Październik w Bibliotece Secesja.Archihub - miejscu dla wielbicieli architektury, wzornictwa i Łodzi

Thu Oct 31 2024 at 04:00 pm UTC+02:00

Biblioteka Secesja.Archihub | Lodz

Maria od detali - dziedzictwo okiem Marii Nowakowskiej
Publisher/HostMaria od detali - dziedzictwo okiem Marii Nowakowskiej
Pa\u017adziernik w Bibliotece Secesja.Archihub - miejscu dla wielbicieli architektury, wzornictwa i \u0141odzi
Advertisement
Interesujesz się miastem, wzornictwem i/lub architekturą? Powstaliśmy właśnie dla Ciebie! Jesteśmy najmłodszą filią Biblioteki Miejskiej w Łodzi - zapraszamy do naszej eleganckiej czytelni, wypełnionej skarbami wypożyczalni oraz złotej-a-skromnej sali prelekcji, gdzie spotkasz ludzi podobnych sobie.
Adres: ul. Zachodnia 76 - zaraz przy śródmiejskim wykopie PKP.
PS. Kawa z ekspresu za 3 zł.
Klęska urodzaju, czyli lista wydarzeń na październik:
2.10 (środa) – 12-14 – Łapacz tęczy – warsztaty makramy dla seniorów
Zapraszamy seniorów do stworzenia prywatnego łapacza tęczy – inspirowanej „łapaczem snów” ozdobnej zawieszki na ścianę, w której wykorzystamy elementy makramy, witrażu i malarstwa akrylowego. Zapisy na zajęcia: wiadomość e-mail na [email protected], telefonicznie 571 553 004 lub osobiście. Koszt udziału: udział bezpłatny po okazaniu karty bibliotecznej (można ją wyrobić za darmo na miejscu)
3.10 (czwartek) – 17-18 – Kimono na każdą okazję – prelekcja Doroty Dekiert
Kolejne spotkanie dla fanów kultury japońskiej przygotowane przez japonistkę i bibliotekarkę Dorotę Dekiert. Przedmiotem prelekcji będzie złożony i fascynujący świat kimon wraz z całym wachlarzem elementów składających się na ich fenomen – od sposobów ich wykonania i dekoracji, po symbolikę i sposoby noszenia.
4.10 (piątek) – 17-18.30 – Wizerunki Łodzi w piosence po 1989 r. – prelekcja Szymona Frąckiewicza
Wizerunki Łodzi w piosence po 1989 roku – trudne doświadczenia Łodzi czasów transformacji bardzo silnie wpłynęły na wizerunek miasta oraz na życie jego mieszkańców. Codzienność w cieniu bezrobocia, nieczynnych zakładów, zaniedbanej infrastruktury i walących się budynków nie była łatwa. Jednak stanowiła przy tym wielką inspirację, co widać po silnej lokalnej scenie muzycznej, zdecydowanie wyróżniającej się na tle innych. Jak Łódź przedstawiają w swoich piosenkach współcześni muzycy? Czy towarzyszą im tylko złe emocje? Czy opowieściom o tym mieście mogą towarzyszyć tylko ciężkie, mroczne brzmienia? Na te pytania odpowie w swojej prelekcji Szymon Frąckiewicz.
5.10 (sobota) – 12.00 – „Dziedzictwo kulturowe oczami pokolenia Z” - wykład Katarzyny Schatt-Babińskiej
Wykład Katarzyny Schatt-Babińskiej jest pokłosiem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które pozwoliło badaczce poznać podejście młodzieży z pokolenia Z do kwestii spuścizny kulturowej. Jak młodzi ludzie postrzegają ten temat, jak można ich zainteresować dorobkiem poprzednich pokoleń, jakie narzędzia mogą być w tym pomocne? Na te i inne pytanie odpowie przygotowana prelekcja, podsumowująca wyniki prowadzonych badań jakościowych i ilościowych.
8.10 (wtorek) i 15.10 (wtorek) – 16-18 – Sketchclub
Warsztaty Patrycji Klepacz z rysunku architektonicznego dla nieprofesjonalistów i osób chcących szlifować swoje umiejętności rysunku. Zapis na zajęcia wprowadzające 08.10 gwarantuje automatyczny zapis na kontynuację 15.10. Warunkiem udziału w zajęciach jest okazanie karty bibliotecznej. Zapisy na zajęcia: wiadomość e-mail na [email protected], telefonicznie 571 553 004 lub osobiście. Koszt udziału: udział bezpłatny po okazaniu karty bibliotecznej (można ją wyrobić za darmo na miejscu)
9.10 (środa) – 17.30-19.00 – Ogród żywych i umarłych – część ewangelicka Starego Cmentarza w Łodzi – wykład Izabeli Szczepańskiej
Zapraszamy na kolejne z cyklu ośmiu spotkań przygotowanych przez Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem przy ul. Ogrodowej w Łodzi z okazji 30-lecia jego działalności. Tym razem Izabela Szczepańska opowie o urokach jego części ewangelickiej.
10.10 (czwartek) – 17.30 – wernisaż wystawy mozaiki Joanny Mareckiej „Piękno w szkle zaklęte”
Wystawa prac Joanny Mareckiej wykonanych w technice mozaiki stanowi zaproszenie do poznania tego fascynującego medium. Zaprezentowanych zostanie 10 realizacji w rozmaitych formatach, wykonanych ze szkła – w tym ze słynnego włoskiego szkła z Orsoni. Artystka podczas spotkania autorskiego opowie o swojej fascynacji techniką, poszukiwaniach odpowiednich surowców oraz roli sztuki w życiu człowieka. Wystawa potrwa do 23.10.
11.10 (piątek) – 12-14 – Las w słoiku – warsztaty dla seniorów
Zapraszamy na warsztaty dla seniorów, których celem będzie stworzenie własnej jesiennej kompozycji z elementów roślinnych, kruszyw i sezonowych dekoracji w słoju. Po warsztatach prace uczestników staną się ich własnością. Zapisy na zajęcia: wiadomość e-mail na [email protected], telefonicznie 571 553 004 lub osobiście. Koszt udziału: udział bezpłatny po okazaniu karty bibliotecznej (można ją wyrobić za darmo na miejscu)
11.10 (piątek) – 17.30-18.30 – Oprowadzanie po Bibliotece Secesja.Archihub
Detalowe oprowadzanie po Bibliotece Secesja z Marią Nowakowską (Marią od Detalu) – szansa na zobaczenia w szczegółach najpiękniejszej łódzkiej biblioteki i wysłuchanie ciekawych historii na temat symboliki zastosowanych zdobień.
12.10 (sobota) – 12-18 – Mydło&Powidło – kiermasz rękodzieła w Secesji
Serdecznie zapraszamy na ostatni z trzech jesiennych targów, które odbędą się na dziedzińcu (lub – w zależności od pogody – w gościnnych wnętrzach) Biblioteki Secesja.Archihub przy ul. Zachodniej 76 w Łodzi. Zapraszamy twórców wszelkich dziedzin – od kulinariów, przez biżuterię, po elementy wystroju wnętrz. Przewidujemy też opcję wymianki ciuchowej i/lub przekazania dalej już niepotrzebnych rzeczy. Zapisy dla wystawców odbywają się przez formularz internetowy dostępny na fanpage’u Secesji.
12.10 (sobota) – 14-16 – Spacer szlakiem zwierząt i roślin Śródmieścia
Jesienny spacer szlakiem najpiękniejszych i najciekawszych zdobień zaczerpniętych ze świata roślin i zwierząt. Ich bogata symbolika – często bardzo zaskakująca – pozwoli nam spojrzeć na otaczającą nas architekturę w zupełnie nowy sposób. Spacer rozpocznie w od siedziby Biblioteki Secesja.Archihub przy ul. Zachodniej 76.
14.10 (poniedziałek) – 17-18.30 – Warsztaty tworzenia własnego ekslibrisu metodą linorytu z Łódzkim Agregatem Twórczym
Ekslibris to mała, ale bogato zdobiona grafika - etykieta umieszczana na wewnętrznej stronie okładki książki lub jej stronie tytułowej, pełniąca funkcję dekoracyjną i praktyczną. Funkcja dekoracyjna ekslibrisu polega na dodaniu estetycznego i osobistego akcentu do książki, odzwierciedlając zainteresowania, pasję lub profesję właściciela, czyniąc ją dla niego jeszcze bardziej wartościową. Na warsztatach ekslibrisy będziemy tworzyć metodą linorytu, czyli techniką druku wypukłego, w której obraz lub wzór wycina się w powierzchni linoleum, po czym nanosząc na tak przygotowaną formatkę farbę odbija się obraz na papierze. Swoje ekslibrisowe stemple będziecie mogli zabrać ze sobą do domów, ale możecie też przynieść kilka swoich ulubionych książek na warsztaty, żeby od razu zobaczyć końcowe efekty przy użyciu naszej farby drukarskiej! Na warsztaty zaprasza Łódzki Agregat Twórczy.
16.10 (środa) – 17.30-19.00 – Urbanowscy i realizacje Konopki – wykład Katarzyny i Marcina Wyrzykowskich
Zapraszamy na kolejne z cyklu ośmiu spotkań przygotowanych przez Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem przy ul. Ogrodowej w Łodzi z okazji 30-lecia jego działalności. Tym razem Katarzyna i Marcin Wyrzykowscy przybliżą prace jednego z najsławniejszych łódzkich rzeźbiarzy – Wacława Konopki.
18.10 (piątek) – 17.00-18.30 – „W domach z betonu nie ma wolnej miłości”... a w pałacach? Miłość po łódzku – wykład Karoliny Kołodziej w ramach cyklu "Nauka inspiruje"
Wykład dr Karoliny Kołodziej – badaczki związanej z Uniwersytetem Łódzkim – będzie stanowił zaproszenie do refleksji nad łódzkimi obliczami miłości, zobrazowanymi w literaturze i innych tekstach kultury XIX i ** wieku. Wykład realizowany jest we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim w ramach cyklu „Nauka inspiruje”.
19.10 (sobota) – 12-13.30 – Kurs architektury islamu – spotkanie 2/6 – wykład Olgi Tortsovej
Podczas wykładu z Olgą Tortsovą – badaczką specjalizującą się w architekturze islamu – przyjrzymy się bliżej kolejnym zagadnieniom związanym z rozwojem sztuki i budownictwa w kulturach muzułmańskich. Spotkanie rozpocznie omówienie historii Bliskiego Wschodu od VII do XII wieku. Następnie analizie zostanie poddany ornament w sztuce muzułmańskiej, jego historia, rodzaje i symbolika. Odnajdziemy go w architekturze analizowanych mauzoleów i meczetów zbudowanych przed XII wiekiem: m.in. meczetu w Kairuanie, Damaszku, Kordobie, Isfahanie i Kopule na Skale.
19.10 (sobota) – 14-16 – Międzypokoleniowe spotkania z architekturą – gry i zabawy architektoniczne dla dziadków i wnucząt
Serdecznie zapraszamy dzieci i dorosłych, a szczególnie seniorów z wnuczętami do udziału w międzypokoleniowych spotkaniach z architekturą, które poprowadzi Aleksandra Bijak. Na ciekawych architektury i naszego miasta będą czekać cztery różne rodzaje klocków do budowania, różnorodne materiały plastyczne, a także wielkie kolorowanki z łódzkimi kamienicami, które będzie można zabrać ze sobą do domu. Nad całością zabawy będzie czuwała wykwalifikowana animatorka, podsuwająca pomysły na kolejne aktywności.
21.10 (poniedziałek) - 17-18.30 - Jak bawili się łodzianie? Pałac Herbsta w Secesji
Rozrywki w Łodzi w drugiej połowie XIX i na początku ** wieku. Z wykładu dowiemy się jak czas wolny spędzała łódzka burżuazja, a jakim rozrywkom oddawały się rodziny robotnicze. A także gdzie najchętniej spędzano czas wolny. Wykład w bibliotece Secesja.Archihub jest oferowany i przeprowadzony przez Pałac Herbsta w Łodzi.
22.10 (wtorek) i 29.10 (wtorek) – 16-18 – SketchClub
Warsztaty Patrycji Klepacz z rysunku architektonicznego dla nieprofesjonalistów i osób chcących szlifować swoje umiejętności rysunku. Zapis na zajęcia wprowadzające 22.10 gwarantuje automatyczny zapis na kontynuację 29.10. Zapisy na zajęcia: wiadomość e-mail na [email protected], telefonicznie 571 553 004 lub osobiście.
23.10 (środa) – 17.30-19.00 – Smog, ścieki i śmierć. Mroczne strony przemysłowej Lodzi – wykład Marcina Szymańskiego
Łódź powstała jako miasto przemysłowe na terenach obfitujących w wodę i drewno, ale pozbawionych innych zasobów. Rosnąca liczba fabryk stała się z czasem utrapieniem dla przyrody, ale też dla zdrowia ludzi, którzy żyli i pracowali i w mieście. W ** wieku problem stał się palący lecz mimo jego świadomości nie udało się zapobiec dewastacji rzek, powietrza i gleby. Spróbujemy poszukać przyczyn, dla których średnia długość życia w Łodzi była dużo niższa niż w reszcie kraju, ale też poznać drogi, którymi różnorodne odpady przemysłowe zanieczyszczały środowisko oraz zatruwały zdrowie mieszkańców. Wykład organizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Topografie i serwisem Miastograf.pl.
24.10 (czwartek) – 17.30 – Wernisaż wystawy „Kobieca strona Ziemi Obiecanej”
W czwartek 24.10 odbędzie się uroczysty wernisaż wystawy autorstwa Marty Piotrowskiej, utalentowanej fotografki, przewodniczki po Łodzi i pasjonatki naszego miasta. Marta zrealizowała sesję zdjęciową osadzoną w klimacie filmu „Ziemia Obiecana” Andrzeja Wajdy. Wydarzenie kończy projekt KOBIECA STRONA ZIEMI OBIECANEJ autorstwa Marty Piotrowskiej i Małgorzaty Kozak oraz stanowi zapowiedź jubileuszu 50-lecia filmowej adaptacji „Ziemi Obiecanej” przypadającej na 2025 rok. Przed obiektywem łódzkie przewodniczki, które stylizacją i własnym wyborem scenerii nawiązywały do bohaterów filmu i osobistych związków z Łodzią: Beata Arabska, Agnieszka Forzpańczyk, Małgorzata Kozak, Maria Nowakowska, Joanna Orzechowska, Marta Piotrowska, Justyna Tomaszewska. Po oficjalnym otwarciu wystawy zapraszamy na spotkanie z autorkami i modelkami, z którymi porozmawiamy o kulisach realizacji projektu. Wystawa potrwa do 13.11.
25.10 (piątek) – 17.00 – Łódzka straż pożarna – wykład Mirosława Wojalskiego
Kontynuujemy zwiedzanie Łodzi okiem nestora łódzkich przewodników, Mirosława Wojalskiego. Na kolejnym spotkaniu w cyklu zgłębimy temat historii łódzkiej straży pożarnej – jej organizacji, wyposażenia i oprzyrządowania, a także zmieniającemu się wzornictwu związanych z nią zjawisk. Przyjrzymy się także związkom między światem pożarnictwa, łódzkiego przemysłu i lokalnych społeczności.
26.10 (sobota) – 12-13.30 – Romskie praktyki zamieszkania – wykład Andrzeja Grzymały
Zapraszamy na wykład badacza i kolekcjonera sztuki oraz wzornictwa, dyrektora Muzeum Kultury Romów w Warszawie, Andrzeja Grzymały, który przybliży praktyki związane z codziennym życiem tej grupy etnicznej w Polsce. Jak mieszkano w taborach, czemu Romowie zaczęli prowadzić osiadły tryb życia, jak stereotypowo wyobrażamy sobie ich siedziby współczesne?
26.10 (sobota) – 14-16 – Międzypokoleniowe spotkania z architekturą 3 – gry i zabawy architektoniczne dla seniorów i najmłodszych
Serdecznie zapraszamy dzieci i dorosłych, a szczególnie seniorów z wnuczętami do udziału w międzypokoleniowych spotkaniach z architekturą, które poprowadzi Aleksandra Bijak. Na ciekawych architektury i naszego miasta będą czekać cztery różne rodzaje klocków do budowania, różnorodne materiały plastyczne, a także wielkie kolorowanki z łódzkimi kamienicami, które będzie można zabrać ze sobą do domu. Nad całością zabawy będzie czuwała wykwalifikowana animatorka, podsuwająca pomysły na kolejny aktywności.
30.10 (środa) – 17.30-19.00 – „Łódź. Ziemia wymyślona” – wykład dr Błażeja Ciarkowskiego na temat jego najnowszej książki
Wspólnie ze Stowarzyszeniem Topografie i serwisem Miastograf.pl zapraszamy serdecznie na spotkanie z dr Błażejem Ciarkowskim, który opowie o swojej najnowszej książce “Łódź. Ziemia wymyślona”, o której sam autor pisze następująco:
Na przestrzeni ostatnich dwustu lat Łódź była „miastem amerykańskim” i „ziemią obiecaną”. „Czwartą stolicą” i „ostatnim nieodkrytym miastem”. „Polskim Manchesterem” i „miastem przeklętym”. Miastem „bez historii” i „miastem czterech kultur”. Była czerwona, robotnicza, szara, kreatywna. Łódź jest miastem innym niż wszystkie. Chyba najbliżej jej do Gdyni, chociaż nie posiada tej specyficznej aury utkanej z ogólnonarodowego mitu. Podobnie jednak jak nadbałtyckie „okno na świat” stanowiła niegdyś krainę nieograniczonych możliwości, gdzie z dnia na dzień wzrastały i upadały wielomilionowe fortuny. „Łódź. Ziemia wymyślona” to moja podróż przez historie Łodzi. Historie, a nie historię, bowiem było ich wiele, niemal tyle, ile osób, które podjęły się niełatwego zadania „opowiedzenia miasta”. To wędrówka przez gąszcz legend, mitów, historycznych faktów, prawd i półprawd. Wędrówka po mieście, które istnieje na tyle, na ile istnieją postaci je opisujące.
30.10 (środa) – 12-14 – W czarownym kręgu kolorów i geometrii – warsztaty dla seniorów z tworzenia mandali
Zapraszamy seniorów do wzięcia udziału w warsztatach z tworzenia własnych, artystycznych mandali. To forma łącząca w sobie medytacyjne skupienie, pracę z rozmaitymi mediami i operowanie szeroką paletą barw. Po zakończeniu warsztatów prace staną się własnością uczestników. Zapisy na zajęcia: wiadomość e-mail na [email protected], telefonicznie 571 553 004 lub osobiście.
31.10 (czwartek) – 17.30-18.30 – Oprowadzanie po najpiękniejszej łódzkiej bibliotece – prowadzi Maria Nowakowska (Maria od Detalu)
Detalowe oprowadzanie po Bibliotece Secesja z Marią Nowakowską – szansa na zobaczenia w szczegółach najpiękniejszej łódzkiej biblioteki i wysłuchanie ciekawych historii na temat symboliki zastosowanych zdobień.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Biblioteka Secesja.Archihub, ulica Zachodnia 76, 90-725 Łódź, Polska,Łódź, Poland, Lodz

Discover more events by tags:

Art in LodzLiterary-art in Lodz

Sharing is Caring:

More Events in Lodz

Reiki - spotkanie praktyczne - spotkanie cykliczne (jedna \u015broda w miesi\u0105cu)
Wed Oct 30 2024 at 07:15 pm Reiki - spotkanie praktyczne - spotkanie cykliczne (jedna środa w miesiącu)

Stowarzyszenie Sztuka Dobrego Życia

Koncert PETRUCCI ET CONSORTES z cyklu KLAWESYN I MUZYKA DAWNA
Wed Oct 30 2024 at 07:15 pm Koncert PETRUCCI ET CONSORTES z cyklu KLAWESYN I MUZYKA DAWNA

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi

Najlepsze z Najgorszych: \u015amiertelne spa
Wed Oct 30 2024 at 09:00 pm Najlepsze z Najgorszych: Śmiertelne spa

Targowa 1/3, 90-022 Łódź, Poland

NOC UPIOR\u00d3W \u0141\u00d3D\u0179 2024 | PARK \u0179R\u00d3DLISKA I & PARK \u0179R\u00d3DLISKA II
Thu Oct 31 2024 at 06:30 am NOC UPIORÓW ŁÓDŹ 2024 | PARK ŹRÓDLISKA I & PARK ŹRÓDLISKA II

Park Źródliska I

Noc \u015awi\u0119tych 2024. Ja\u2013Ty\u2013B\u00f3g
Thu Oct 31 2024 at 08:15 pm Noc Świętych 2024. Ja–Ty–Bóg

Archikatedra Łódzka

MAGICZNE HALLOWEEN by CAZCABEL
Thu Oct 31 2024 at 09:00 pm MAGICZNE HALLOWEEN by CAZCABEL

KIJ

Zlot Czarownic i Czarownik\u00f3w
Thu Oct 31 2024 at 09:00 pm Zlot Czarownic i Czarowników

Rewolucji 1905 r 2, 90-273 Łódź, Poland

Gothic industries vol.2 HALLOWEEN
Thu Oct 31 2024 at 10:00 pm Gothic industries vol.2 HALLOWEEN

CKPR

Latino Halloween w GREAT Island | Czwartek 31.X
Thu Oct 31 2024 at 10:15 pm Latino Halloween w GREAT Island | Czwartek 31.X

Szkoła Tańca IDC Great Island Łódź

22 years of Addiction Records
Thu Oct 31 2024 at 11:00 pm 22 years of Addiction Records

Willa

Lodz is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Lodz Events