Prague Sounds 2023 ✦ Alva Noto & Ensemble Modern: Xerrox, Vol. 4

Wed Nov 08 2023 at 08:00 pm

Veletržní palác - Národní galerie | Prague

Prague Sounds \/ Struny podzimu
Publisher/HostPrague Sounds / Struny podzimu
Prague Sounds 2023 \u2726 Alva Noto & Ensemble Modern: Xerrox, Vol. 4
Advertisement
Průkopník elektronické hudby a vizuálního umění ???? ???? spojuje síly s předním evropským souborem soudobé hudby ???????? ??????, aby společně vytvořili jedinečné audiovizuální provedení ambientního díla Xerrox Vol.4.
Představení v dvoraně Veletržního paláce slibuje multimediální pastvu pro smysly a pohlcující audiovizuální zážitek. Nenechte si ujít představení na pomezí koncertu a umělecké instalace.
vstupenky ▸ https://praguesounds.cz/cs/koupit/alva-noto-ensemble-modern-6fPlZ9
Německý skladatel Carsten Nicolai (aka Alva Noto) patří již dlouho k předním umělcům elektronické hudby a vizuálního umění. Spolupracoval například s Ryuichim Sakamotem (s nímž napsal soundtrack k filmu The Revenant), Michaelem Nymanem, Blixou Bargeldem a Iggym Popem. Vytvořil také remixy pro Björk a Johna Calea. Jeho sólové počiny se řadí k nejsofistikovanější elektronické hudbě poslední doby. Výjimkou není ani skladba Xerrox - Vol. 4 z roku 2020, kterou však na Prague Sounds nepředstaví sólově, ale ve spolupráci s nejznámějším evropským orchestrem soudobé hudby Ensemble Modern.

Xerrox - Vol. 4 je poslední (a předposlední) částí pětidílné série, která začala v roce 2007. Alva Noto v ní experimentuje s myšlenkami digitálního opakování zdrojového materiálu a manipulace se zvukovými fragmenty. Právě tato poslední část je vnímána oproti předchozím jako posluchačsky přístupnější. Obsahuje čtrnáct skladeb, které vytvářejí ambientní harmonický tok vrstvených elektronických zvukových textur, teplých smyčců a jemných klavírních partů přerušovaných hlubokými basy. „Pro mě je série Xerrox jakousi cestou,“ říká samotný Nicolai. Jeho slova nikdy nebyla tak patrná jako v této nejnovější inkarnaci, v celé její uhrančivé, hypnotické kráse.
Představení Xerrox - Vol. 4 slibuje multimediální pastvu pro smysly, v níž se spojí elektronika, akustické nástroje a vizuální a světelné instalace, aby vytvořily pohlcující audiovizuální zážitek. Jako umělec, který vystupoval i vytvářel instalace v prostorách, jako je Tate Modern, newyorský Guggenheim nebo benátské Bienále, najde Alva Noto jistě inspiraci i v prostorách pražského funkcionalistického Veletržního paláce, kde se nachází sbírka moderního umění Národní galerie a který je tak pro tento koncert jako stvořený.
„Podoba čtrnácti skladeb z Xerrox – Vol. 4 je sama o sobě zázrakem... vznešeným a tajemným... vrstvy a další vrstvy splývajícího tepla a chladu.“ Loud and Quiet
„Ensemble Modern jsou bezkonkurenční specialisté na soudobou hudbu.“ Guardian

Program Prague Sounds 2023
▸ https://praguesounds.cz/cs/program
Poslechněte si festivalový playlist
▸ https://spoti.fi/45uCaT6
Sledujte nás
▸ https://www.instagram.com/praguesounds/
▸ https://www.youtube.com/@PragueSounds
English
▸ https://praguesounds.cz/en/uvod
Pioneer of electronica and visual art joins forces with Europe's pre-eminent contemporary music ensemble for a unique audio-visual experience
German composer Carsten Nicolai (aka Alva Noto) has long been an artist at the vanguard of electronic music and visual art. He's collaborated with the likes of Ryuichi Sakamoto (with whom he wrote the soundtrack to The Revenant), Michael Nyman, Blixa Bargeld, and Iggy Pop, as well as creating remixes for Bjork and John Cale. His solo work comprises some of the most sophisticated electronica of recent times, as evidenced in Xerrox – Vol. 4, the 2020 composition which he will be performing at Prague Sounds with Europe's best-known contemporary music orchestra, Ensemble Modern.
Xerrox – Vol. 4 is the latest (and penultimate) entry in a a five-volume series that began in 2007, and has seen Alva Noto experiment with ideas of digital repetition of source material and the manipulation of audio fragments. This latest volume is perhaps more accessible than its predecessors, and comprises fourteen pieces that create an ambient harmonic flow of layered electronic sound textures, warm strings and delicate piano parts punctuated by deep bass. 'To me, the Xerrox series is a kind of journey,' says Nicolai, and this has never been more apparent than in this latest incarnation, in all its spellbinding, hypnotic beauty.
In performance, Xerrox – Vol. 4 promises to be a multimedia feast for the senses, with electronica, acoustic instruments, and visual and light installations brought together to create an immersive audio-visual experience. As an artist who has both performed and created installations in spaces such as Tate Modern, New York's Guggenheim, and at the Venice Bienale, Alva Noto is sure to find inspiration in the spaces of Prague's functionalist Veletrzni Palace, home to the National Gallery's modern art collection and a fitting venue for this concert.
'The designs of these 14 pieces [Xerrox – Vol.4] are marvels in themselves...towering and mysterious...layers upon layers of confluent warm and cold.' Loud and Quiet
'[Ensemble Modern] are peerless contemporary specialists.' Guardian
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Veletržní palác - Národní galerie, Dukelských hrdinů 47,Prague, Czech Republic

Tickets

Sharing is Caring: