Advertisement
Může výtvarné umění formovat architekturu? Patrik Hábl představí své intervence do architektury.Patrik Hábl ve své prezentaci představí řadu příkladů své tvorby pro kostely,kláštery a další sakrální prostory. Hábl chce u podobných instalací navázat dialog mezi starým a novým, ale současně se snaží v prostoru „rozplynout“. Podobný druh
zadání s sebou totiž podle Patrika Hábla nese riziko, že umělec daný prostor svým dílem dehonestuje. Jako příklad intervencí do sakrálního prostředí Hábl uvedl čtyřicetidenní instalaci v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze, instalaci Vytržené obrazy pro Anežský klášter, instalaci Screen tearing v klášterním kostele ve
Speinshartu nebo performance v Dominikánské 8, kde nechával stékat barvu na podélná plátna za hudebního doprovodu skladatele Michala Rataje.
Kromě svátečních prostorů se Patrik Hábl věnuje i zásahům do veřejného prostoru,které do jisté míry považuje za kombinaci volného umění a performance. Práce ve veřejném prostoru v sobě totiž spojuje nutnost realizovat zakázku ve velmi krátkém
čase; současně je při její tvorbě autor konfrontován s veřejností. Obrazy nakonec do kontextu ulice přináší jistou nevšednost a promění ji způsobem, jakým ulice působí na její uživatele. Jednou z nejviditelnějších instalací do veřejného prostoru se stala Háblova velkoplošná malba Otevřená scéna na pražském náměstí I. P.
Pavlova z roku 2013, kterou připravil pro platformu CCEA MOBA.
Nejvýrazněji se architektura s uměním Patrika Hábla prolíná v případech, kdy jej ke spolupráci vyzvou architekti v době projektových prací. Jedinečnou příležitost ovlivnit celé objekty Hábl získal díky dlouhodobé spolupráci s architektem Stanislavem Fialou, který mu dává prostor realizovat rozměrné malby, zapojit se do návrhu různorodých interiérů či pracovat se sklem. Tak tomu bylo především v budově Drn nebo ve Šporkovském paláci v Praze. Při takto úzké spolupráci dává architektura malíři základní rámec, od něhož se pak odvíjí formát díla, médium či technika, jakým vzniká. Podle Hábla se hlavní kreativní silou v tomto procesu stává sama architektura a prostředí, ve kterém se nachází. Oba elementy už umělce navedou ke způsobu, jakým do architektury vstoupit.
Text: Marie Kordovská
_______________________________________________________
doc. MgA. Patrik Hábl (1975, Zlín), www.patrikhabl.com
Patrik Hábl je malíř pracující nejen s obrazem, ale i s prostorem. Jeho tvorba byla oceněna Waldesovou cenou, cenou Europol nebo Grafikou roku. Nominován v Top 10 na Osobnost roku za nejvýznamnější umělecký počin roku 2013. Vytvořil řadu prostorových vstupů současného umění do významných historických staveb, mezi nimi například intervence “postních obrazů” v akademickém kostele Nejsvětějšího Salvátora, intervence ve stálé expozici středověkého umění v Anežském klášteře nebo instalace v expozici Umění Asie a starověkého Středomoří v Národní galerii v Praze. Velké ohlasy vzbudila jeho samostatná výstava Transformace krajiny v Centru současného umění Dox, kde věž Doxu proměnil v jakousi Kapli. V roce 2015 byl vybrán odbornou komisí na Bienále do Pekingu a na podzim představil své práce v Japonském Kyotu. Počátkem roku 2016 vytvořil 15 metrovou instalaci v klášterním kostele ve Speinshartu a instalaci ke znovuotevření stále expozice AJG v Hluboké n. Vltavou. Koncem roku 2016 na sebe upozornil výstavou v tradičním domě Takeda House v japonské Takaoce a paralelně na Hluboké vytvořil pro velkou jízdárnu AJG obraz v rozměru 100 m2, který byl součástí jeho velké samostatné výstavy s názvem V architektuře malby.
Počátkem roku 2017 vytvořil 10 metrové postní plátno pro nejstarší kostel v Grazu Leechkirche a v témže roce pro Malou pevnost Terezínského gheta obepnul obvod cely č. 41 malbou, jež tvoří 600 postav. V roce 2022 v Centru DOX představil svou tvorbu na výstavě Tolik jiné přítomnosti. Veřejnost zde překvapil dosud nevystavenými portrétními cykly, včetně monumentální série portrétů Starých mistrů, která vzniká v dlouhodobém horizontu více než 30 let.
Ve veřejném prostoru zaujal monumentální 40 metrovou malbou Vodopádu na činžovním domě na Pražském Žižkově nebo velkoformátovým murálem v rámci Landscape festivalu v Krnově.
Spolupracoval při realizaci Paláce Drn a Paláce Špork s architektem Stanislavem Fialou, nebo při realizaci Vinařství Lahofer s architekty Chybík + Krištof.
Stal se prvním žijícím Čechem, jehož obrazy opakovaně zařadily aukční síně Christie's a Sotheby's do světového výběru nejlepších výtvarných děl 20. a 21. století a opětovně překonal svůj aukční rekord.
Patrik Hábl pedagogicky působí na VŠUP v Praze. Je členem sdružení UB a Hollar.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
KC BESEDA KLÁNOVICE, 190 14 Praha 9, Czech Republic, U Besedy 17, 190 14 Praha, Česko,Prague, Czech Republic
Tickets