Prague Sounds 2023 ✦ Benjamin Clementine

Wed Nov 01 2023 at 08:00 pm

Rudolfinum | Litom??ice

Prague Sounds \/ Struny podzimu
Publisher/HostPrague Sounds / Struny podzimu
Prague Sounds 2023 \u2726 Benjamin Clementine
Advertisement
19:00 otevíráme
20:00 Benjamin Clementine
Je vyprodáno, vstupenky na místě nebudou.

Z pařížských ulic až na jeviště Rudolfina? Příběh o tom, jak se ???????? ?????????? dostal od buskingu až k hudebním úspěchům může znít jako americký sen. Nechte si od umělce, kterému je nejen díky jeho uhrančivému barytonu přezdíváno „Nina Simone v mužské podobě“, vyprávět jeho příběh.
vstupenky ▸ https://praguesounds.cz/cs/udalost/benjamin-clementine-5O5bpN
Přestože Benjamin Clementine vyrůstal ve Velké Británii a kariéru odstartoval ve Francii, připomíná jeho cesta za úspěchem americký sen. V devatenácti letech opustil svůj britský domov a dva roky se protloukal životem v pařížských ulicích, kde se živil jako prodavač ve stánku s občerstvením. Jeho nebývalé hudební nadání však přece jen nezůstalo bez povšimnutí. Když poprvé živě vystoupil v hudebním pořadu BBC, zdálo se, jako by se objevil odnikud: zvláštní, podmanivá osobnost s uhrančivým barytonem, která sama u klavíru přednesla srdceryvnou píseň. Týden na to už se mohl pyšnit titulem nejsdílenějšího umělce na Spotify a záhy podepsal smlouvu s velkou nahrávací společností. Od té doby vydal řadu oceňovaných alb, vystupuje po celém světě, neustále se umělecky vyvíjí a uchvacuje publikum na svých koncertech, které často oplývají až mystickou intenzitou. Uznání se mu dostává i od odborné veřejnosti, ostatně v roce 2015 získal prestižní Mercury Prize.

V počáteční fázi kariéry ho hudební tisk charakterizoval přídomkem „Nina Simone v mužské podobě“. Clementine se tomuto přirovnání brání, nicméně je pochopitelné – hlas, autenticita a oduševnělost jeho projevu zkrátka tuto fenomenální americkou umělkyni připomínají. Ačkoli s ním mnozí měli poprvé tu čest jako se sólovým zpěvákem a klavíristou, velmi rychle vyplula na povrch Clementinova všestrannost a umělecká zvídavost a staly se charakteristickými znaky jeho kariéry. Na jeho albech i živých vystoupeních se proplétají prvky klasické hudby, šansonu i jazzu. Od jeho debutového alba At Least For Now až po vlastnoručně vydanou desku And I Have Been z roku 2022 kritika jeho tvorbu zahrnuje chválou. Právě naživo se však zvláštní síla jeho hudby projevuje nejpřirozeněji.
Z pařížských ulic na jeviště Rudolfina – je lákavé dívat se na Clementinův příběh jako na pohádku. Mnohem lepší je však pohodlně se usadit a nechat tohoto pozoruhodného umělce vyprávět svůj vlastní příběh.
„Jeho prolínání klasiky, komorního popu, baroka a jazzu je stále stejně vzrušující.“ Pitchfork
„Clementine svým sytým zvučným barytonem dodává vážnost každému tónu.“
Uncut

Program Prague Sounds 2023
▸ https://praguesounds.cz/cs/program
Poslechněte si festivalový playlist
▸ https://spoti.fi/45uCaT6
Sledujte nás
▸ https://www.instagram.com/praguesounds/
▸ https://www.youtube.com/@PragueSounds

English
▸ https://praguesounds.cz/en/uvod
Other-worldly troubador makes his long-awaited Prague debut at Rudolfinum
Benjamin Clementine's rise to fame has been a true rags-to-riches story. Having left his home in the UK at age 19, he spent two years on the streets of Paris busking for food before being discovered. When he first performed live on a BBC music show, it was as if he'd appeared out of nowhere: a strange, compelling, presence with a haunting baritone, performing a heart-wrenching song alone at a piano. A week later, he was the most shared artist on Spotify, and didn't take long before he was signed up by a major record label. Since then, via a Mercury Prize win in 2015, he has released a series of acclaimed albums and performed around the world, continually evolving as an artist and captivating audiences at his concerts, which can reach heights of mystical intensity.
In the early days of his fame, the music press would characterise him with the phrase 'if Nina Simone had been a man.' The comparison is understandable, even if Clementine himself isn't keen on it: the voice, the authenticity of expression, and the soulfulness in performance all recall that phenomenal American artist. Though many first encountered him as a solo performer, alone with a piano, Clementine's versatility and artistic curiosity have been hallmarks of his career, with elements of classical music, chanson, and jazz weaving their way through his albums and live shows. From his debut album At Least For Now to 2022's self-produced And I Have Been, critics have lavished his work with praise.
From the streets of Paris to the stage of Rudolfinum: it's tempting to look at Clementine's story as a fairy-tale. Far better, though, simply to experience this remarkable artist in performance, and let his music tell its own tale.

'Still impossible to pigeonhole, his hybrid of classical, chamber pop, baroque, and jazz is as thrilling as ever.' Pitchfork
'Clementine has a rich, resonant baritone which adds gravitas to every note.' Uncut
Line-up:
Benjamin Clementine vocals, piano
Seye Adelekan bass guitar
Romarna Campbell drums
Anton Čonka violin
Marek Blaha violin
Vladan Malinjak viola
Šimon Marek cello
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Rudolfinum, Litom??ice, Czech Republic

Tickets

Sharing is Caring: