Po co nam II RP? | Retroteka #1

Fri Sep 17 2021 at 11:00 am to 08:00 pm

FINA Wałbrzyska 3/5 | Mokotów

Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
Publisher/HostFilmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
Po co nam II RP? | Retroteka #1 Debata zatytułowana „Po co nam II RP?” dotyczyć będzie życia kulturalnego w międzywojennej Polsce oraz strat poniesionych w wyniku II wojny światowej. 17 września, w siedzibie FINA przy Wałbrzyskiej 3/5, odbędą się cztery panele dyskusyjne poświęcone m. in. filmowi, muzyce rozrywkowej i sztukom plastycznym tamtej epoki z udziałem ekspertów zajmujących się tymi dziedzinami.
Zostanie zaprezentowany także film „Niepospolita” oraz telewizyjny spektakl „Imperium” Wojciecha Tomczyka w reż. Roberta Talarczyka o II RP z portretami Melchiora Wańkowicza i Eugeniusza Kwiatkowskiego.
Wydarzenie inauguruje cykl Retroteka #. Będzie to seria spotkań poświęconych przedwojennemu kinu. Raz w miesiącu będą odbywać się pokazy filmowe, koncerty i inne wydarzenia przybliżające nam tamtą epokę. Nad stroną muzyczną cyklu czuwać będzie Jan Młynarski. ??? Więcej: Zabrodzki/Młynarski przy pianinie oraz Warszawskie Combo Taneczne I Retroteka #1: https://bit.ly/3ldZ22V ???
? Wszystkie panele dyskusyjne będą transmitowane w serwisie ninateka.pl.
? Program ?
? godz. 11:00 „Jaki był dorobek II RP?”
W pierwszej rozmowie prowadzący Mikołaj Mirowski, z pisarką Maryną Miklaszewską, filmoznawcą i filozofem kultury dr Mateuszem Wernerem i teatrologiem Rafałem Węgrzyniakiem postara się nakreślić panoramę najważniejszych dokonań literatury, filmu i teatru II RP.
? ? godz. 12:35 Pokaz filmu „Niepospolita”
? godz. 13:00 Dyskusja „To właśnie był jazz”
W debacie muzycznej „To właśnie był jazz” weźmie udział nie tylko Krzysztof Karpiński, autor książki o jazzie w międzywojennej Polsce czy Tomasz Lerski, historyk kultury, ale także muzycy, Jan Młynarski czy prowadzący rozmowę Andrzej Winiszewski.
? godz. 15:00 Dyskusja „Lustro II RP w polskim filmie”
„Lustro II RP w polskim filmie”, rozmowa Mikołaja Mirowskiego z reżyserami i scenarzystami, Januszem Majewskim, Filipem Bajonem, Anną Ferens, Maciejem Dancewiczem będzie z kolei próbą odpowiedzi na pytanie jaki obraz dwudziestolecia wyłania się z filmów nakręconych po 1945 roku, m.in. takich jak „Sprawa Gorgonowej” Janusza Majewskiego, „Vabank” Juliusza Machulskiego czy „Magnat” Filipa Bajona. Goście zastanawiać się będą także nad kinowymi adaptacjami najbardziej poczytnych dzieł dwudziestolecia („Trędowata” Heleny Mniszkówny, „Znachor” i „Kariera Nikodema Dyzmy” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza czy „Zaklęte rewiry” Henryka Worcella).
? godz. 17:00 Dyskusja „Design”
Podczas debaty plastycznej „Design” mowa będzie o estetyce jako narzędziu przeprowadzania zmian społecznych i jej roli w dwudziestoleciu. Prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, dr Piotr Bernatowicz i prowadzący Miłosz Lodowski opowiedzą m.in. o Światowej Wystawie w Paryżu w 1937 roku, podczas której Polacy zdobyli 20 złotych medali, i o Wielkiej Światowej Wystawie w Nowym Yorku (1939/40), przede wszystkim jednak o istotnych osiągnięciach przedwojennego wzornictwa, architektury i urbanistyki oraz o późniejszym zerwaniu kulturowej ciągłości i skutkach, jakie ponosimy do dziś.
? ? godz. 19:00 Pokaz spektaklu „Imperium” Wojciecha Tomczyka w reż. Roberta Talarczyka (przed projekcją krótka rozmowa z autorem)

? Wszystkie panele dyskusyjne będą transmitowane w serwisie ninateka.pl.
? Wstęp wolny ?
✅ Zasady bezpieczeństwa ✅
Dokładamy wszelkich starań, aby podczas wydarzeń FINA zapewnić Wam bezpieczeństwo, dlatego prosimy o przestrzeganie następujących zasad:
? zapoznaj się z Regulaminem uczestnictwa w otwartych dla publiczności wydarzeniach FINA, na www FINA.
? pamiętaj wydrukować i wypełnić obowiązkowe oświadczenie o stanie zdrowia; oświadczenie jest dostępne również w siedzibie FINA i na www FINA.
? pamiętaj o konieczności zakrywania ust i nosa, gdy przebywasz na terenie FINA
? szatnia jest nieczynna do odwołania
? zachowuj dystans od pozostałych gości
? zajmij miejsce wyznaczone przez obsługę FINA
? obowiązuje zakaz jedzenia i picia na salę audiowizualną
? jeśli masz objawy zakażenia zostań w domu.
? W razie pytań lub problemów z wypełnieniem formularza, prosimy o kontakt z recepcją FINA od wtorku do piątku od 9:30 do 17:00 oraz w soboty 12:00 do 19:00 (tel. + 48 22 380 49 95; [email protected]).

Event Venue & Nearby Stays

FINA Wałbrzyska 3/5, Wałbrzyska 3/5, Mokotów, Poland

Sharing is Caring: