Parka

Fri Dec 10 2021 at 10:00 pm to Sat Dec 11 2021 at 02:00 am

Überseering 15, 22297 Hamburg, Deutschland | Hamburg

45'Lik Hamburg
Publisher/Host45'Lik Hamburg
Parka
Advertisement
Biografi:

Founded in Berlin in 2019, PARKA is a trio composed of Umut İlyas Koçkazı, Nazım Çelik and Mustafa Pektaş.
Umut and Nazım, who gained experience by taking part in many different projects that resounded in the Turkish Rock community of Berlin, came together in 2019 and laid the foundations of the group. PARKA started its first works in 2020 with the participation of Mustafa, who moved to Berlin from Istanbul in the same period.

Interpreting Anatolian psychedelic rock music and folk songs with the style of contemporary western music genres of “Folk-Punk” and “Folk-Rock” under the slogan of “Anatolian Punk Rock”, PARKA took its first stage at f “Interkulturelles Fest” on 21 August 2020.

Our goal is to carry our music to the global arena.

With love and respect
PARKA
2019 yılında Berlin’de kurulan PARKA Umut İlyas Koçkazı, Nazım Çelik ve Mustafa Pektaş ile üçlü olarak sahne almaktadır.

Birçok farklı projelerde yer alarak tecrübe edinen ve Berlin Türkçe Rock camiasında ses getiren Umut ve Nazım, 2019 yılında bir araya gelerek yeni-ortak bir yol haritası çizip grubun temellerini atmıştır. Aynı dönem İstanbul’dan Berlin’e yerleşen Mustafa’nın da katılımıyla 2020 yılında ilk çalışmalarına başlamıştır.

“Anatolian Punk Rock” sloganı altında Anadolu Saykodelik rock müziğini ve halk şarkılarını bugünkü batı müziği karışımı “Folk-Punk” ve “Folk-Rock” tarzı ile yorumlayan PARKA, ilk sahnesini 21 Ağustos 2020 “Interkulturelles Fest” sahnesinde almıştır.

Hedefimiz müziğimizi Dünya sahnelerine ulaştırmaktır.

Sevgi ve Saygılarımızla
PARKA
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Überseering 15, 22297 Hamburg, Deutschland, Hamburg, Germany

Discover more events by tags:

Rock-music in Hamburg

Sharing is Caring: