Prague Sounds 2023 ✦ Ron Carter: Foursight

Fri Nov 03 2023 at 08:00 pm

Rudolfinum | Litom??ice

Ron Carter
Publisher/HostRon Carter
Prague Sounds 2023 \u2726 Ron Carter: Foursight
Advertisement
19:00 otevíráme
20:00 Ron Carter: Foursight

Navazujeme na koncerty legendárních jazzových hudebníků! Je nám ctí, že basista Ron Carter na svém posledním evropském turné nevynechá ani letošní Prague Sounds.
Ron Carter je jednou z největších osobností současného jazzu a drží dokonce i zápis v Guinessově knize rekordů za počet nahraných desek - jeho basové linky se dostaly na více než 2222 alb!
vstupenky ▸ https://praguesounds.cz/cs/udalost/ron-carter-4sIYhA
Legendární basista Ron Carter se může pochlubit nejen zápisem v Guinessově knize rekordů za počet nahraných desek, ale především nepomíjející láskou k hudbě a neuvěřitelnou muzikantskou kondicí. Jeho živá vystoupení jsou tak stále inspirativním zážitkem.
Grammy či soška Oscara se vyjímá na poličce celé řady výjimečných muzikantů, dostat se do Guinnessovy knihy rekordů, to už je však opravdová rarita. Ronovi Carterovi se to podařilo, aniž by to byl jeho cíl. Za svůj plodný život totiž nahrál basové linky na více než 2222 desek. Přitom se nejedná o hudebníka, který by život strávil mezi čtyřmi zdmi nahrávacího studia. Světová turné absolvoval mimo jiné po boku hvězd typu Milese Davise, Herbieho Hancocka, Waynea Shortera nebo Joea Hendersona.
Magisterské vzdělání na Manhattan School of Music v oboru hra na kontrabas mu zajistilo nejen ergonomickou nástrojovou techniku, ale i náhled do systémů výuky, které využívá dodnes. Hodiny s „Maestrem“ jsou mezi basisty dodnes legendární a kdo je zažil, nezapomíná. Zásadní kapitolou jeho kariéry bylo angažmá v druhém „velkém kvintetu“ Milese Davise po boku Tonyho Williamse, Herbieho Hancocka a Waynea Shortera v šedesátých letech. Právě v této kapele měnil jazzovou historii neortodoxním přístupem k rytmu, kráčejícímu basu i kapelové souhře. V této pro jazz nesmírně významné dekádě se etabloval jako vynikající spoluhráč, jehož beat vyhledávala celá řada kapelníků, ale také jako skladatel a postupně i kapelník. Ve všech zmíněných rolích se cítí komfortně dodnes, kdy v jednom roce dokáže objet svět s vlastními kapelami Foursight nebo The Golden Striker, nahrát třeba triovou desku s Gonzalem Rubalcabou, odučit desítky lekcí a završit to třeba společnými koncerty s akordeonistou Richardem Gallianem. Mister Carter, jak jej s respektem většina kolegů označuje, nadále rozdává radost a jak sám říká „hledá ty správné noty“. I přes stěží uvěřitelný počet nahrávek vynikne Carterova charismatická osobnost nejlépe na pódiu při živém vystoupení. Jeho hudba i fyzická a psychická kondice jsou totiž i v požehnaném věku 86 let obdivuhodné a inspirativní.
Ron Carter – kontrabas
Renee Rosnes – piano
Jimmy Greene – tenor sax
Payton Crossley – bicí

Program Prague Sounds 2023
▸ https://praguesounds.cz/cs/program

Poslechněte si festivalový playlist
▸ https://spoti.fi/45uCaT6
Sledujte nás
▸ https://www.instagram.com/praguesounds/
▸ https://www.youtube.com/@PragueSounds
English
▸ https://praguesounds.cz/en/uvod

The legendary bassist's long and storied career is a testament to his unfading love for music – and he's still at the top of his game.
He's recorded and toured with Miles Davis, Herbie Hancock, Wayne Shorter, and Joe Henderson, and holds the world record for the number of appearances on recording, having played on an incredible 2222 albums. Ron Carter is undeniably a jazz legend, and he'll grace the stage of Rudolfinum at this year's Prague Sounds.
Carter came to prominence in the 1960s as a member of Miles Davis's second 'great quintet' alongside Tony Williams, Herbie Hancock, and Wayne Shorter. It was in this line-up that he changed the history of jazz with his unorthodox approach to rhythm, walking bass, and group dynamics. Throughout a decade that was revelatory for jazz, he established himself as an exceptional band member, sought after by many bandleaders for his unmistakeable beat, but also as a composer and bandleader in his own right. He continues to excel in all these roles to this day, when in a single year he can fit in touring the world with his groups Foursight or The Golden Striker, recording a trio record with Gonzalo Rubalcaba, teaching dozens of classes, and top it all off with a series of concerts with accordionist Richard Galliano. Those classes he teaches, incidentally, have long held legendary status among bassists, and those who've taken them never forget them. Mister Carter, as his peers and colleagues respectfully call him, continues to spread joy and, as he himself says, to 'keep looking for the right notes.' Despite his unbelievable achievements as a recording artist, Carter's charisma and skill is best appreciated in a live setting: at 86, he's in the kind of musical and physical shape that is both admirable and inspiring.
'This is intelligent, complex jazz played by masters of the form, yet it’s also the most relaxing pleasing and uplifting of listening.' London Jazz News
Line-up:
Ron Carter – double bass
Renee Rosnes – piano
Jimmy Greene – tenor sax
Payton Crossley – drums
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Rudolfinum, Litom??ice, Czech Republic

Tickets

Sharing is Caring: