Zak Abel • Rock Café Prague

Fri Nov 10 2023 at 07:00 pm to 10:00 pm

Rock Café Prague | Prague

Rock Caf\u00e9 Prague
Publisher/HostRock Café Prague
Zak Abel \u2022 Rock Caf\u00e9 Prague
Advertisement
?? Britský zpěvák, skladatel a hudebník, který se proslavil poté, co nazpíval vokály na singlu dua Gordon City „Unmissable“, který se stal hitem a v Británii se dostal do Top 20. Zak je talentovaný na mnoha frontách a do své hudby, originálně kombinující R&B a pop, vkládá emocionálně inteligentní poselství, která v posluchačích rezonují.
Už jako 14letý své písně nahrával na YouTube, což nakonec vedlo k tomu, že v roce 2014 podepsal nahrávací smlouvu a setkal se s vlivným hudebním producentem Jokerem. Zak a Joker vydali v roce 2015 čtyřskladbové EP, krátce následované Zakovým sólovým projektem „One Hand On The Future“, na kterém spolupracoval s Tomem Mischem („Beautiful Escape“) a s Kaytranadou („Say Sumthin“).
Spolupráce s těmito osobnostmi Zaka povzbudila jako skladatele a dokonale ho připravila na vydání debutového alba. Vyšlo v roce 2017 a jmenovalo se „Only When We're Naked“. Poprvé nasměroval svou kreativitu do popových sfér a psal hity pro umělce jako Kygo, Avicii, R3hab & Zayn a Paloma Faith & John Legend. Zak podepsal smlouvu s BMG a jeho aktuální album „Be Kind“, vydané v roce 2021, se dostalo do AirPlay Charts v různých evropských zemích a Top 30 HOT AC v USA.
Zak Abel miluje živá vystoupení a kontakt s publikem. Patří k těm umělcům, kteří do každého vystoupení dají maximum. A vy se o tom budete moci přesvědčit 10. listopadu 2023 v Rock Café Prague.
? VSTUPENKY pořídíte na GoOut.
➪ https://bit.ly/Selection_ZakAbel_2023
?? A British singer, songwriter and musician rose to fame after his featured appearance singing vocals on the UK Top 20 hit "Unmissable" by the Gordon City duo. Zak is talented in many fields - his music originally combines R&B and pop.
At the age of 14 he was uploading his songs to YouTube, which eventually led to him signing a record deal in 2014 and meeting the influential music producer Joker. Zak and Joker released a four-track EP in 2015, followed shortly by Zak's solo project "One Hand On The Future", on which he collaborated with Tom Misch ("Beautiful Escape") and Kaytranada ("Say Sumthin"). These collaborations encouraged Zak as a songwriter and perfectly prepared him for the release of his debut album. It came out in 2017 and was called "Only When We're Naked." For the first time, he channelled his creativity into pop, writing hits for artists like Kygo, Avicii, R3hab & Zayn and Paloma Faith & John Legend.
Zak has signed to BMG and his current album "Be Kind", released in 2021, has reached the AirPlay Charts in various European countries and the Top 30 HOT AC in the US.
Zak is also involved in charity work. He is an ambassador for CALM (Campaign Against Living Miserably), a mental health organization that helps prevent suicide and directs its help to men in crises. He also brings themes of identity and mental struggle into his writing.
Zak Abel loves performing live and connecting with his audience. He is one of those artists who gives everything at every performance. And you will be able to see for yourself on November 10, 2023 at Rock Café Prague.
? TICKETS available at GoOut.
➪ https://bit.ly/Selection_ZakAbel_2023
_
www.selection.cz | #selection
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Rock Café Prague, Prague, Czech Republic

Tickets

Sharing is Caring: