo revolucijo, ali pa se bo kolo še naprej vrtelo, ne glede na to, koliko se paznik zaveda svojega položaja in mehanizmov dominacije? Kakšno vlogo pri tem igra gledalec? Nam razstava ponuja kritični metajezik ali pa nam zgolj pokaže, da umetnost ni nič drugega kot degradirana različica resničnosti, obsojena na to, da ponavlja in stopnjuje tisto, kar tako ali tako že obstaja? … To so težka in pereča vprašanja, ki so na presečišču estetskega, ekonomskega in političnega. Odlika Metine razstave je v tem, da jih zastavlja, odgovorov nanje pa ne daje,« se v katalogu sprašuje avtor spremnega besedila, Rye Holmboe.

????? ?????.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Cukrarna.art, Poljanski nasip 40,Ljubljana, Slovenia

Sharing is Caring: