Advertisement
Fundacja SPOT. zaprasza na cykl spotkań, które połączą młodą polską muzykę jazzową oraz najlepszych polskich winiarzy młodego pokolenia. Czy oprócz wieku, coś ich łączy? Zdecydowanie tak. Zarówno polskie wina i jak polski jazz przez długi czas miały problem, aby przebić się do szerszej publiczności. Jednak dzięki Winnicy Turnau czy Domowi Bliskowice polskie rieslingi i johannitery zna już przeciętny Kowalski, a dzięki muzykom takim jak Kamil Piotrowicz, Emil Miszk i Szymon Gąsiorek oraz zespołom EABS, O.N.E. czy Immortal Onion jazz zdobywa nową publiczność. Obie działalności łączy rzemieślnicza perfekcja, pasja, oryginalność i zaangażowanie. To właśnie pokazuje „Wino i jazz”.Spotkania składają się z dwóch części: koncertu oraz kolacji degustacyjnej. Po wysłuchaniu części muzycznej zaproszony winiarz przedstawia selekcję win z nowego rocznika w towarzystwie specjalnie przygotowanych do nich dań.
Piąta edycja cyklu Wino & Jazz odbędzie się w Międzynarodowym Dniem Kobiet, dlatego zdecydowaliśmy się zaprosić jedną z najciekawszych polskich enolożek – Beatę Jantoń, która po ukończeniu studiów z biotechnologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, zafascynowana winami z Bordeaux, podjęła studia enologiczne na Université de Bordeaux, zarządzanie winnicą i winiarnią na Bordeaux Sciences Agro. École Nationale Supérieuredes Sciences Agronomiques, a ponadto posiada La Grand Diplôme le Cordon Bleu Paris oraz zdała egzamin na poziomie zaawansowanym (Level 3) Wine and Spirit Education Trust. Rozmowę z Beatą Jantoń i prezentację win poprzedzi koncert kwintetu Tomasza Chyły.
Wino / Dom Jantoń
Dom Jantoń został założony w 2013 roku przez Jacka Jantonia w Wymysłowie Francuskim (nazwa jest nieprzypadkowa i nawiązuje do markiza Stanisława Jana de Boufflers, który w XVIII wieku otrzymał w wieczystą dzierżawę od władcy Prus folwark Wymysłów). Winnica obejmująca 6 ha położona jest na Wysoczyźnie Łaskiej leżącej w południowo-wschodniej części Niziny Południowo-Wielkopolskiej na lekkich, gromadzących ciepło oraz przepuszczających wodę piaszczystych glebach. Początkowo winnica stanowiła hobby, ale obecnie wina Jantoń można znaleźć w wielu enotekach i restauracjach.
Pierwsze nasadzenia pojawiły się tu jeszcze w 2013 roku, większość – rok później. Pierwsze wina (musujące i słodkie z późnego zbioru) pojawiły się w roku 2020, ale prawdziwy debiut miał miejsce rok później. W ubiegłym roku zarządzanie przejęła córka – Beata Jantoń. Wspólnie z Przemysławem Balem odpowiada nie tylko za wytwarzanie win, ale i dalszy rozwój, m.in. powiększenie areału uprawy o souvignier gris, chardonnay i pinot noir. Główną portfolio stanową wina musujące, także w wersji demi-sec i sec (prawie 40 g cukru resztkowego).
Jazz / Tomasz Chyła Quintet
Tomasz Chyła Quintet to zespół wywodzący się z trójmiejskiego środowiska jazzowego, szturmujący przebojem polską scenę jazzową. Lekkość wykonawcza, niesamowita energia i interpretacyjna świeżość to cechy charakterystyczne tego nieszablonowego kwintetu. Występy zespołu często przeradzają się w niezwykle ekspresyjne, wirtuozowskie popisy solistów oraz wspólną, otwartą improwizację całego składu, która nie kłóci się z upodobaniem do prostej formy i melodyjności. To doskonale zdefiniowana wizja muzyki, jaką ma lider zespołu – skrzypek Tomasz Chyła, jeden z liczących się przedstawicieli młodej szkoły polskiej jazzowej wiolinistyki, który zaprosił do współpracy swoich przyjaciół, znakomitych muzyków: Emila Miszka (trąbka), Krzysztofa Hadrycha (gitara), Konrada Żołniereka (kontrabas) i Sławomira Koryzno (perkusja).
Cradled On Gate 78 👉 https://tiny.pl/8w6tz_4r
Menu / Rafał Grzegorzek
doświadczony szef kuchni, zdobywca Kulinarnego Pucharu Polski (2015), finalista szóstej edycji Top Chef (2016), wyróżniony przez przewodnik Gault&Millau w kategorii Młody Talent (2019); pracował w Amber Room w Warszawie, Art Deco Hotel Dr Irena Eris w Polanicy-Zdroju (z-ca szefa kuchni), Décompresji (szef kuchni) oraz jako dyrektor gastronomii i szef kuchni w Dworzysku w Szczawnie-Zdrój; założyciel platformy Chefsapiens wspierającej rozwój szefów kuchni, kucharzy i pasjonatów kulinarnych; inspiruje go sezonowość i ludzie uprawiający, hodujący i wytwarzający lokalne produkty, lubi kuchnię roślinną, dziczyznę i wędzenie, wytwarza własne przetwory i pieczywo.
Menu degustacyjne (wkrótce)
Lista win (wkrótce)
Cena w przedsprzedaży - 350 zł (do 31.01).
Cena regularna - 400 zł.
Członkom WINO. Klubu przysługuje 10% rabatu, subskrybuj 👉 https://winoklub.pl/
Fundacja SPOT. od 2008 inicjuje, wspiera i promuje działania na rzecz kultury i sztuki organizując warsztaty, kursy, wykłady, spotkania, dyskusje, wystawy i koncerty. Zawsze stara się łączyć swoje projekty z edukacją i aktywnymi formami spędzania wolnego czasu. Fundacja w szczególny sposób zaangażowana jest w działania mające na celu uatrakcyjnienie jej najbliższego sąsiedztwa oraz zmianę wizerunku całej dzielnicy. Z równą determinacją promuje polskie winiarstwo organizując od jedenastu lat jeden z najważniejszych festiwali winiarskich Polskie Korki, degustacje oraz konkursy: winiarski oraz graficzny 👉 https://tiny.pl/dskzn_d6
Restauracja SPOT., w której odbywają się wszystkie wydarzenia, od dwóch lat jest rekomendowana przez prestiżowy przewodnik Michelin i wyróżniona oznaczeniem jakości Bib Gourmand.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Dolna Wilda 87, 61-501 Poznan, Poland, ulica Dolna Wilda 87, 61-501 Poznań, Polska,Poznan, Poland
Tickets