Advertisement
2024 m. minime 30-metį, kai Vilniaus istorinis centras (Senamiestis) buvo įrašytas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.#VilniusUNESCO30
Skiriama Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūros Dailiųjų amatų, etnografinių verslų ir mugių programai paminėti.
Kiekvienas didesnis miestas turėjo savo budelį. Jei miestas dėl lėšų trūkumo neįstengė pasamdyti mirties bausmių vykdytojo, tai reikalui prispaudus, budelį išsinuomodavo iš kitų miestų.
Nežinome ir niekada nesužinosime, kada Vilniuje atsirado budelis. Reikia manyti, kad tai įvyko XIV a. pabaigoje arba XV a. pradžioje, kai susiformavo miesto savivalda.
Nė vienas žinomas Vilniaus budelis nebuvo vietinis. Dažniausiai šį darbą dirbdavo vokiečiai iš Karaliaučiaus, lenkai iš Krokuvos, čekai iš Prahos ir kt. Dauguma jų gyveno Subačiaus vartuose.
Budelis buvo miesto tarnautojas, atsakingas miesto valdžiai.
Suprantama, budelis vykdė teismo skirtas bausmes. Nuo paprasčiausių iki mirties nuosprendžių: pakarti, nukirsdinti, ketvirčiuoti, sudeginti, paskandinti, užkasti į žemę ir pan. Kiekviena bausmė turėjo tam tikrą miesto valdžios nustatytą įkainį.
Už darbą Vilniaus budelis gaudavo didžiulę algą: XVIII a. viduryje jis uždirbdavo 300 auksinų per metus – daugiau negu burmistras (250 auksinų) ir tris kartus daugiau už miesto tarėją (100 auksinų). Be to, budeliams būdavo papildomai mokama už kankinimus, bausmių vykdymą, dvėselienos išvežimą ir kitus darbus.
Tik vargu ar kas viso to pavydėjo.
Apie tai paskaitoje kalbės Doc. Dr. Juozapas Blažiūnas
Dėl riboto vietų skaičiaus, prašome registruotis į paskaitą:
https://forms.gle/yNyMa3DpYowdwA2Z6
Jei ir vėl smarkiai viršysime savo galimybes priimti klausytojus, tai paskaitą kartosime šiek tiek vėliau po kelių savaičių.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Stiklių g. 4, LT 01131 Vilnius, Lithuania, Stiklių gatvė 4, LT-01131 Vilnius, Lietuva,Vilnius, Lithuania